Amasra Nerede? Amasra Nereye Bağlı? Amasra Nerenin İlçesi?

Amasra Nerede? Amasra Nereye Bağlı? Amasra Nerenin İlçesi?

Amasra nerede? Pek çok kişinin yanıtını en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Çünkü Amasra televizyon programlarında, ülkemizin cennet köşelerinden biri olarak tanıtılıyor. Ve bu görüntüleri izleyen herkes, gidip Amasra’nın havasını solumayı istiyor.

Amasra’ya gidenler ise bu küçük ama şirin ilçenin tadına doyamıyor. Ülkemizde genellikle bir yurt dışı merakı var. Ancak aslında ülkemiz içerisinde gezilip görülmesi gereken o kadar çok yer var ki önce onları bitirdiğinizden emin olup, sonrada yurt dışı hayallerinizi kurabilirsiniz elbette.

Amasra Nereye Bağlı

Amasra Nerede

Eğer Amasra’ya bir gün giderseniz, orada geçirdiğiniz bir kaç saat ya da günün tadına doyamayacaksınız. Herkes yeni yerlerkeşfetmek isterken siz bir dahaki tatilde yine buraya gelmek isteyeceksiniz. Hatta belki bir gün emekli olduğunuzda, ömrünüzün geri kalanını burada yaşamak…

İşte o kadar huzurlu bir yer Amasra… Peki Amasra nerede? İlerleyen bölümlerde sizi bu konu ve çok daha fazlası hakkında bilgilendireceğiz. Çünkü Amasra ucuz tatil nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında ilk sırada yer alıyor. Hem bu kadar huzurlu ve tadına doyulmaz hem de ucuz tatilin ilk adresi…

Sitemiz içerisinde sizlere Türkiye’de en ucuz tatil yerleri neresi sorusunun yanıtlarından söz ederken Amasra’yı gördük. Amasra’dan söz etmek istediğimizde ise pek çok kişinin, Amasra’nın nerede olduğunu araştırdığının farkına vardık. Ve dolayısı ile ilk olarak bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlamayı hedefledik.

Tarihi 3.000 yıl kadar önceyen dayanan Amasra, denize kıyısı bulunan, ormanla çevrelenmiş, huzurlu doğa ve deniz karışımını bizlerle buluşturan, Bartın’a bağlı bir ilçe. Gezilecek yerleri, tarihi yerleri, çarşısı, çay bahçeleri… ile burada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak; buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Amasra Nerede

Amasra Nerede

Kısa bayram tatilleri, hafta sonu kaçamakları için ideal olan Amasra’ya Batı Karadeniz turuna katılmış iseniz de mutlaka uğrarsınız. Bu küçük ama tadına doyamayacağınız şehirde ahşap oyma sanatı ve balıkçılık en çok ilgilenilen şeyler kapsamında yer alıyor.

Amasra Nereye Bağlı?

Amasra nereye bağlı sorusuna kısaca Bartın şeklinde yanıt verebiliriz. Plakası 74 olup, Batı Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Ormanla çevrelenmiş ve denize kıyısı da bulunan bu muhteşem ilçe, denize uzanan bir burun, yanında iki koy ve bağımsız adalardan oluşmaktadır.

Peki şahsi araçla Amasra’ya nasıl gidilir? Bunun için ilk olarak Bartın’a gitmelisiniz. İstanbul’dan yola çıktığınızı var sayarsak, Ankara karayolunu kullanmalı; sonrasında da ortalama 4.5 saatlik bir yolculukla Bartın’a gitmelisiniz. Burada ister köy yolu, isterseniz de inişli yeni yol güzergahı üzerinden Amasra’ya ulaşabilirsiniz.

Bartın’a giriş yaptıktan sonra, yol üzerinde bulunan tabelalar aracılığı ile Amasra’ya rahatlıkla gidebilirsiniz. Eğer Mersin ya da Adana’dan yola çıktığınızı düşünecek olursak yine Ankara yolunu kullanmanızı, buradan Bartın’a ulaşmanızı önerebiliriz.

