Hürrem Sultan Hamamı Fiyat 2022 Hakkında Bilgiler

Hürrem Sultan Hamamı Fiyat 2022 Hakkında Bilgiler

Hürrem Sultan Hamamı, Hürrem Sultan için Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a, 1556 senesinde yaptırılmıştır. Ayasofya’da bulunmaktadır. Bugünlerde de sık olarak kullanılan hamamın kullanım amacı ise sadece kişisel temizlik değil; kültürel pek çok paylaşımın gerçekleştirilmesine yöneliktir.

Bugünlerde, Haseki Turizm işletmeciliğinde çalışmakta olan hamam, Haseki Turizm tarafından, Vakıflar Genel Müdürlüğü‘nden yirmi seneliğine kiralandı. Hamamın kiralanma şekli ise yap – işlet – devret… Haseki Turizm hamamı aslına sadık kalarak 20 milyon TL’ye 2011 yılında restore ettirdi.

Hamamda bugünlerde gelinler, damatlar, sünnetlik çocuklar ve lohusa kadınlar, geleneksel Türk hamamı anlayışının günümüze taşınması amacı ile konuk ediliyor. Geleneksel hamam özelliklerinin taşındığı durumlarda, en az iki saatlik sürelerle kapatılıyor. Gelinler, Türk Hamamı eğlencesi düzenlediğinde ise Hürrem Sultan Hamamı içerisinde şunlar oluyor:

Hamama ud; ve ritm sazlar geliyor ve fasıl eğlencesi gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte kına partisi, kil maskesi, kese ve lif uygulamaları; tatlı tabağı ikramları, zeytinyağlı yemek ikramları, meyve, lokum ve şerbet ikramları gerçekleştiriliyor. Damatlar, lohusalar ve sünnetlik çocuklar için düzenlenen Türk Hamamı eğlencesinde de, gelin hamamına benzer şeyler yapılnıyor.

Hürrem Sultan Hamamı Fiyat 2022

Hürrem Sultan Hamamı fiyat 2022 araması yaparsanız dikkatinizi ilk başta, fiyat listesinin Euro cinsinden belirlenmiş olması çeker. Çünkü hamamın ünü sadece İstanbul ya da ülkemizde değil, genel olarak tüm dünyada bilinmektedir. Bunun yanında fiyatların çok yüksek olduğunu da dile getirebilirsiniz. Hele ki Euro kuru alıp başını gitmişken…

Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan Hamamı Fiyat 2022

Hürrem Sultan Hamamı fiyat 2022 listesi size pahalı geldiğinde bir de şunu düşünün: Alacağınız paket Sultanlara layık. Ve zaten bu hamam hem İstanbul’un en eski hem de en iyi hamamları arasında yer alıyor. Peki buna göre fiyat listesi ne şekildebelirleniyor?

• Pirupak Paketi: yani, Geleneksel Türk Hamamı etkinliklerinin bir arada uygulandığı Pirupak paketi fiyatı 80€. Buna göre 45 dakika hizmet alabiliyorsunuz. Baş ve boyun masajının yanısıra dinlendirici köpük ritüelini göbek taşında alıyor ve bir de kese hizmetinden yararlanabiliyorsunuz.

• Ab-i Hayat paketi fiyatı: 185€. Hamamın en pahalı paketiolan Ab-i Hayat paketi hizmetlerinden 110 dakika boyunca yararlanabilmeniz mümkün. Tercih etmeniz halinde size taze dilimlenmiş meyve ikramının da yapıldığı paket içerisinde hoşçakal hediyesi, giyinme odası kullanımı… gibi detaylar da yer alıyor.

• Zevk-i sefa paketi fiyatı: 135€. Bu paketin tercih edilmesi halinde hizmetten yararlanılabilecek süre 80 dakika. Diğer tüm hizmetlere ek olarak tüm vücuda masaj odasında erguvan yağı ile masaj yapılıyor. Göbek taşında yapılan dinlendirici köpük masajının da yine tüm vücuda uygulandığını belirtmeden geçmeyelim.

Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan Hamamı hakkında bilgiler: Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Haseki Turizm tarafından 2007 senesinde kiralandı; fakat yapılan çalışmalar 3.5 sene sürdü. Hamamın restore çalışmaları sırasında, Mimar Sinan’ın uyguladığı tekniklerden farklı bir teknik uygulanmadı. Mimar Sinan eserlerinde, içerisinde yumurta akı bulunduran Horosan harcı kullanırdı.

Hürrem Sultan Hamamı Fiyat 2022

Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nın yeniden yapılanmasında da bu harç kullanıldı. Ayrıca restore çalışmaları sırasında fark edildi ki hamam o kadar yıpranmıştı ki eğer ilgilenilmese idi yıkılması an meselesiydi. Haseki Turizm tarafından 19 Mayıs 2011 tarihinde restore sonrası hamamın açılışı yapıldı. Ve kullanıma sunuldu.

İlk zamanlar hamamın ziyaretine sadece turistler geliyordu. Turistler, Türk kültürünü tanımak için Türk Hamamı ziyareti gerçekleştiriyorlardı. Fakat bu günlerde, hamamın misafirleri özellikle hafta sonları, Türk misafirlerden oluşuyor.

Hamama şu anda, ortalama 60 kişi ile 150 kişi arası günlük ziyaretçi uğruyor. Aylık ise ortalama 2000 kişi hamamda ağırlanıyor. Gelenlerin, kendilerini sultan gibi hissetmeleri için özel peştamaller üretildi. Hamamın tasları altın kaplama, Kullanılan şampuanlar ise Hürrem Sultan’ın kullandığı erguvan kokusundan oluşmakta. Hamam içerisinde aynı anda 80 kişi ağırlanabiliyor. Gelenlere Osmanlı şerbetleri ikram ediliyor.

Hürrem Sultan Hamamı hakkında bilgiler verirken uzunluğunun 75 metre olduğunu dabelirtmeden geçmeyelim. Çifte hamam mimarisi ile oluşturulmuş olan Hürrem Sultan Hamamı’nda, kadınların ve erkeklerin kısımları aynı eksen üzerinde bulunmakta.
Hamamda görevli olan masör, masöz, natır ve tellaklar özel eğitimli kişiler.

Hürrem Sultan Hamamı sabah 07:00 – 23:00 saatleri arasında açık bulunuyor. Bahçesinde ise, cafe ve A la carte Türk mutfağı restorantı bulunmakta…

Tarihi yerlere olan ilginizi MaviBoncuğum içerisinde bulunan diğer makaleleri gözden geçirerek de giderebilirsiniz. Ancak İstanbul’a yolunuz düşerse burayı mutlaka ziyaret etmenizi önerebiliriz.

Eski Yorumlar
  1. ismailenesalayhan

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.