Dünyanın En Güzel Havaalanları

Dünyanın En Güzel Havaalanları

Dünyanın en güzel havaalanları ve dünyanın en güzel havalimanları hakkındaki merak, dünyanın en büyük havalimanı olarak belirtilen İstanbul Havalimanı’nın açılmasının ardından her zamankine göre daha çok arttı. Biz de bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde dünyanın en güzel havaalanı örneklerinden söz etmek istedik. Belki sürekli olarak yurtdışına çıkmıyoruz, ama ne demişler: Çok gezen mi bilir çok okuyan mı? Okuyalım öğrenelim…

Dünyanın En Güzel Havalimanları

■ Prenses Juliana Uluslararası Havaalanı: Dünyanın en güzel havaalanı sıralamasının öncü isimlerinden olan Prenses Juliana Uluslararası Havaalanı Karayip Adalarında bulunuyor ve denize yakınlığı dolayısı ile çok beğeniliyor.

■ Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı: Bir Japon mimar tarafından tasarlanan Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı Malezya’nın asıl havaalanı olarak biliniyor.

■ Madeira Uluslararası Christiano Ronaldo Havaalanı: Dünyanın en güzel havaalanları arasında yer alan ve 2017 yılında Christiano Ronaldo’nun ismini alan havaalanına kısaca Madeira Havaalanı da deniliyor.

■ Orlando Uluslararası Havaalanı: Amerika Birleşik Devletleri’nde Florida’da bulunan Orlando Uluslararası Havaalanı’nın içerisinde, güneş ışığını alan bir avlu da yer alıyor.

■ Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı: Kafkasya bölgesinde bulunan en büyük havalimanı olması ile bilinen Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yer alıyor.

■ Lyon – Saint – Exupery Havaalanı: İspanyol bir mimar olan Santiago Calatrava tarafından tasarlanmış olan Lyon – Saint – Exupery Havaalanı, dikkat çekiciliği dolayısı ile dünyanın en güzel havaalanı listesinde yer alıyor.

■ Kansal Uluslararası Havalimanı: Yapay bir ada üzerinde kurulmuş olan Kansal Uluslararası Havalimanı Japonya’da yer alıyor.

■ Singapur – Changai Havalimanı : Dünyanın en güzel havalimanları arasında yer alan Singapur – Changai Havalimanı içerisinde hediye dükkanı, bahçe ve sinema da bulunuyor. Tüm bu yapılar ise onun ilgi çekici olmasının önemli nedenleri arasında yer alıyor.

■ Bilbao Havalimanı: Tavanı bir simetrik kanat şeklinde olan Bilbao Havalimanı İspanya’da yer alıyor.

Carrasco / General Cesareo L. Berisso Uluslararası Havaalanı: İlginç bir iç dizayna sahip olan Carrasco / General Cesareo L. Berisso Havaalanı Uruguay’da yer alıyor.

■ Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı: Bulunduğu ülkenin ruhunu yansıtan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı, dünyanın en güzel havaalanları listesi içerisinde yer almayı hak ediyor.

■ Hamad Uluslararası Havaalanı: İçerisinde bir adet spor salonu bulunan Hamad Uluslararası Havaalanı Katar’da yer almakta.

■ John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı: İçerisinde, eski bir uçağın içerisinde yer alan bar, restaurant ve dükkanların da yer aldığı John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı, aynı zamanda 1960’lu yıllarda yapılmış bir otele de ev sahipliği yapıyor.

■ O’Hare Uluslararası Havalimanı: Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve içerisinde renkli neon ışıklı bir tünelin yer aldığı O’hare uluslararası Havalimanı, dünyanın en güzel havaalanları içerisinde yer alıyor.

■ Pekin Daxing Uluslararası Havaalanı: Şekli deniz yıldızına benzetilen Pekin Daxing Uluslararası Havaalanı, 2019 yılında açılmış bulunmakla birlikte, henüz çok yeni.

■ İncheon Uluslararası Havalimanı: Güney Kore’nin başkenti Seoul’un batı kısmında yer alan İncheon Uluslararası Havalimanı ülkenin en büyük havaalanı olma özelliğine de sahip.

■ Denver Uluslararası Havalimanı: Çadır şeklinde bir çatısı bulunduğu için dünyanın en güzel havaalanları listesinde kendine yer bulan Denver Uluslararası Havalimanı hakkında pek çok komplo teorisi üretilmiş olmakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde konumlanmış durumda.

■ Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı: Hindistan’da yer alan bu havaalanının çatısı yapılırken, ülkenin resmi kuşu olarak düşünülen tavuskuşundan esinlenildiğini belirtmeden geçmeyelim.

■ Adolfo Suarez Madrid – Barajas Havalimanı: Bambu bir tavana sahip olan havalimanında dört terminal bulunuyor ve 2006 yılında açılmış bulunuyor.

■ Malvinas Argentinas UshuaiaUluslararası Havaalanı: Kendine özgü bir mimari yapısı bulunan havaalanı Arjantin’in güneyinde yer alıyor.

■ Marrakesh Menara Havaalanı: Dünyanın en güzel havalimanları listesinde yer alan Marrakesh Menara Havaalanı, hem geleneksel, hem de modern mimari özelliklere sahip olması ile dikkat çekiyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.