Mutfak Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Sağlıklı yaşamın altın kuralı sağlıklı beslenme. Sağlıklı beslenme için de doğru bir mutfak alışverişi gerekiyor. Çantanıza kredi kartınızı yerleştirip, arabanızı alışveriş merkezinin önüne bırakarak yaptığınız doyasıya mutfak alışverişi, size yanlış alarmlar çaldırıyor. Mutfak alışverişi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir? Mutfak alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz? gibi soruların yanıtları arasında yer alan, mutfak alışverişi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. Bu bilgiler sizin hem sağlıklı beslenmenizi, hem de ideal kilonuzu korumanızı sağlayacak. Ve tabi ki sağlıklı yaşamın kapılarını açacak. Bütçe dostu olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. O halde gelin daha fazla vakit kaybetmeden bilgilerimizi gözden geçirmeye başlayalım.

Mutfak Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?
Mutfak Alışverişinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

■ Mutfak alışverişi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir şeyler yemenizin gerekliliğidir. Aç karna mutfak alışverişinde, normal şartlarda hiç almayacağınız şeyleri almak istersiniz. Örneğin pizza sevmeyen siz, kendinizi hazır pizza seçerken bulabilirsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek adına aç gitmemelisiniz.

■ Alışveriş merkezine gitmeden önce, daha evde iken, nelere ihtiyacınız olduğunun bir listesini hazırlayın. Bu liste sizin gerçekten ihtiyacınız olan şeylerden oluşsun. Eğer listesiz giderseniz, ihtiyacınız olmayan şeyleri alma ihtimaliniz çok yüksektir. Çünkü zaten marketler ürünleri cazip gelecek şekilde reyonlara yerleştirir. Bir de alışveriş ihtimalinin artması için anlık indirimler yaparlar. Siz de kendinizi bu indirimlere, dizilimlere kaptırabilirsiniz. Bu nedenle, evden çıkmadan mutlaka listenizi hazırlamış olun.

■ Mutfak alışverişini büyük alışveriş merkezlerinde yapmaktansa küçük bakkallardan yapın. Günümüzde bu bakkalların sayısı her geçen gün azalmakta. Bunun nedeni büyük marketler ve alışveriş merkezleri. İnsanlar oralara gidiyor. Ancak hiç de iyi yapmıyorsunuz. Şöyle ki, büyük marketlerde ya da alışveriş merkezlerinde çok çeşitli bir ürün yelpazesi ile karşılaşırsınız. Fiyat bakımından karşınıza iyi seçenekler de çıkar. Hal böyle olunca, sadece peynir almaya gitmişken, yanında çerez ve yaş pasta ile çikolatalar da alabilirsiniz. Ancak bunlar sizin hem sağlığınıza, hem bütçenize; hem de kilonuza zararlıdır. Bakkalda çeşit azdır. Alacağınızı alır ve çıkarsınız. Aradığınızı bulamıyor musunuz? Arz talep yaratır. Siz isterseniz o getirir. Hem de bir kişinin bütçesine katkınız olmuş olur.

■ Mutfak alışverişi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, etiket okuma alışkanlığını edinebilmektir. Etiket okuyarak, ilk olarak alacağınız ürünün son kullanma tarihine bakmış olursunuz. Son kullanma tarihi geçmiş bir ürün sizin zehirlenmenize neden olabilir. Bunun yanında, içeriğinde alerjinizin olduğu bir maddenin yer aldığı ürünü almamış olursunuz. Tatlandırıcı, tuz ve yağ miktarı da bakmanız gereken bir diğer detaydır. Mısır şurubu gibi tatlandırıcılar sizin sağlığınız açısından çok olumsuz etkilere sahiptir. Şeker ve yağ zaten kilo almanıza, kolesterole neden olur. Hele bir de diyabet hastası iseniz… Kısacası, sadece fiyat etiketine değil, son kullanma tarihi ve içerik etiketine de bakmalısınız.

■ Mutfak alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da, sebze – meyve alışverişini nasıl yaptığınızdır. Bizler genelde çok yoğun olduğumuz için toplu alışveriş yapmayı seviyoruz. Ancak marketlerde satılan sebzeler de meyveler de, raflara, dalından kopar kopmaz gelmiyor. Bir de dolaplarınızda bekledikleri süreyi düşünecek olursak, kaybettikleri vitamin ve mineralleri daha kolay algılayabiliriz. İşte bu nedenle, az almalı ve en azından sebze – meyve alışverişine daha sık çıkmalısınız.

■ İndirimlerin tuzağına düşmeyin. Böylece, bir tane ürüne ihtiyacınız varken üç tane alma ihtimaliniz artar. Bununla birlikte, bu ürün bir de sağlıksızsa vay halinize. Bu nedenle, indirimlere aldanmayın. Siz bir ürüne ne kadar rağbet ederseniz, o ürün piyasada o kadar kalır. Sağlıklı olup olmaması sizden başkasının sorunu değildir. Bu nedenle neyi talep ettiğinizin farkına varmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası