Pelitözü Göleti Nasıl Gidilir? Bilecik Pelitözü Yorumları

Pelitözü Göleti Nasıl Gidilir? Bilecik Pelitözü Yorumları

Pelitözü Göleti, Bilecik gezilecek yerler listesinde yer alan ve özellikle Bilecik’te yaşayanların bir hafta sonu kaçamağı yapmak istediklerinde soluğu aldıkları ilk duraklardan bir tanesi. Şehir merkezine olan uzaklığı sadece 7 kilometre olduğu için, her ne kadar benzin fiyatları sürekli artsa da rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda.

660 metre olan rakım değeri yani bölgenin yüksekliği, yaz sıcaklarında kaçacak serin bir yer aradığınızda da Pelitözü Göleti tarafından size kucak açılması anlamına geliyor. Gölet 1980 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sulama amaçlı olarak oluşturulurken, muhtemelen bu kadar çok tercih edileceği ise düşünülmemişti.

Pelitözü Göleti Nasıl Gidilir

Pelitözü Göleti

Peki sonrasında neden bu denli çok tercih edilir oldu derseniz, göletin çevresi ile birlikte toplam genişliği 213 hektar. Ve burada zengin bitki örtüsü ile çam ağaçlarının oluşturduğu doğal güzellik, zaman içerisinde herkesin dikkatini çekmeye başladı. Bölgenin bir doğa harikası olduğunu söylersek yanlış bilgi de vermemiş oluruz.

Bilecik Valiliği ve İl Özel İdaresi de ciddi bir mesai harcayarak, gölet ve çevresinin, insanların kullanımına açılması ve onların beğenisini kazanması anlamında önemli çalışmaları olmuştur. Bu anlamda göletin çevresi düzenlenmiş, buraya yürüyüş ve bisiklet yolları yapılmıştır. Gölet içerisine fiskiyeler yerleştirilerek, etrafına piknik alanları oluşturulmuştur.

Pelitözü Göleti

Pelitözü Göleti

Bölgeye kendi aracınızla gidemiyorsanız piknik malzemeleri götürmekte zorlanabilirsiniz. Ancak bu noktada da burada açılmış olan kafe ve restoranları tercih edebileceğiniz bilgisini sizlerle paylaşmalıyız. Ve bu mekanlarda eşsiz bir manzara izlemenin tadına da genellikle doyamazsınız.

Pelitözü Göleti Nasıl Gidilir?

Pelitözü Göleti nasıl gidilir sorusunun yanıtı için Bilecik Merkez’den Pelitözü Köyü’ne giden şehir içi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Kamp için burayı kullanacaksanız ve kendi aracınız yoksa da ilk olarak Bilecik’e gelmeli; sonrasında yine aynı ulaşım araçları arasında yer alan dolmuş ve otobüsleri kullanarak bölgeye gitmelisiniz.

Kendi aracınız varsa İstanbul -Sakarya istikametinden Bilecik yönüne gelirken, sağ tarafta gördüğünüz Pelitözü yol ayrımı tabelasının bulunduğu yerden sağa dönmelisiniz. Yolu takip ederseniz ortalama 4 kilometre sonra yolun sizi Pelitözü Göleti’ne götürmüş olduğuna şahit olacaksınız.

Arzu ederseniz yanınıza çadırınızı alıp, gölet çevresinde kamp da yapabilirsiniz. Ve aslında ucuz tatil nasıl yapılır şeklinde bir soru varsa aklınızda ve şehirdışına da çıkmak konusunda maddi problemler yaşıyorsanız, bu alternatif sizin için oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır.

Malum yaz aylarında herkesin tatile ihtiyacı var. Ancak pek çok kişinin ekonomik durumu bunun için uygun değil. Ancak şehre hem çok yakın hem de doğal atmosferi muhteşem bir yer alan Bilecik Pelitözü Göleti, size kendi şehrinizde olduğunuzu dahi unutturacak bir alan.

Kamp yapmasanız dahi Pelitözü Göleti nasıl gidilir sorusunun yanıtını öğrendikten sonra alanda piknik yapabilir ve burada rahatlıkla mangal da yakabilirsiniz. Apartman dairelerinin çoğunlukta olduğu günümüzde, insanların komşularını rahatsız etmemek amacı ve apartman kuralları gereğince istedikleri gibi mangal yakamadıklarını biliyoruz.

Elektrikli ızgaralar ise size istediğiniz lezzeti veremiyorlar. İşte bu gibi nedenlerle göleti mutlaka keşfetmeli; çocuklarınızın temiz havada istediği gibi koşup oynamasına olanak tanımalısınız. Çünkü apartman ortamında onların da enerjilerini rahatlıkla atamadıklarını bilmeyenimiz yoktur. Ve bu çocukların ihtiyacı elbette…

Bilecik Pelitözü Göleti Yorumları

Bilecik Pelitözü Göleti yorumları hakkında fikir sahibi olmak da sizi gölet hakkında fikir sahibi yapacaktır. Buna göre gölete gitmek isteyip istemediğinize daha kolay karar verebilir; planlarınızı buna göre yapabilirsiniz. Pek çok kişi tarafından olumlu değerlendirilen bölge için bakalım neler söylenmiş?

• Bilecik’te yol dağlar arasında ilerlerken bir anda karşınıza bir gölet çıkıyor. Muhteşem bir manzarası var. Ancak o kadar kalabalık ki, tüm Bilecik’in buraya akın ettiğini düşünebilirsiniz. İstediğiniz her şeyi yapabileceğiniz gölette çay içebilir, çekirdek çitleyebilir, diğer içeceklerinizi tüketebilir,mangal yakabilirsiniz. Hatta isterseniz yatıp uyumanız da mümkün.

• Yürüyüş için tercih edilebilecek bir yer. Burada turna avı da yapılabilmekte. Ama bunların hiç birini tercih etmezseniz çay, çekirdek, mangal keyfi de yapabilirsiniz.

• Keyifli bir yer. Göl çevresinde bulunan kahvaltı mekanları, kafe ve restoranların fiyatları da oldukça ekonomik. Ve tam bir aile yeri. Mutlaka denemelisiniz.

• Kafa dinlemek için ideal bir yer. Bilecik’in şehir hayatından uzaklaşmak insana çok iyi geliyor.

• Muhteşem manzara eşliğinde sucuk keyfi yapmak için ideal…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.