Evlilikler Neden Bitiyor?

Evlilikler Neden Bitiyor?

Bir yuvayı yapmak zor; yıkmak ise çok kolaydır. Önemli olan yuvayı yıkmak değil; devam ettirmeye çabalamaktır. Bunu başardığınız anda başarılısınız demektir. Önemli olan zoru başarmaktır. Fakat günümüzde evlilikler o kadar kolay bitiyor ki, artık evliliği sürdürebilenler parmakla gösterilir oldu. Peki evlilikler neden bitiyor? Evliliği bitiren sebepler ve evliliği bitiren nedenleri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Evlilikler Neden Bitiyor?

■ Evliliği bitiren sebeplerin başında güven sorunu ve yalan gelmektedir. Her insan hata yapar. Bunu eşinize o an söylerseniz, muhtemelen problem yaşarsınız, ama sonrası size güçlü bir iletişim ve güven olarak dönecektir. Ancak eğer bir hata yapar ve bunu da eşinizle paylaşmazsanız, bu durum sonradan ortaya çıktığında, beraberinde güvensizliği de getirecektir. İşte bu nedenle, evliliğinize yalan sokmamaya özen gösterin ve olabildiğince birbirinize karşı dürüst olun.

■ Eşlerden birinin diğerini aldatması da evliliği bitiren nedenler arasında yer almaktadır. Aldatma durumu ortaya çıktığında, beraberinde kriz getirir. Bu kriz iyi yönetilmezse, sonrası kuşkular ve güvensizlikler ve zehir olmuş bir hayat şeklinde devam edecektir. Bu nedenle,aldatmaya meyilli olduğunuz an, sizi buna neyin sürüklediğini eşinizle yürekli bir şekilde konuşun.

■ Fiziksel birliktelik evlilikte, duygusal bağ kadar önemlidir. Her şey olmamasına karşın çok şeydir dersek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Bu nedenle, bir tarafın birlikte olmaya karşı isteksiz olması ya da sorunlarının bulunmasının, çözülmesi gereken bir sorun olduğunu unutmayın. Bu anlamda destek veren doktorlar bulunduğunu unutmayın ve tedaviden kaçmayın. Aksi halde birbirinizden uzaklaşabilir, aldatmalara kadar varabilen sonuçlarla birlikte, evlilikler neden bitiyor sorusuna yanıt olabilirsiniz.

■ Her şeyin azı karar, çoğu zarar. Bu durum kıskançlık için de geçerlidir. Dozunda kıskançlık, ilişkinin canlı kalmasını sağlarken, fazlası ise eşin ilgi istediği ve kendini göstermesi ile değerlendirilmektedir. Eğer iletişiminiz az ise eşinizi daha çok kskanırsınız; bununla birlikte güven sorunu da etkendir. Bu sorunu aşabilmek için kıskanılan tarafın eşine olumlu dönüş yapması gerekir; kıskanan taraf ise bu duruma güven eksikliğinin neden olduğu hissini karşı tarafa vermemelidir. Eğer kıskançlık dozunu ayarlayamıyorsanız, bir evlilik terapistine gitmeyi düşünmelisiniz.

■ Evliliği bitiren sebepler arasında şiddet ve iletişimde kullanılan sözler de yer almaktadır. Eşler konuşur ya da tartışırken birbirlerini aşağılarsa ya da öfke patlamaları beraberinde şiddeti getirirse, bu durum sonrasında zarar gören evliliğin muhtemelen bitmesine neden olacaktır.

■ Eşlerin arasındaki gerginliğin nedenlerinden biri de maddi problemlerdir. Özellikle taraflardan biri işsiz kaldığında ve çalışmak için yeterli çabayı sarf etmediğinde; ya da gelirinin az olması, farklı yerlere harcama yapması gibi durumlarda bu sorunlarla karşılaşılır. Yaşam standardı düşmeye başlarsa bu durum evliliğin bitmesine zemin hazırlar.

■ İlgisizlik de evliliği bitiren sebeplerden bir diğeridir. Eşlerden birinin farklı hobilere merak sarması, eşinden daha çok arkadaşları ile zaman geçirmek istemesi, işine daha çok yoğunlaşması gibi sebepler beraberinde ilgisizliği getirir. İlgi azlığı da ilgi çokluğu gibi, insanı zor durumlara düşürür ve evliliğe zarar verir.

■ Eşlerden birinde önceden var olan ya da sonradan ortaya çıkmış olan; ama yine de tedaviye yanaşılmayan psikolojik sorun durumlarında da evlilik zarar görür.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.