Mersin Cennet Cehennem Mağaraları

antik olan 452 basamağın inilmesi gerekmektedir. Cennet mağarasının girişinde küçük bir kilise bulunmaktadır. Cennet mağarasının girişinde yer alan kilisenin giriş kapısında, dört satırlık bir kitabe yer almaktadır. Bu kitabede, kilisenin, dindar bir kişi olan Paulus tarafından, Meryem Ana’ya ithafen, 5. yy’da yapılmış olduğu yazmaktadır.
Cehennem mağarası, Cennet mağarasının 75metre Kuzeyinde yer almaktadır. Cehennem mağarasının oluşumu da Cennet mağarasının oluşumu gibidir. Cehennem mağarasının derinliği 128 metredir. Cehennem mağarasının kenarları içbükeydir. Bu nedenle, Cehennem mağarasına iniş mümkün değildir. Cehennem mağarasına yukarıdan bakılmaktadır.
Mersin Cennet Cehennem mağaralarının biraz daha Güneyinde ise Astım mağarası yer almaktadır. Astım mağarası, Ejder Tifon’un meskeni olarak bilinmektedir. Astım mağarasının derinliği 15 metredir. Astım mağarasına inişte spiral biçimindeki demir merdivenlerden yararlanılmaktadır. Astım mağarasının içinde, görülmesi gereken sarkıt ve dikitlerin var olduğundan da bahsetmek gerekmektedir. Astım mağarasının havasının astımlı kişilere çok iyi geldiği, pek çok kişi tarafından söylenmektedir. Astım mağarasında sıcaklık genellikle 15 derecedir. Astım Mağarasının nem oranı ise, %85 – %95 oranında değişmektedir.
Silifke Cennet Cehennem mağaraları ile, Astım mağarasını görmeden, Mersin’i gezdiğinizi iddia etmemelisiniz… Şimdiden iyi gezmeler dileriz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası