İzdivaç Programlarını Eleştiriyoruz Ama Ya Geçmişten Gelen İzdivaç İlanları…

İzdivaç Programlarını Eleştiriyoruz Ama Ya Geçmişten Gelen İzdivaç İlanları…

Son bir kaç senedir, ekranlarda sürekli izdivaç programları ile karşılaşıyoruz. İzdivaç programlarının çokluğundan şikayetçi olanlar varken, izdivaç programı izleyenlerin sayısının da ciddi rakamlarla ifade edildiğini belirtmek isteriz. İzdivaç programlarına katılanların yaş ortalamasına baktığımızda ise, gencinden yaşlısına, çocuğundan dedesine, nenesine kadar herkesin, izdivaç programına katılarak kendisine eş bulmaya çalıştığını görüyoruz. Bu olay yeni mi gerçekleşiyor? Aslında biliyor musunuz; hayır… İzdivaç programları belki televizyonlarda yoktu; belki o dönemlerde televizyon dahi yoktu; ama, izdivaç ilanları, bundan 107 sene önce de gazeteler aracılığı ile yayınlanıyordu… Şaka değil, gerçek…

<

İzdivaç ilanları, bundan 107 sene önce Osmanlı gazetelerinde yayınlanıyor; ve eş arayanlar, kendileri için uygun eş bulmaya yönelik izdivaç ilanlarını Osmanlı gazetelerinde yayınlıyorlardı. Yani izdivaç programlarının günümüzde bu kadar eleştirilmesi, aslında yanlış da olabilir. Bu günlerde sadece insanlar televizyonlara çıkarak; ya da internet siteleri aracılığı ile izdivaç kuracakları kişiler için izdivaç ilanları veriyor. İnternette verilen izdivaç ilanları çok tuhaf karşılanmıyor ama, izdivaç programı ve izdivaç programları, bir kesim tarafından oldukça kötü eleştiriler almıyor değil.
Bundan 107 sene önce verilen izdivaç ilanlarında ise, kullanılan dil oldukça kibar; ve izdivaç ilanlarını veren kişilerin genç olması dikkati çekiyor. Dilerseniz size, bundan 107 sene önceki izdivaç ilanlarından bir örnek verelim: ”Ben çok yumuşak huylu biriyim. Müşteki olduğum konu kadınlığın esaretidir. İşret kullanmayan birisiyim. Tütün de içmem. İdaresini bilen biriyim. İyi evlat terbiye edebilecek, ev işlerinden anlayan, ve musikiden anlar bir refikaya talip olmak isterim…”
Görüldüğü gibi, Osmanlı gazetesinde yayınlanan izdivaç ilanlarından bir tanesi bir bayan bulmaya yönelik olarak verilmiş; bu izdivaç ilanı bir erkek tarafından verilmiş. İzdivaç ilanlarına baktığımızda, izdivaç ilanlarının erkekler tarafından verildiğine dair bir genelleme yapabilmemiz mümkün. Ancak günümüzün izdivaç programlarına, genç ya da yaşlı ayrımı gözetmeksizin kadınların da katılıp, kendilerine uygun eş aradıklarını görebiliyoruz.
Bundan 107 yıl önceki izdivaç ilanlarına bakıldığı zaman, ilanların daha kibar bir dille, ve insanların da, isteklerini net bir şekilde belirterek verildiğini görüyoruz. İsterseniz, bir kaç izdivaç ilanına daha bakalım:
Ben zabit olan birisiyim. Mülazim rütbesi ile çalışıyorum. Şehirde memuriyet yapmaktayım. 26 yaşındayım. Yumuşak huylu bir kişiyim. Kadınlık esareti ile müştekiyim. İşret ve tütün kullanmam, idaremi de bilirim. İşimden başka gelir kaynağım; ya da herhangi bir kimsem yoktur. 22 yaşlarında, iyi evlat yetiştirebilecek, kız lisesi derecesinde bir okul bitirmiş, ev işlerini yapmaya gücü yetebilen, musikiden anlar bir refikaya talibim.
700 kuruş maaş alıyorum. Yirmi yaşındayım. Bir tane validem var. Askerim. Güzel ve asil bir kızla izdivaç kurmak niyetindeyim. İzdivaç kurmak isteyen kişilerin, belirteceğim özelliklere sahip olmaları gerekmektedir: yaşının 14 – 17 arasında olması, musikiden anlar olması, ortalama 700 kuruş geliri olması, mutaassıp olması gerekmektedir.
Ben otuz yaşındayım. Daha önce hiç evlilik yapmadım. Ben asil bir aileye mensubum. Bu nedenle, güzel ve asil bir kız ile izdivaç kurarak, asil bir aile oluşturmak isteğindeyim. Gelirim 4.000 lira. Herhangi bir şeye ihtiyacım yok. Tek ihtiyacım olan iffetli bir kız ile izdivaç kurmaktır. Benimle izdivaç kuracak olan kişinin servetinin az ya da çok olması benim için önem teşkil etmemektedir. 20 – 25 yaş arasında, asil bir aileye mensup, okur yazar bir refikayla izdivaç kurmak istiyorum.


Eski Yorumlar
  1. MURAT

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.