Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Pek çok okuyucumuzdan, çorba nasıl koyulaşır, ya da çorba nasıl koyulaştırılır şeklinde sorular almaktayız. Yoğurt çorbasından mercimek çorbasına kadar pek çorbanın koyulaşması için ne yapılır sorusunun yanıtı aslında aynıdır. İsterseniz gelin, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için de gerçekleştirmeye başlayalım…

Çorbanın Koyulaşması İçin Ne Yapılır?
Çorba Nasıl Koyulaştırılır?
Çorba Nasıl Koyulaşır?

Her şeyin öncesinde çorbanızın koyu kıvamlı olması için içerisine un ilave etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Unu, çorbanın suyunu eklemeden önce yağ ile kavurmanız daha etkilidir; ancak eğer bunu yapmadıysanız, ya da yapmış; ancak sonrasında unun yeterli olmadığını düşünmüş iseniz, pişmesi sırasında çok sulu olduğunu düşündüğünüz çorbaya da un ilave edebilirsiniz.

Çorbanın kısık ateşte pişirilmesi; ve birden malzemelerin kaynamasının engellenmesi de, koyu kıvamlı çorba hazırlayabilmek için etkili bir yöntem olarak karşınıza çıkmaktadır. Bunun yanında, pişirdiğiniz çorbayı karıştırdığınız kaşığın tahta kaşık olması da önemli bir bilgidir.

Koyu kıvamlı çorba yapmak istiyorsanız, çok fazla su, ve yağ kullanımı gerçekleştirmemelisiniz; ama burada önemli başka püf noktalar da bulunmaktadır. Örneğin, sadece içme suyu ile yapılan çorba, et; ya da tavuk suyunun kullanıldığı çorbaya göre daha kıvamsız olacaktır. Kullanacağınız et; veya tavuk suyunun içeriğinde ne kadar yağ bulunduğuna bakarak da yağınızı ilave etmeli, ve katı yağ ile sıvı yağı karıştırarak çorbanızın yağ miktarını belirlemelisiniz.

Çorbanın pişmesine yakın içerisine eklenecek olan terbiyenin de, çorbanın türüne göre; ve elbette terbiyenin türüne göre, çorbaya kıvam kattığını belirtmemiz gerekmektedir.

Pişmiş çorbanın kıvamını koyulaştırmak adına içerisine kıvamın sululuğuna göre bir ya da iki adet çiğ patates ekleyerek de çözüm bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası