Vietnam’da Bulunan Dünyanın En Büyük Mağarası Hangisi?

Vietnam’da Bulunan Dünyanın En Büyük Mağarası Hangisi?

Vietnam’da bulunan dünyanın en büyük mağarası Son Doong, ilk olarak 1991 yılında bir köylü tarafından tesadüfen bulunmuşolsa da keşfi 2009 yılında gerçekleşmiştir. Bununla birlikte hemen ziyarete açılmayan mağaranın halka açılması 2013 yılında sağlanmıştır.

Ve Vietnam’da bulunan dünyanın en büyük mağarası ile ilgili geçtiğimiz günlerde çok daha farklı bir bilgi de ele geçmiş ancak bu bilgi henüz resmiyet kazanmamıştır. Bir kaç dalgıç tarafından yapılan dalış sırasında, Son Doong Mağarası’nın, su tünelleriyle farklı bir mağaraya bağlandığı tespit edilmiştir.

MaviBoncuğum olarak mağarayı size daha yakından tanıtacağız. Sizlerden de gidip ziyaret etmeniz halinde konu altına Son Doong Mağarası ile ilgili bilgilerinizi bizlerle paylaşmanızı rica edeceğiz. Bilgi paylaşıldıkça güzelleşir değil mi?

Vietnam’da Bulunan Dünyanın En Büyük Mağarası

Vietnam’da bulunan dünyanın en büyük mağarası 2 – 5 milyon yıl kadar eskiye dayanan tarihlerde oluşmaya başlamıştır. İlk olarak birköylü tarafından tesadüfen 1991 yılında bulunmuş, sonrasında ise İngiltere’den gelen araştırmacılar tarafından 2009yılında incelenmiştir. Halkın ziyaretine 2013 yılında açılmış bulunmaktadır.

Dünyanın En Büyük Mağarası Hangisi

Vietnam’da Bulunan Dünyanın En Büyük Mağarası

Mağaranın yüksekliğinin 200 metre olduğu bilinmekte ve bu yüksekliktebir mağaraya 40 katlı bir gökdelenin sığabileceği belirtilmektedir. Bununla birlikte genişliği 150 metredir. Bu devasamağara hakkında vermiş olduğumuz bilgiler, onun sonsuz mağara olarak nitelendirilmesine neden olmaktadır.

Son Doong Mağarası ile ilgili araştırmaların yapılmaya devam edildiğini ve bu bilgilerin yakın zamanda yeniden güncelleneceğini de belirtmek isteriz. Çünkü mağaranın, içerisinde bulunan su tünelleri ile farklı birmağaraya bağlandığı yakın zamanda, dalış yapan bir kaç dalgıç tarafından keşfedilmiş ancak bilgiler henüz resmiyet kazanmamıştır.

Vietnam’dabulunan dünyanın en büyük mağarası Son Doong’un şu anda birbirine bağlı 150 mağaradan oluştuğu biliniyor. Bu şekliyle uzunluğu 139 kilometre olarak belirtiliyor. İçerisinde hayvanların bulunduğu mağarada nehir, göl,yağmur ormanları ve plajlar da yer alıyor. Son Doong Mağarası dilimize dağ nehir mağarası olarak da çevrilebilir.

Ulaşımın hiç de kolay olmadığı Son Doong Mağarası değerli boncuklara ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın En Büyük Mağarası Hangisi?

Dünyanın en büyük mağarası hangisi? Bu soruya yanıtımızı biraz önce Vietnam’da bulunan Son Doong Mağarası şeklinde de vermiştik. Peki mağaraya nasıl gidilir? Aslında mağaraya ulaşım hiç de kolay değil. Bunun için ilk olarak Ho Chi Minh City otobanında araçtan inmek ve sonrasında ormanın içerisinde 10 kilometre yürümek gerekiyor.

Doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin yapabileceği bu yürüyüş yolculuğunormal şartlarda ortalama 6 saat sürüyor. Bölgede yaşayan yerlilerin mağaraya, gürültü ve rüzgar uğultusu sebebiyle girmeye cesaret edemediklerini de belirtmemiz gerekiyor.

Dünyanın en büyük mağarası hangisi sorusunun yanıtının Son Doong olduğu bilgisi 2009 yılında İngiliz araştırmacılar yapılan inceleme sonucunda netlik kazanmış durumda. Hattamağara öyle büyük ki içerisinde bir yağmur ormanı, nehir ve küçük dağlar yer alıyor.

Kendine özgü bir yer olarak nitelendirilen mağaranın ekosistemi ve iklimi bile oldukça farklı. Ve düşünülen o ki mağaranın henüz keşfedilememiş yerlerinde, dünyada henüz bilinmeyen farklı mikroorganizmaların yaşadıkları tahmin ediliyor.

Vietnam’da bulunan dünyanın en büyük mağarası Son Doong hakkında bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.