Ankara’da Gezilecek Yerler Anıtkabir Deniz Dünyası

Ankara’da gezilecek yerler hakkında bilgi vermek istediğimiz MaviBoncuğum takipçilerimiz biliyorlar ki Ankara Türkiye’nin başkenti. 5.6 milyon gibi ciddi yoğunlukta bir nüfusa sahip. Memur şehri olmakla kalmayıp aynı zamanda üniversiteleri ile bir öğrenci şehri.

Anıtkabir’e mutlaka pek çoğunuz gitmiş olmalısınız. Benzer durum sağlık turizmi için de geçerli. Farklı yerlere giderken de Ankara’nın içinden ya da kenarından geçmiş; belki Beypazarı’na uğramışsınızdır.

Ancak Ankara’da yaşayanlara sorduğunuzda dahi Ankara’da gezilecek yerler çok fazla değildir şeklinde yanıt almış olabilirsiniz. Durum tam olarak bu şekilde değil aslında. Bilen için Ankara’nın çok fazla gezilecek yeri vardır.

İlerleyen bölümlerde bu konuyu detaylı olarak aktaracağız. Ancak daha önceki paylaştığımız gezi noktaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyebileceğinizi de düşünüyoruz.

Amasya’da gezilecek yerler
• Ağrı’da gezilecek yerler
• Afyon’da gezilecek yerler
• Adıyaman’da gezilecek yerler
• Adana’da gezilecek yerler

Ülkemizin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara’nın her köşesinde farklı bir güzellik bulabilirsiniz. Sadece Ankara’nın değil, ülkemizin simgesel yapısı olan Anıtkabir’in her  yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret akınına uğradığını bilmeyen yoktur.

Çok büyük şehir parkları, ilginç müzeleri, Kızılay Meydanı, kaliteli üniversiteleri, günün neredeyse her saati hareketli meydan ve caddeleri ile Ankara, siyasi ve kültürel anlamda Türkiye’nin başkenti olmayı hak ediyor.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler hakkında bilgilerimizi aktarmaya başlamadan önce Ankarra’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması anlamında önemli bir etken olduğunu ve 13 Ekim 1923’te ülkemizin başkenti olduğunu belirtmek isteriz.

Ankara'da Cocuklarla Gezilecek Yerler
Ankara’da Gezilecek Yerler

Burada sadece Anıtkabir değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlıklar, konsolosluklar… da bulunmaktadır. Dolayısı ile Ankara’nın memur şehri olduğu herkes tarafından bilinir. Ancak aynı zamanda üniversite öğrencileri de sayıca oldukça fazladır.

Bu nedenle Ankara’nın sadece gündüzü değil, gece hayatı da oldukça canlıdır. 5.000 yıldan daha uzun bir tarihe sahip olan Ankara’da çok sayıda tarihi yapı ve semt bile görebilirsiniz. Anıtkabir ise en önemli nokta konumundadır.

Anıtkabir sadece Ankara’nın değil, ülkemizin de en çok ziyaret edilen yapıları  arasında yer almaktadır. İçerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını da barındıran 750.000 metrekare gibi büyük bir alana yapılmıştır.

Ankara’da gezilecek yerler arasında en önemli  nokta olan Anıtkabir’in yapımına 1944 yılında başlanmış ve 1953 yılında tamamlanmıştır. Tasarımı, dünyaca ünlü mimarlar Orhan Arda ve Emin Onat tarafından yapıldı.

Ankara’nın merkezi ilçelerinden olan Çankaya’da yer alan Anıtkabir içerisinde gezerken mutlaka Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de mutlaka görülmelidir. Burası 1960 yılında ziyarete açılmış olup içerisinde etkileyici koleksiyonlar bulunmaktadır.

Hürriyet Kulesi, İstiklal Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Barış Kulesi, Zafer Kulesi, Misak-ı Mili Kulesi, 23 Nisan Kulesi, İnkılap Kulesi, Tören Meydanı, Aslanlı Yol, Barış Parko, İsmet İnönü Lahdi… gibi pek çok yapı Anıtkabir içerisinde yer almaktadır.

Ayrıca Atatürk’e ait şahsi eşyaların da içerisinde bulunduğu müze, mezar odasının önündeki ekrandan yapılan tanıtım videosu… Anıtkabir gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ankara’da Çocuklar İçin Gezilecek Yerler

Ankara’da çocuklar için gezilecek yerler arasında ilk olarak Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’ndan bahsetmek isteriz. Burası, adından da anlaşılacağı gibi Keçiören ilçesinde yer almaktadır. Giriş ücretsiz olup burada flamingodan devekuşuna kadar pek çok hayvanı görebilirsiniz.

Ankara’da çocuklar için gezilecek yerler arasında olduuğunu belirttiğimiz Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı içerisinde yer alan her bölümde rampa olduğu için burada bebek arabası kullanımı sırasında zorlanabilirsiniz.

Hafta sonları daha kalabalık olduğu için hafta içi  daha rahat gezebileceğiniz Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’na hafta içi gitmenizi  öneriyoruz. Burada yeşil alanlar da bulunduğu için rahatlıkla piknik de yapabilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler arasında yer alan ve çocukların ilgisini çeken bir diğer yer de Deniz Dünyası. Yine Keçiören’de bulunuyor ve girişler ücretsiz. Keçiören Belediyesi’ne ait deniz müzesi de hafta sonu kalabalık olacağı için yine hafta içi gitmenizi öneriyoruz.

Deniz Dünyası içerisinde çeşitli balıklar ve sürüngen hayvanlar  sergileniyor. Akvaryum koridoorunda çocuklarınızla fotoğraf çekilebilirsiniz. Müze içerisinde, dinlenip soluklanabileceğiniz bir kafe de yer almaktadır.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.