Camların Buğulanması Nasıl Önlenir?

Camların Buğulanması Nasıl Önlenir?

Havaların soğuması ile birlikte pek çok okuyucumuzdan camların buğulanmasına; ve camların terlemesine ilişkin sorular almaya başladık. Camların buğulanmaması için, ve camların buğu yapmaması için yapılması gerekenleri yazımız içerisinde sizlere, hem arabalarınız, hem de evleriniz için anlatacağız. Havanın soğuk olması elbette iç ortamların ısıtılmasını gerekli kılar; ve bu gereklilik camların buğulanmasına neden olur. Çünkü dış ortam iç ortamdan çok soğuktur. Ama ev kadınları, temiz olan camlarının kirlenmesinden şikayet eder; hele evde çocuk varsa, camların buğulanmasını kendine oyun bilerek cama adını yazar; araç sürücüleri ise önlerini görememekten şikayet eder ki bu durum tehlikelidir de… Peki camların buğulanmaması için yapılması gerekenler nelerdir? İşte bu soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde, hem ev; hem de arabalarınız için bulabileceksiniz…

Arabada Camların Bığu Yapmaması için

• Her şeyin öncesinde ilk önerimiz: Arabanın camını açın, ve bir parmak kadar açık kalmasını sağlayın. Bu durum camların buğulanmasını önlemede en etkin yöntem olarak bilinmektedir.

• Eğer arabada üşüyen varsa, o halde fanı çalıştırıp dışarıdaki havayı alın, ve ön cama verin. Bu sayede, hem kimse üşümeyecek, hem de ön camın buğulanması önleneceğinden, şoförün görüş alanı artacaktır.

• Tüm bunların yanında, camların buğulanmasını, camların buharlaşmasını sağlayarak da önleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda herhangi bir üşüyen de olmaz. Yapmanız gereken: Aracınızın kaloriferini açmak, ve yine ön cama vermektir. ama bu sırada güneşliklerinizi de indirmeyi unutmamalısınız. Buharlaşan su güneşliğe gider; ve durum sizin için kesin çözüm halini almış olur.

Evde Camların Buğulanmaması İçin

• Dikkat ederseniz, camların buğulanması en çok mutfakta görülür. Bunun nedeni, mutfakta yemek pişiriliyor olmasıdır. Buğulanmayı önlemek için aspiratörü açarak buharı önleyebilir, ya da mutfağın penceresini açabilirsiniz.

• Evin bazı bölümleri nemlidir, örneğin mutfakta bulaşık yıkanır, tuvalet, banyo gibi yerlerde su çoktur. Bu alanları kullandıktan sonra hem pencereyi açmalı, hem de kapısını kapatmalısınız ki, nem evin diğer bölümlerine yayılmasın.

• Evin her yerinin aynı sıcaklıkta olması da camların buğulanmasını önler. Bunun için evde ortalama 19 derecelik bir ısıyı sabitleyerek, gerekirse duvarlara ısı yalıtımı yaptırabilirsiniz. Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi, camların buğulanmasının nedeni, ortam sıcaklıklarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

• Evin ısıtmasını soba ile yapıyorsanız, hem odanın kapısını açık bırakmalı; ve ısının yayılmasını sağlamalısınız, hem de sobanın üzerinde çaydanlık gibi nem sebebi olabilecek şeyleri bırakmamalısınız.

• Camların buğulanmasına neden olan bir diğer etken de, akvaryum, çiçek gibi sulu materyallerdir. Eğer bu gibi hobileriniz varsa, evinizi sık sık havalandırarak nemin dışarı aktarılmasını sağlamalısınız.

• Yerleri silmenizin, ya da camları silmenizin ardından pencereleri açmalı, ve ıslaklığın kurumasını sağlamalısınız. Aksi halde ıslak bezin de buğuya neden olabileceğini unutmamalısınız.

• Sabah uyandığınızda evi mutlaka havalandırmalısınız…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.