Evlilik Sözleşmesi Hakkında Bilgi Ve Düşüncelerimizi Paylaşalım

Bu yazımızda sizlere, evlili sözleşmesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Evlilik sözleşmesi nedir sorusunun yanıtını vererek, evlilik sözleşmesi hakkında görüşlerimizi paylaşmayı uygun bulduk… Çünkü, Hülya Avşar, her zamanki gibi yine ses getiren bir yazıya imza atmış, ve evlilik sözleşmesi ile ilgili görüşlerini bildirmiş. Benim düşüncelerimi paylaşmış desem yeridir, ve, iki gün önce Mersin’de olması dolayısı ile kendisini çok da yakından görme şansım olduç Eğer evlilik sözleşmesi hakkında yazmış olduğu yazıyı o gün okumuş olsaydım, mutlaka bir yolunu bulup kendisini tebrik ederdim. Dilerseniz düşüncelerimizden önce bilgilerimizi paylaşalım:

Öncelikle evlilik sözleşmesi nedir şeklindeki sorunun yanıtını bulmamız gerekmektedir. O halde soralım: evlilik sözleşmesi nedir? Evlenmeye karar vermiş olan iki kişinin, evlenmeden önce, kendi aralarında hazırlamış oldukları sözleşmeye evlilik sözleşmesi adı verilmekle birlikte, evlilik sözleşmesinin içeriğinde, evlilik, ve muhtemel bir ayrılık için, evlenmeden önce konulmuş olan şartlar yer almaktadır.
Evlilik sözleşmesi neden yapılır sorusunun yanıtına bakmak istersek, çiftlerin, evlilik süresince birbirleri üzerinde, isteklerini gerçekleştirebilme, olası bir boşanma durumunda ise, önceden kararlaştırıldığı şekilde bir boşanmanın gerçekleştirilmesi adına evlilik sözleşmesi imzalanır. Evlilik sözleşmesi neden yapılır sorusunun yanıtını daha net bir şekilde vermek istersek: evlilik sözleşimesinde yer alan bir maddeye, evlilik sırasında, eşlerin uymaması halinde, uyumlu olan tarafın, uyumlu olmayan tarafa boşanma davası açması durumu söz konusudur. Ve Açılan boşanma davasında haklı olan taraf, boşanma davasını açan taraf olmakla birlikte, dilerse, tazminat talebinde de bulunma hakkına sahiptir.
Örnek vermek istersek, evlilik sözleşmesinde, kadının, her haftasonu eşi ile birlikte olması konusunda, evlilik sözleşmesinde bulunan maddeye uymayan kadın, haftasonlarını arkadaşları ile, farklı şehirlerde geçirmekte ise, erkek, kadına boşanma davasını, evlilik sözleşmesi gereği açabilir; ve, kadına tazminat talebinde de bulunabilmektedir.
Evlilik sözleşmesi nasıl yapılır? Evlilik sözleşmesi yapmak için, başlangıçta eşlerin isimleri yazılarak, evlilik tarihleri belirtilir, ve taraflar arasında imzalanan evlilik sözleşmesinde, altta bulunan maddeler kapsamında evlilik kurumunun devam edeceğinin, şahitler huzurunda, eşler tarafından onaylandığı belirtilerek, evlilik sözleşmesinin maddeleri sıralanır, ki, evlilik sözleşmesinin maddeleri eşler tarafından istenildiği gibi şekillendirilebilmektedir. Son olarak ise, evlilik sözleşmesinin altına, hem eşlerin, hem de şahitlerin imzası atılmaktadır.
Peki, evlilik sözleşmesi hakkında bilgi edindik, evlilik sözleşmesi nedir, evlilik sözleşmesi nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını aldık. Peki ya, yazarınız olarak benim, evlilik sözleşmesi hakkındaki düşüncem nedir ki Hülya Avşar’ın yazısını çok beğendim? Hemen aktaracağım…
Evlilik sözleşmesine imza atan her iki tarafın, evlilik sözleşmesini yapmakla birlikte, ayrılık üzerine kurdukları bir yuvalarının bulunduğunu düşünüyorum. İki insanın arasında eğer duygusal bir yakınlık söz konusu ise, evlilik denilen kutsal kuruma imza atıyorlarsa, ayrılık adı verilen boşanma durumunu düşünmelerinin tamamen yanlış olduğunu düşünüyorum. Evlilik sözleşmesinin, boşanmayı hızlandıran bir kağıt parçasından ibaret olduğunu da düşündüğümü kesinlikle belirtmeliyim. Elbette zorla güzellik olmaz; boşanma kararı verildi ise eşlerin her ikisi için de iyi olacak şey boşanma ise evlilik kurumunun sürdürülmesinin bir anlamı bulunmamakla birlikte, zaten boşanmanın zemininin hazırlanması ile başlayacak olan bir evlilikten de hayır geleceğini kesinlikle düşünmüyorum.
Evlilik sözleşmesini şu şekilde düşünenler de yok değil: örnek verecek olursak: evlilik imzasını atacak olan taraflardan birinin zengin, diğerinin ise maddi durumunun kötü olması halinde, durumu kötü olan kişinin, evlilik sözleşmesi imzalamasının, sevgisinin göstergesi olduğunu düşünen kişiler bulunuyor. Tamamen saçma gelmekle birlikte, karşınızdaki insanın sevgisinden şüpheniz varsa neden onunla evlenmeyi düşünüyorsunuz ki? O resmi imzayı atmadan da birlikte olabilen pek çok çift var günümüzde, örf ve adetlerimizi hiçe sayarak. Siz de onlardan olabilirsiniz gayet tabii…
Bir de Hülya Avşar’ın yazısından küçük bir örnek verelim evlilik sözleşmesi ile ilgili: ben seni aldatırsam falan benden bir talebin olmasın tamam mı aşkım, sessiz sakin boşanalım olsun bitsin diyen Hülya Avşar da, güzel bir şekilkde evlilik sözleşmesi ile dalga geçmekte. Yürekten tebrik ediyorum kendisini, ve sizlerin de bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz…

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.