Bayramda Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Mi? Yollar Ücretli Mi?

Bayramda Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Mi? Yollar Ücretli Mi?

Bayramda Çanakkale Köprüsü ücretsiz mi sorusu, yolu o taraflardan geçecek olan herkes tarafından merak ediliyor. Aslında merak edilen konu sadece bu da değil. Benzin fiyatları ne kadar oldu sorusunun yanıtlarını da merak ediyorlar. Biz de sitemiz içerisinde tüm merak edilen soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.

Peki insanlar bu sorulara neden yanıt arıyorlar? Çünkü hayat pahalı. Ve tatil yapmak herkesin hakkı. Hele ki koronavirüs tedbirlerinin olmadığı bu bayramda herkes büyüklerinin elini öpmek üzere kendimemleketine gitmek istiyor. Avrasya tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü… gibi diğer ücretli yollar da merak konusu.

Bayramda Yollar Ücretli Mi

Bayramda Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Mi

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı, almışolduğu karar sonucunda, Ramazan bayramı 2022 boyunca bazı ücretli yolların ücretsiz olacağını belirtti. Bu kapsamda bayramda Çanakkale köprüsü ücretsiz mi sorusu yeniden aklımıza geldi. Ve konu ile ilgili bilgi edinmek istedik.

Çanakkale Köprüsü, en sevilen ve çok tercih edilen tatil bendelerine giderken kullanılan yol güzergahı üzerinde yer alıyor. Dolayısı ile en çok kullanılan köprüler arasında yer alması bekleniyor. Ancak ücretli olup olmaması, köprünün kullanım rakamları üzerinde büyük etkiye sahip olacak.

Ücretli Geçişler Bayramda Ücretsiz Mi

Bayramda Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Mi

Ancak Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü bayramda ücretsiz olmayacak. Fakat 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişler ücretsiz olarak sağlanabilecek.

Otoban Köprü Bayramda Ücretsiz Mi?

Otoban köprü bayramda ücretsiz mi sorusunun yanıtları herkes tarafından merak edilirken, yapılan açıklama ile elde edilen bilgilere göre Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan otoban ve köprüler ücretsiz olacak. Bu durum her bayramda bu şekilde gerçekleşiyor.

Ancak Yap-İşlet modeline göre yapılan köprüler ve otobanlar yine ücretli olacak. Bu noktada navigasyon açarak gitmeniz halinde bu yollara yönlendirilmeniz kuvvetle muhtemel. Dolayısı ile bizim size önerimiz eski otobanları kullanmanız yönünde.

Bu kapsamda otoban ve köprü geçişleri 30 Nisan 2022 Cumartesi gecesi 00:00 itibari ile ücretsizolarak sağlanabiliyor. Bu durum 5 Mayıs 2022 Perşembe sabahı 07:00’a kadar da bu şekilde devam edecek.

İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray ve İzmir’de İzban seferleri de 2 Mayıs Pazartesi gecesi 00:00’da başlayarak 4 Mayıs 2022 Çarşamba gecesi 24:00’a kadar ücretsiz olarak yapılacak.

Bayramda Yollar Ücretli Mi?

Bayramda yollar ücretli mi sorusunun yanıtlarını, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı yollar ve Yap – İşlet – Devret modeli ile yapılan yollar şeklinde bir ayrım yaparak vermek gerekiyor. Çünkü Yap – İşlet – Devret modeli ile hizmet vermekte olan yollar ücretsiz değil.

Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı yollar her bayram olduğu gibi ücretsiz hizmet veriyor. Bu hizmetten genel olarak 30 Nisan Cumartesi – 5 Mayıs Perşembe 07:00 saatleri arasında yararlanabilmeniz mümkün. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, bu sırada bildiğiniz yolları kullanmanızı öneriyoruz.

Çünkü telefonunuzdan yol tarifi almak istediğinizde sizi, daha sakin olması ve sizi gideceğiniz noktaya daha kısa sürede ulaştırması dolayısı ile Yap – İşlet – Devret modeli ile yapılan otoyollarayönlendiriyor. Ve bu yollara girdiğinizde, varacağınız noktaya kadar çıkış yeri bulamıyorsunuz.

Dolayısı ile eski yol olarak tabir edilen yol ve ücretsiz kullanabileceğiniz otoban varken, siz ücretli yolu tercih etmiş oluyorsunuz. Daha önce hiç gitmediğiniz bir şehirdeyseniz, yanınızdan geçen bir araca sorarak sizi otobana yönlendirmesini dahi rica edebilirsiniz.

Aksi halde kullandığınızyolun sonunda gişelerde kesilen ücret içinizin yanmasına dahi sebep olabilir. Diğer tarafta ücretsiz kullanabileceğiniz yollar varken…

Ücretli Geçişler Bayramda Ücretsiz Mi?

Ücretli geçişler bayramda ücretsiz mi sorusunun yanıtını pek çok kişi merak ediyor. Çok sayıda kişi ise sorunun yanıtlarını şimdiye kadar çoktan buldu. Ancak bir kere daha yinelemek istersek,Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı hizmet vermekte olan otoban ve köprülerde ücretsiz geçiş hakkınız bulunuyor.

Bu hakkı değerlendirebileceğiniz zaman aralıkları ise 30 Nisan 2022 Cumartesi gecesi 00:00 – 5Mayıs 2022 Perşembe sabahı 07:00… Yap – İşlet – Devret modeli ile hizmet veren otoyollar ise kapsam dışında,ücretli hizmet vermekteler.

Çanakkale Köprüsü Bayramda Ücretsiz Mi?

Çanakkale Köprüsü bayramda ücretsiz mi sorusunun yanıtı olumsuz. Yani Çanakkale Köprüsü’nü bayram sırasında kullanmanız halinde geçiş ücreti ödeyeceksiniz. Peki neden? Çanakkale Köprüsü’nün15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden farkı ne?

Çanakkale Köprüsü Yap – İşlet – Devret modeli ile yapıldı. Dolayısı ile Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yer almıyor. Ücretsiz olan köprü ve otobanların tamamı ise Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında hizmet veriyorlar.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.