Camların Buharlaşmaması İçin Ne Yapılmalı?

Camların Buharlaşmaması İçin Ne Yapılmalı?

Bu yazımda, soğuk kış günlerinde hem araba hem de evlerimizdeki camların buharlaşmaması için neler yapılması gerektiğini anlatacağız. Havanın soğuk olması camların buharlaşmasına neden olmaktadır. Çünkü dışarıdaki soğuk hava camı soğutur ve camın diğer tarafındaki sıcak su buharlarının soğuk cama temas etmesi sonucu camda su buharı yoğunlaşır. İşte bu olaya camın buharlaşması, camın buğulanması veya camın terlemesi denir.

Bu olay ev hanımlarının hoşuna gitmez çünkü camda iz kalır ve camlar kirlenir. Bu durumun araç sürücülerinin de hoşuna gittiği söylenemez. Çünkü sürücü yolu net olarak göremez ve bu durum çok tehlikelidir.

Camların Buğulanması Nasıl Önlenir?

Peki bu tehlikelerden kurtulmak için ne yapmalıyız? Sorunun cevabını yazının ilerleyen bölümlerinde bulmanız mümkün olacaktır.

Evde Camların Buharlaşmaması İçin Yapılması Gerekenler:
*Fark ettiyseniz camların buharlaşması mutfakta daha çok görülür. Bunun sebebi ise mutfakta yemek pişirilmesidir. Mutfakta buharlaşmayı önlemenin iki yolu vardır. Birincisi aspiratörü (davlumbaz) açmaktır. İkincisi ise mutfak camının açılmasıdır.
*Evde neme neden olan işler yapıldığında ev havalandırılmalı ve nemin dışarı atılması sağlanmalıdır. Aksi takdirde camlar buharlaşır.
*Yerleri veya camları sildikten sonra evi havalandırmalı ve camların veya yerlerin kuruması sağlanmalıdır.

Camların Terlemesi Nasıl Önlenir? Camların Terlememesi İçin Bilinmesi Gerekenler

Arabada Camın Buharlaşmaması İçin Yapılaması Gerekenler:
*Arabanın camını açın ama hava çok soğuk ise bir parmak kadar da olsa açmanız faydalı olacaktır. Böylece soğuk çok fazla içeri girmemiş olur.
*Yine de üşüyenler varsa dışarıdaki havayı ön cama yönlendirin. Bu durumda kimse üşümez cam da buharlaşmaz.
*Ön cama sıcak hava vererek de bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.