Camların Buğulanmasını Önlemek

Camların Buğulanmasını Önlemek

Camların buğulanması, özellikle kış aylarında, havaların soğuk ve yağmurlu olduğu zamanlarda arabalarda çok rahatsız edici bir durumdur. Camların buğulanmasını önlemek için yapılması gerekenlerin bilinmemesi halinde, söz konusu camları içerden de dışardan da silseniz, istediğiniz pürüzsüz görünümü elde edemezsiniz. Bu durum özellikle şoför için rahatsız edicidir. O halde, camların buğulanması nasıl önlenir sorusunun yanıtı çok büyük önem arz etmektedir. İlerleyen bölümlerde sizlere bunun için üç farklı öneride bulunacağız.

Camların Buğulanması Nasıl Önlenir?

■ Camların buğulanmasını önlemek için yapabileceğiniz ilk ve en doğal şey, arabanın klimasını açmaktır. Tüm kapı ve pencereleri kapatıp, klimayı sıcak konuma getirin ve arabanın camına gelecek şekilde konumlandırın. Bu sayede camların buğulanmasından kısa süre içerisinde kurtulduğunuzu göreceksiniz. Ancak eğer camların buğulanmasını önlemek için daha kısa bir zamanınız varsa, o zaman klimanın derecesini yükseltin ve camlardan birini hafifçe açın. Bu sayede, daha kısa sürede etkin sonuç elde edeceksiniz.

■ Camların buğulanması nasıl önlenir sorusunun doğal olmasa da en iyi yöntemi, cam buğu önleyici sprey kullanımı gerçekleştirmektir. Henüz camların buğulanmasından şikayet etmeden önce cam buğu önleyiciyi, kuru camlarınıza püskürtür ve iz bırakmayan bir bezle dairesel hareketlerle camları silerseniz, camların buğulanmasını uzun süreli olarak önlemiş olursunuz. Buğulanmış olan camlara da cam buğu önleyici uygulayabilirsiniz; ama daha kısa süreli etki göstereceğini belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Camların buğulanmasını önlemek için eski şoförlerin uyguladığı yöntem ise bir elmayı ortadan ikiye kesip, elmanın iç yüzeyini tüm yüzeye uygulamak. Cam buğu önleyici kadar etkin bir yöntem olmasa da, ondan daha ucuz bir yöntem olduğunu tahmin etmek zor değil.

■ Camlardan birini hafifçe açık bırakarak da camların buğulanmasına çözüm bulabilirsiniz. Ancak bu noktada şunu da unutmamanız gerekiyor ki, arabada çocuk varsa, bu yöntem onun üşümesine neden olacaktır ve tabiri caizse hastalığa davetiye çıkartır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.