Bilecik Gezilecek Yerler Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik Gezilecek Yerler Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. İlk olarak Linga tatlısı hakkında bilgiler verdiğimiz Bilecik’e gezmek için gitmiş olabilirsiniz. Ya da Bilecik’te ikamet ediyor da olabilirsiniz. Ancak insanın arabası olmazsa ya da yanında gezecek biri yoksa, yaşadığı şehirde bile nerelerin gezilebileceğini bilmiyor olabilir.

MaviBoncugum.Com olarak bu sorumluluğu üzerimize alıyor ve size Bilecik’i yakından tanıtmak istiyoruz. Diyelim ki tatile gitmek istiyorsunuz. Yaz sezonu geldi. Ancak her yer ateş pahası. Ucuz tatil nasıl yapılır sorusunun yanıtını arıyorsunuz. Bu noktada pek çok isim sayabiliriz.

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik Gezilecek Yerler

Ama siz, adını saymadığımız yerlere de tatil için gidebilirsiniz. Daha önceden gitmediğiniz, bilmediğiniz herhangi bir yer, sizin için tatildir. Dolayısı ile orada gezilecek yerleri öğrenerek, zamanınızı keyifli geçirebilirsiniz. Yurt dışı merakı olanlar, adımlarını Türkiye dışına attıkları an mutlu oluyorlar. Gittikleri yerin hiç bir önemi yok.

Ve aslında ülkemiz karış karış cennet. Bu ülkenin her bir karışı düşmandan kan dökülerek alındı. Aynı durum Bilecik için de geçerli. Bu nedenle Bilecik gezilecek yerler açısından da oldukça zengin. Adı tatil yerleri arasında geçmediği için de Türkiye’de en ucuz tatil yerleri neresi sorusunun yanıtları arasında ilk sıraya rahatlıkla oturabilir.

Pelitözü Göleti, Bilecik’te gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alıyor. 213.50 Hektarlık alanı kaplayan gölet sulama amaçlı kurulmuş olup, etrafı çam ağaçları ile kaplıdır. Bilecik şehir merkezine olan mesafesi 7 kilometredir. Haftasonu pek çok Bilecik’linin uğrak noktası olan gölet etrafında çadır kurabilir; mangal yakabilirsiniz.

Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik Gezilecek Yerler

Pekitözü Göleti’ne ulaşım oldukça kolaydır. Göl içerisinde deniz bisikleti ile gezebileceğiniz gibi, göl etrafında gezmek için de bisiklet kiralayabilirsiniz. Gözleme evlerinin göl çevresinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğer piknik malzemeleriniz yoksa burada bulunan çay bahçelerinden birinde de zamanınızı geçirebilirsiniz.

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte gezilecek yerler arasında sayabileceğimiz bir diğer gölet ise Bozcaarmut Göleti’dir. Havası ve sessiz oluşunun yanında, el değmemiş doğası da Bozcaarmut Göleti’ni Bilecik halkı için vazgeçilmez bir yer haline getiriyor. Göletin etrafı çam ağaçları ile kaplı ve çamlar zaman zaman göldeki su ile buluşuyor. Burada olta balıkçılığı yapmak da mümkün.

Bozcaarmut Göleti, Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Bozcaarmut Köyü’ne yakın mesafededir. Eğer manzara tutkunuz ve doğa sevginiz varsa ya da oltabalıkçılığına meraklıysanız, burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Türbin Mesire Yeri de Bilecikte gezilecek yerler arasında sayılabilecek bir diğer isimdir. Burası Bozüyük’e 7 kilometre mesafededir. Burada yeşile, doğaya ve suya doyacağınız garantisini verebiliriz. Yamaçta bulunan şelaleden elektrik üretimi yapılıyor olması ve türbini dolayısı ile buraya Türbin Mesire Yeri adı verilmiştir.

Bilecik Belediyesi tarafından yatırım yapılması ve mesire yerinin çevresinin güzelleştirilmesi dolayısı ile Bilecik halkının buraya rağbeti artmıştır. Dolayısı ile yanındaki boş alan da ağaçlandırılmış ve mesire yerine dahil edilmiştir. Ulaşım için Bozüyük Doğurga yolu üzerinde bulunan Saraycık Mahallesi çıkışından sağa doğru 3 kilometre kadar ilerlemelisiniz.

