Hürrem Sultan Hamamı Hakkında Bilgiler

Hürrem Sultan Hamamı, Hürrem Sultan için, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a, 1556 senesinde yaptırılmıştır. Hürrem Sultan Hamamı Ayasofya’da bulunmaktadır. Hürrem Sultan Hamamı, bugünlerde de sık olarak kullanılıyor; Hürrem Sultan Hamamı’nın kullanım amacı ise sadece kişisel temizlik değil; kültürel pek çok paylaşım da Hürrem Sultan Hamamı’nda gerçekleştiriliyor…

<

Hürrem Sultan Hamamı, bugünlerde, Haseki Turizm işletmeciliğinde çalışıyor. Hürrem Sultan Hamamı, Haseki Turizm tarafından, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yirmi seneliğine kiralandı. Hürrem Sultan Hamamı’nın kiralanma şekli ise, yap – işlet – devret… Haseki Turizm Hürrem Sultan Hamamı’nı, aslına sadık kalarak 20 milyon TL’ye restore ettirdi. Hürrem Sultan Hamamı’nda bugünlerde, gelinler, damatlar, sünnetlik çocuklar; ve lohusa kadınlar, geleneksel Türk hamamı anlayışının günümüze taşınması amacı ile konuk ediliyor.
Hürrem Sultan Hamamı’nda geleneksel hamam özelliklerinin taşındığı durumlarda, Hürrem Sultan Hamamı en az iki saatlik sürelerle kapatılıyor. Gelinler, Türk Hamamı eğlencesi düzenlediğinde ise Hürrem Sultan Hamamı’nda şunlar oluyor: Hürrem Sultan Hamamı’na ud; ve ritm sazlar geliyor; ve fasıl eğlencesi gerçekleştiriliyor; bununla birlikte kına partisi, kil maskesi; kese ve lif uygulamaları, tatlı tabağı ikramları, zeytinyağlı yemek ikramları, meyve, lokum ve şerbet ikramları gerçekleştiriliyor. Damatlar için, lohusalar için; ve sünnetlik çocuklar için düzenlenen Türk Hamamı eğlencesinde de, gelin hamamına benzer şeyler uygulanıyor.
Hürrem Sultan Hamamı’nda gerçekleştirilecek olan etkinliklerin fiyat listesine bakmak istersek:
Pirupak Paketi: yani, Geleneksel Türk Hamamı etkinliklerinin bir arada uygulandığı Pirupak paketi fiyatı 70€
Hürrem Sultan Hamamı’nda özel hamam fiyatı: 5.500€
Hürrem Sultan Hamamı’nda Ab-i Hayat paketi fiyatı: 165€
Hürrem Sultan Hamamı’nda Zevk-i sefa paketi fiyatı: 100€
Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Haseki Turizm tarafından 2007 senesinde kiralandı; fakat yapılan çalışmalar 3.5 sene sürdü. Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nın restore çalışmaları sırasında, Mimar Sinan’ın uyguladığı tekniklerden farklı bir teknik uygulanmadı. Mimar Sinan eserlerinde, içerisinde yumurta akı bulunduran Horosan harcı kullanırdı; Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nın yeniden yapılanmasında da bu harç kullanıldı. Hürrem Sultan Hamamı’nın düzenlenmesi sırasında fark edildi ki: Hürrem Sultan Hamamı o kadar yıpranmıştı ki, neredeyse yıkılmak üzereydi…
Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, Haseki Turizm tarafından 19 Mayıs 2011 tarihinde açıldı; ve kullanıma sunuldu. İlk zamanlar Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’na sadece turistler geliyordu. Turistler, Türk kültürünü tanımak için Türk Hamamı ziyareti gerçekleştiriyorlardı; fakat bu günlerde, Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nın misafirleri, özellikle hafta sonları, Türk misafirlerden oluşuyor.
Hürrem Sultan Hamamı’na şu anda, ortalama 60 kişi ile 150 kişi arası günlük ziyaretçi uğruyor; aylık ise ortalama 2000 kişi Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nda ağırlanıyor. Hürrem Sultan Hamamı’na gelenlerin, kendilerini sultan gibi hissetmeleri için özel peştamaller üretildi, Hürrem Sultan Hamamı’nın tasları altın kaplama, Hürrem Sultan Hamamı’nda kullanılan şampuanlar ise, Hürrem Sultan’ın kullandığı erguvan kokusundan oluşmakta. Hürrem Sultan Hamamı’nda aynı anda 80 kişi ağırlanabiliyor. Hürrem Sultan Hamamı’na gelenlere, Osmanlı şerbetleri ikram ediliyor.
Hürrem Sultan Hamamı’nın uzunluğu 75 metre. Çifte hamam mimarisi ile oluşturulmuş olan Hürrem Sultan Hamamı’nda, kadınların ve erkeklerin kısımları aynı eksen üzerinde bulunmakta.
Hürrem Sultan Hamamı’nda görevli olan masör, masöz, natır; ve tellaklar özel eğitimli kişiler. Hürrem Sultan Hamamı sabah 07:00 – 23:00 saatleri arasında açık bulunuyor. Hürrem Sultan Hamamı’nın bahçesinde ise, cafe; ve A la carte Türk mutfağı restorantı bulunmakta…

Latest Comments
  1. ismailenesalayhan

    çok güzel ama biraz uzun ben kısaltarak yazdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası