Amasrada Ne Yenir? Amasrada Hangi Balık Yenir?

Amasrada Ne Yenir? Amasrada Hangi Balık Yenir?

Amasrada ne yenir sorusunun yanıtları özellikle Amasra’ya gidenler tarafından internet ortamında araştırılıyor. Amasraya nasıl gidilir sorusunun yanıtlarını sitemiz üzerinde daha önce farklı gidiş alternatifleri ile sizlerle paylaşmıştık. Peki ama gittiğinizde karnınızı neyle doyurmalısınız?

Aslında Amasra mutfağı oldukça lezzetli. Karadeniz ve Anadolu lezzetlerini harmanlayan bir ilçe. Burada hiç bir şey bulamasanız balık yer ve damaklarınızı şenlendirirsiniz. Ancak sadece balık değil, Amasra’da yenilebilecek çok sayıda yöresel lezzet var. Bu lezzetlerden sizlere Amasrada ne yenir sorusuna yanıt vererek bahsedeceğiz.

Amasrada Hangi Balık Yenir

Amasrada Ne Yenir

• Her şeyin öncesinde Amasra salatası, bölgeye has olduğu için ilçenin adını almış durumda. İçerisinde turp, domates.. gibi 15 çeşit sebze bulunan bu salata aslında tek başına bile doyuruculuk niteliği taşıyor. Ancak genellikle akşamları yenilen balıkların yanında tüketilmesi tercih ediliyor. Çok sayıda balık restoranı bulunan Amasra’da bu salatayı ortada şekilli olarak görebilirsiniz.

• Amasra pidesi de ilçenin adını taşıyan bir diğer yiyecek. Merkezde her sokakta bir pideci görebilirsiniz ve bu pideciler günün her saati dolup taşar. Çünkü insanlar Amasra pidesini çok severler. Bu pidelerin kavurmalısından ıspanaklısına, istediğiniz çeşidini bulabilirsiniz. Tadına bakmadan Amasra’dan ayrılmayın.Bu pidelere bir nevi karadeniz pidesi de diyebiliriz.

• Çöven kabında pişirilen ekmeğe çöven ekmeği adı veriliyor. Amasra’nın yöresel ekmeği olmakla birlikte yçresel ekmekleri seviyorsanız mutlaka tüketmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. İçerisinde buğday, arpa ve mısır unu bulunduran bu ekmek,diğer ekmeklere göre daha uzun süre taze kalmaktadır.

Amasrada Ne Yenir

Amasrada Ne Yenir

• Amasra’ya gidip de balık yemeden olur mu? Olmaz tabi ki. Sahil şeridinde yer alan ünlü balıkçılarda yediğiniz balıklar Karadeniz’in hırçın sularından çıkarılıyor. Fiyat olarak dasandığınız kadarpahalı değiller; özellikle de grup halinde giderseniz. Hem Amasra’nın tarihi ve doğal güzelliklerini izleyip hem de bu balıkları tüketmek,yanında da Amasra salatası yemek çok keyifli…

Amasrada Ne Yenir?

Amasrada ne yenir sorusunun yanıtları arasında yer alan Bartın mantısını ev yemekleri yiyebileceğiniz restoranlarda bulabilirsiniz. Bartın mantısının hamuru elde açılır. Ancak içerisine dolma harcı gibi hazırlanmışpirinç konur. Ve kapatılan bu hamurlar fırında güzelce kızartılır. Sonra da üzerine yoğurt dökülerek servis edilir.

• İspit otunun kavrulup üzerinin baharat ve yumurta ile renklendirildiği yumurtalı ispit ise Amasra’da sabah kahvaltılarını süsleyen lezzetler arasında yeralıyor. Besin değeri çok yüksek olan bu tarif Amasra’da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında.

• Ballı yoğurt da Amasrada ne yenir sorusunun yanıtı olan tatlılar arasında yer alıyor. Özellikle akşamları tüketilen balığın sonrasındaçayla birlikte gelen ballı yoğurdun mideyi rahatlatma özelliği bulunuyor. Manda yoğurdu ve bal ile yapılan bu tatlının üzerine çekilmiş ceviz ya da fındık dökülerek süsleniyor. Bir yiyen bir daha yemek istiyor.

• Amasranın denizi nasıl sorusunun yanıtı sizi memnun etti ve Amasra’ya geldiyseniz mutlaka organik reçellerden de birer kavanoz almalı ve evinize öyle dönmelisiniz. Pazarlarda bulabileceğiniz bu reçel çeşitleri arasında patlıcan reçelinden incir reçeline çok fazla organik reçeli bulabilirsiniz.

Amasrada ne yenir sorusunun bir diğer yanıtı da meyveli kurabiyedir. Ve genellikle kuru üzümle yapılır. İlçenin pek çok cafe ve pastanesinde bu lezzeti bulabilirsiniz. Farklı meyvelerle yapılan kurabiyelerle karşılaşabilmeniz de muhtemel elbette…

• Düğün ve bayram gibi özel günlerde misafirlere ikram edilen bir diğer lezzet de kabak burması. Yufkanın içerisine rendelenmiş kabak ve çekilmiş cevizin konması ve sonrasında da tepsiye burma şeklinde dizilmesi ile hazırlanan bu tatlı, Amasra’da sevilen şerbetli tatlılar arasında yer alıyor.

Amasrada Hangi Balık Yenir?

Amasrada hangi balık yenir sorusunun yanıtlarını sizlerle hemen paylaşacağız. Ancak Amasra nerede sorusunun yanıtının Bartın yani Karadeniz olduğunu belirtelim. Ve bu bilgi de aklınıza doğal olarak hamsiyi getirebilir. Ancak yaz aylarında Amasra’ya gittiğinizde hamsi yemenizi önermiyoruz çünkü pek çoğu ya hamsi olmuyor ya da buzluktan çıkartılıyor.

Yani eski hamsi olma ihtimali çok yüksek. Dolayısı ile Amasrada hangi balık yenir sorusunun yanıtlarını hemen gözden geçirmeye başlayalım…

• Mezgit: Karadeniz’in dip balıkları arasında yer alan küçük, yağsız, beyaz etli olan mezgit, Amasra usulü tavada yapıldığında büyük beğeni topluyor. Dolayısı ile hamsi gibi küçük balık tüketmeyi tercih ediyorsanız mezgitten yana tercih hakkınızı kullanabilirsiniz.

• Çinekop, Eylül ortasından Ocak sonuna kadar en çok tercih edilebilecek yağlı balıklar arasında yer almaktadır. Bu balıkları tavada değil de ızgara olarak tüketmeyi tercih etmelisiniz.

• Amasrada ne yenir sorusunun bir diğer yanıtı da çarpan güveçtir. İskorpit balığının güveçte yapılan şeklidir. Ancak bu balığın çorbası da bir o kadar lezzetli olur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.