Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Çorba nasıl koyulaştırılır ya da çorba nasıl koyulaşır sorularının yanıtları pek çok okuyucumuz tarafından araştırılıyor. Yoğurt çorbasından mercimek çorbasına kadar pek çok çorbanın koyulaşması için ne yapılır sorusunun yanıtı aslında aynıdır. İsterseniz gelin, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için de gerçekleştirmeye başlayalım…

Çorba Nasıl Koyulaşır?

Her şeyin öncesinde çorbanızın koyu kıvamlı olması için içerisine un ilave etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Unu, çorbanın suyunu eklemeden önce yağ ile kavurmanız daha etkilidir. Ancak eğer bunu yapmadıysanız ya da yapmış, ancak sonrasında unun yeterli olmadığını düşünmüş iseniz, pişmesi sırasında çok sulu olduğunu düşündüğünüz çorbaya da un ilave edebilirsiniz.
Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Çorbanın kısık ateşte pişirilmesi ve birden malzemelerin kaynamasının engellenmesi de koyu kıvamlı çorba hazırlayabilmek için etkili bir yöntem olarak karşınıza çıkmaktadır. Bunun yanında, pişirdiğiniz çorbayı karıştırdığınız kaşığın tahta kaşık olması da önemli bir bilgidir.

Koyu kıvamlı çorba yapmak istiyorsanız, çok fazla su ve yağ kullanımı gerçekleştirmemelisiniz. Ama burada önemli başka püf noktalar da bulunmaktadır. Örneğin sadece içme suyu ile yapılan çorba, et ya da tavuk suyunun kullanıldığı çorbaya göre daha kıvamsız olacaktır. Kullanacağınız et veya tavuk suyunun içeriğinde ne kadar yağ bulunduğuna bakarak da yağınızı ilave etmeli ve katı yağ ile sıvı yağı karıştırarak çorbanızın yağ miktarını belirlemelisiniz.

Çorbanın pişmesine yakın içerisine eklenecek olan terbiyenin de çorbanın türüne göre ve elbette terbiyenin türüne göre, çorbaya kıvam kattığını söyleyebiliriz.

Pişmiş çorbanın kıvamını koyulaştırmak adına içerisine kıvamın sululuğuna göre bir ya da iki adet çiğ patates ekleyerek de çözüm bulabilirsiniz…

Çorbanın Koyulaşması İçin Ne Yapılır?

Çorba nasıl koyulaştırılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri ise aslında çorbanın içerisinde kullanıldığı ana malzemelerdir. Şöyle ki: Mercimek çorbası sulu olursa ne yapılır dediğiniz noktada, mercimek çorbasına un ilave eden neredeyse yoktur. Ancak neredeyse her ısıttığınızda, çorbanın içerisine sıcak su eklemek durumunda kalırsınız. Bunun nedeni, mercimeğin suyu çekmesi ve çorbayı koyulaştırmasıdır. Aynı durum yoğurt çorbası için de geçerlidir. İçerisine pirinç ekleniyor olması ve pirincin suyu çekmesi nedeniyle yoğurt çorbası da koyulaşma problemi yaratmayan tarifler arasında yer almaktadır.

Çorba nasıl saklanır sorusuna yanıt bulmaya çalışırken de çorba nasıl koyulaştırılır konusunda bilgilere ihtiyacınız olabilir. Aynı yöntemleri, sakladığınız çorbalarınız için de uygulayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.