Mersin’i Tanıyalım 2013 Akdeniz Oyunları Ve Mersin İdman Yurdu İle Mersin

Mersin’i Tanıyalım 2013 Akdeniz Oyunları Ve Mersin İdman Yurdu İle Mersin

Bu yazımızda sizlere, 2013 yılında gerçekleştirilecek olan Akdeniz oyunlarına ev sahipliği yapacak; ve 2011 – 2012 futbol sezonunda Spor Toto Süper Lig’de futbol oynamaya başlayan Mersin İdman Yurdu’nun ana yurdu olan Mersin‘i tanıtmak istiyoruz. Mersin İdman Yurdu ile yapılan deplasman maçları sayesinde, pek çok farklı şehirden, farklı takımlarımızın taraftarları Mersin’i yakından tanımakta; ve Mersin, 2013 Akdeniz oyunları ile, pek çok ülke tarafından tanınmakta olan bir şehir niteliği taşırken, bizler neden Mersin hakkında detaylı bilgi sahibi olmayalım?

Mersin’in yüz ölçümü; yani Mersin’in Türkiye içerisinde kaplamış olduğu genel alan: 15.853 km²’dir. Nüfus bakımından ise Mersin, Türkiye’nin 9. büyük şehri olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de bulunan insanların 1.640.000’i Mersin’de yaşamaktadır. Mersin’e bağlı olan ilçeler hakkında bilgi vermek istersek: Yenişehir, Toroslar, Tarsus, Silifke, Mut, Mezitli, Erdemli, Gülnar, Çamlıyayla, Bozyazı, Aydıncık, Anamur, Akdeniz…
Mersin, gerek sahili, tatil yerleri; ve gerekse de ekonomisi; ve ticaret yapısı ile, Türkiye’nin önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Mersin’in, Türkiye’nin gözde şehirlerinden biri olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi: Mersin İdman Yurdu; bir diğeri ise, 2013 Akdeniz oyunlarıdır… Belirtilen iki faktör sayesinde Mersin, Son dönemlerde Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında yer almayı başarmış bir şehirdir.
Pek çok kişi, Mersin için, ikinci hızlı kentleşme sürecini yaşadığından bahsetmektedir. Bunun nedeni olarak ise: Mersin’deki önemli ticari kuruluşlar, Mersin’deki büyük sanayiler, Mersin’de ticaret açısından önemli bir yeri olan serbest bölge; ve liman gösterilmektedir.
Mersin’in, kültür ve turizm bakımından gelişmesinin nedenleri ise şu şekilde açıklanmaktadır: Mersin, sık sık kültürel etkinlikler gerçekleştiren bir şehrimizdir; bununla birlikte Mersin, narenciye bahçelerinin; ve yeşilin, doğal güzelliğin yoğun olduğu şehirler arasında yer almaktadır. antik ören yerleri; ve masmavi denizi ile Mersin, 2013 Akdeniz oyunlarının; ve Mersin İdman Yurdu’nun da gelişimi sayesinde, daha da gelişecek olan Türkiye şehirleri arasında yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.