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi de özellikle tarihi yerleri gezmeyi sevenler için uğrak noktası olabilecek bir yerdir. 1900’lü yılların başında Sargı Evi olarakinşa edildiği bilinmekte olan bina restore edilerek 2001 yılında Türk evi konseptinde müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

İçerisinde Söğüt ve çevresinde bulunan yerlerde yaşayan yörüklere ait etnografik eser ve eşyalar sergilenmektedir. Arkeolojik eserlerle eski halı, kilim, kıyafet… gibi şeylerin de sergilendiği Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi ücretsiz olarak gezilebilecek müzeler arasında yer almaktadır.

Bilecik De Gezilecek Yerler

Bilecik de gezilecek yerler hakkında bilgileri ve listeyi saymakla bitiremeyiz. Metristepe Zafer Anıtı bu yerler arasında sayılabilir. Türk’ün yenilmez olduğunu simgeleyen anıt,Bozüyük – Eskişehir karayolunun sonunda yer almakta olup, yola 12 kilometre mesafededir.

İnönü Savaşlarının kazanıldığı Metris Tepe’de şehirlerin anısını yaşatmak üzere yapılan Metristepe zafer Anıtı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönüye gönderdiği kutlama mesajı içerisinde yer alan yerdedir. “Siz orada sadece düşmanı değil, milletimizin makus talihini de yendiniz…”

Şeyh Edebali Türbesi, Bilecik de gezilecek yerler listesi içerisinde yer almaktadır. Türbe Osmanlı İmparatorluğu’nun manevi kurucusu olduğuna inanılan Şeyh Edebali için yapılmış olup, kendisinden Mevlana’nın çağdaşu olarak da söz edilmektedir. Osmanlı’nın ilk kadısı ve müftüsü olduğu bilinmelidir.

Orhan Gazi Camii de Bilecik’te özellikle cami ve türbe gezmeyi sevenlerin uğradıkları noktalar arasında yer almaktadır. Tahmini olarak 14. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülmektedir. 1973 yılında ise tamirattan geçirilmiş ve restorasyonu yapılmıştır. Şeyh Edebali Türbesi’ne 50 metre mesafede bulunmaktadır.

Minareleri camiye bitişik olan Osman Gazi Camii’nin ana minaresi bir kayanın üzerinde camiden 30 metre uzakta bulunmaktadır. Yapılan restorasyon işlemleri sırasında caminin kubbesinin üzeri kurşunla kaplandığı için buraya Kurşunlu Camii adı da verilmiştir.

Atatürk Köşkü, Bozüyük ilçesine 22 kilometre mesafede bulunmaktadır. 1930 yılında Bilecik’i ziyarete gelen Mustafa Kemal Atatürk bu köşkte ağırlanmıştır. Güzel bir sivil mimari örneği olan köşk orman içerisinde yer alması dolayısı ile oldukça huzurlu ve doğa ile iç içedir.

Kömürsu Yaylası da en yüksek yeri 1700metre yükseklikte olan ve Bozüyük’e 28 kilometre mesafedeki yayladır. Çok sayıda ağaç ve çiçeğe evsahipliği yapmasının yanında dört farklı kaynak suyu bulunmaktadır. Yayla ve trekking alanı olarak kullanılan bölgede düzenlemeler yapılamkt ve tamamlandığında yayla kış turizmine açılacak olmanın heyecanını yaşamaktadır.

Bilecik İn Gezilecek Yerleri

Bilecik in gezilecek yerleri bunlarla da sınırlı değil. Kumral Abdal Türbesi Bozüyük’e 2 kilometre mesafede olup, Kovalıca Köyü yolu üzerindedir. Kumral Abdal’ın Osmanlı İmparatorluğu kuruluş döneminde önemli role sahip dervişlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.Kendisi Şeyh Edebali’nin müridi, Ertuğrul Gazi’nin ise sancaktarıdır.

Bilecik Müzesi, Bilecik’in gezilecek yerleri arasında yeralan bir diğer isimdir. 1996 yılında Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın kullanımına tahsis edilen bina 2005 yılında restore edilip, 2006 yılında da müze olarak açılmıştır. Arkeolojik ve etnografik eserler burada sergilenmektedir.

Eskişehir’den gelip Bilecik’e girilirken ilk göze çarpan şey ise Saat Kulesi’dir. 15metre yükekliğinde olan kulenin yapımı 1907 yılında gerçekleşmiştir. Buradan anlayacağınız üzere Bilecik gezilecek yerler açısından çok zengin bir şehirdir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.