Peki ya kendi aracınız yoksa? Büyük şehirlerin pek çoğu Amasra istikametinde otobüs hattına sahiptir. Hava yolu ile Amasra’ya gitmek isterseniz de Zonguldak’a gelip buradan ilçeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Amasra Nerenin İlçesi?

Amasra nerenin ilçesi sorusuna Bartın olarak yanıt vermiştik. Bartın Batı Karadeniz şehirlerinden bir tanesidir. Peki bu huzur dolu ilçeyeulaştıktan sonra gezebileceğiniz yerler arasında nereleri sayabiliriz? İlk olarak Ağlayan Ağaç’ı mutlaka görmeli ve hikayesini dinlemelisiniz.

Çekiciler Çarşısı ve Tavşan Adası da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında sayılmaktadır. Eğer deniz tatili için yaz aylarında bu küçük ilçeye geldiyseniz İnkumu Plajı mutlaka uğramanız gereken plajlar arasında yer alıyor. Bozköy ve Akkonak ile Çakraz Plajları, küçük Liman ve Büyük Liman Plajları da deneyebileceğiniz yerler arasında sayılabilir.

300 yıldan uzun zamandır varlığını sürdüren Ağlayan Ağaç’tan Tavşan Adası’nı görebilmeniz mümkün. Buraya geldiğinizde, yakında bulunan çay bahçesine uğrayarak muhteşem deniz manzarası eşliğinde hem dinlenebilir; hem de çay, kahve ya da soğuk içeceklerinizi içebilirsiniz.

Ağlayan Ağaç,denize yakın konumu dolayısı ile bünyesinde nemi biriktiriyor ve yılın belli dönemlerinde terleyerek bu nemi üzerinden su akıtarak atıyor. Bu görünümü dolayısı ile de ona Ağlayan Ağaç ismi uygun görülüyor. Ağacın ağlayabiliyor olması sizi oldukça şaşırtacak.

Çekiciler Çarşısında ise ahşapoyma sanatının icra edildiği şeyleri bulabilirsiniz. Burada ilçe halkı tarafından yapılan el işi eşyalar satılmaktadır. Çarşının tarihi Osmanlı Devleti zamanına kadar uzanır. Ahşap oyma işi bu zamanlarda yapıldığında yine Çekiciler Çarşısı kullanılmakta idi.

Amasra Nerenin?

Amasra nerenin sorusunun yanıtını Bartın olarak verebiliriz. Eğer deniz tatili için değil de kültür turu amaçlı Amasra’ya geldiyseniz ya da denizden arta kalan zamanlarınızda ilçenin tarihi yerlerini görmek isterseniz, Kemere Köprüsü, Amasra Müzesi ve Amasra Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Amasra Kalesi 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, Roma ve Bizans imparatorlukları ile Ceneviz Devleti tarafından savunma amaçlı olarak kullanılmıştır. İki farklı bölümden oluşur. Bunlar Sormagir ve Zindan Kalesi olarak isimlendirilmektedirler.

Ağlayan Ağaç’a giderken Kemere Köprüsü’nden geçersiniz. Bu köprü, ilçenin ada kısmını karaya bağlayan köprü işlevi görmektedir. Amasra Müzesi’nde ise dört farklı salon bulunmakta olup, bu salonların ikisinde Roma ve Osmanlı eserleri; diğer ikisinde de Osmanlı İmparatorluğu’na ait etnografik eserler sergilenmektedir.

Hazır yaz dönemine girdiğimiz bugünlerde, eşiniz, sevgiliniz, çocuklarınızla Amasra’ya mutlaka uğramalısınız. Burada tek başınıza da huzurla tatil yapabilir; kafanızı dinleyebilirsiniz. Nasıl olsa artık Amasra nerede sorusunun yanıtını da biliyorsunuz. O halde iyi tatiller…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.