Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Aspiratör, hemen hemen hepimizin mutfağında, yemek kokularının evin içine sinmemesi adına kurtarıcı niteliğindedir. Bu nedenle aspiratör temizliği önemlidir. Aksi halde, içerisine çektiği yemek buharlarını yağa dönüştürebilecek olan aspiratörünüzde oluşan yağ katmanları, filtrelerin tıkanmasına neden olabilir; ve bu durum da aspiratörünüzün işlevini yitirmesi anlamına gelmektedir. Peki aspiratör nasıl temizlenir? Aspiratör temizliği nasıl yapılır? Yazımız içerisinde bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız…

Aspiratör Temizliği Nasıl Yapılır?
Aspiratör Nasıl Temizlenir?

• Aspiratör temizliği için ilk olarak, bir tencerenin içine su koyun, ve ocağın üzerinde bu suyu kaynatın. Bu sayede, aspiratörün içerisinde katmanlaşmış olan yağın yumuşamasını sağlarsınız, ve temizlik sizin için daha kolay bir hal alır.

• Sonrasında, aspiratörünüzün kullanma kılavuzuna bakın; ve parçaların nasıl söküldüğüne dair verilen talimatlara uyarak aspiratörünüzü parçalara ayırın.

• Ankastreler için hazırlanmış olan temizlik deterjanları, aspiratörünüzün çizilmesini önleyecektir. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak, yağ sökücü deterjanlardan birini aspiratör temizliğinde kullanmak üzere temin edin.

• Sökmüş olduğunuz parçalara, temin ettiğiniz yağ sökücü temizleyiciden sıkın, ve sonrasında bu şekilde, parçaları beklemeye bırakın.

• Eğer aspiratörünüzün parçaları arasında, bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olanlar varsa, onları makine ile temizleyebilirsiniz.

• Beklemeye bıraktığınız parçaları, yumuşak, çizilmeyi önleyecek bir bez kullanarak nazikçe ovun.

• Tüm bu işlemlerin sonrasında parçaların her birini bol su ile yıkayarak deterjanlarından arınmalarını sağlayın.

• Ardından kurulayabilir, ve sonrasında parçaları birleştirip yerine yeniden takabilirsiniz.

Aspiratör temizliğinde dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta da yok değildir. Her şeyin öncesinde parçaları iyice durulamalı, ve deterjan kalıntısı kalmamasına dikkat etmelisiniz; aksi halde deterjanların yemeklerinize damlaması söz konusu olabilir; ve siz bunu istemezsiniz. Bunun yanında, kurulama işlemine dikkat etmelisiniz; çünkü aksi halde elektrik aksamı söz konusu olabilir, ve bunu da tercih etmezsiniz. Temizlenmesi zor lekelerin çıkartılması için ise lavabo temizleyicisi kullanmaktan kaçınmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.