Evliliğin Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılmalı?

Evliliğin Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılmalı?

Bu yazımızda sizlere evliliğin bitme sebeplerini anlatacağız. İlk 5 yıl, her şey için çok önemli, açılan bir iş de, kurulan bir yuva da ilk 5 yılda, geleceği ile ilgili az – çok bilgi veriyor. Günümüzde, her beş evlilikten ikisi, aldatma, şiddet, geçimsizlik… gibi nedenler başta olmak üzere pek çok sebebe bağlı olarak bitiyor. Peki uzun evliliğin sırlarını kimse bilmiyor mu? Biz sizler için yazımızın ilerleyen bölümlerinde, evliliğin uzun sürmesi için neler yapılmalı sorusunun yanıtlarını aktaracağız…

Evliliğin Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılmalı?

• Her şeyin öncesinde, kesinlikle yalan söylemeyin birbirinize. Çünkü, kazanılması çok zor olan güven duygusu bir kere zedelenince, tamiri de bir o kadar zordur.

• Evliliğin bitme sebeplerinden bir diğeri de ekonomik sıkıntılar. Evliliğin ilk başında ev, eşya gibi alınan şeylerin ödemesi, sonrasında işten çıkma, iflas etme, kredi kartı borcu… gibi pek çok neden evliliği bitirebiliyor.

• Uzun evliliğin sırlarından bir diğeri de, eleştirmekten kaçınmak… Aşağılama, ya da şiddet uygulamanın yarattığı sıkıntı kadar, eleştirinin de sorun yarattığını unutmamak gerekiyor.

• Aldatma da, evliliğin bitme sebepleri arasında yer almaktadır. Aldatılan kişi her ne kadar kendini yetersiz görse de, aslında sorun aldatandadır. Aldatılan onu affederse, aldatan aynı sorunu tekrarlamaya devam eder. Affetmemek; ve güvensizlik ise, biraz önce de belirttiğimiz gibi tamiri zor duygular arasında yer almaktadır. Yani evlilikte mutluluk, aldatma sonrasında zor bulunur.

• Karşınızdaki insanı değiştirmeye çalışmayın. Bir yaştan sonra değişmek zordur; değişim olursa zaten o insanın kişiliği oturmamış demektir, kişiliksiz bir insanla evlilik ise çekilmezdir. Hayat görüşünü bilmediğiniz bir insanla mı evlendiniz ki şimdi neden onu değiştirmeye çalışıyorsunuz?

• Eşinizi ailenizle karşı karşıya getirmeyin; sonrasında olaylara seyirci kalmayın. Evliliğin bitme sebepleri arasında, ailelerin evliliğe müdahale etmesi, ve bazen de aileler ile birlikte yaşamak yer almaktadır. Bu nedenle, uzun evliliğin sırlarını arıyorsanız, aileler konusunda mantıklı olmalısınız.

• Her ne sebeple olursa olsun eşinizden uzaklaşmayın. Diyelim ki ikizleriniz oldu, ve bakımları, istekleri o kadar zor ki eşinize zaman ayıramıyorsunuz. Ama unutuyorsunuz ki, onların en çok ihtiyacı olan şey ebeveynlerinin bir arada olması. Siz onlarla ilgilenir; ve eşinize zaman ayırmazken eşinizle yabancılaşıyor; dolayısı ile çocuklarınızı anne – babasız bırakabiliyorsunuz…

• Sorunlarınızı görmezden gelmeyin. Bir süre sonra görmezden geldiğiniz tüm sorunlar birikir, ve nasıl çözeceğinizi bilemez halen gelirsiniz. Bu nedenle bu aşamaya gelmeden, sorunları zamanında çözün… Derler ya: Demir tavında dövülür…

• Bedensel birliktelik anlamında ihtiyaçlarınızı karşılamaktan asla kaçınmayın. Aksi halde, ya birbirinizden soğur, ya da birbirinizi beğenmediğinizi düşünürsünüz ki aslında başta iyi olan birliktelik durumu sorunlar nedeni ile kötüleşmiş, önemsenmemeye başlamıştır. Bu nedenle, birbirinizin bedensel ihtiyaçlarını kesinlikle karşılamalısınız.

• Eşlerden birinin psikolojik sorunları varsa, alkol kullanımı, ya da kumar oynama gibi sorunları bulunuyorsa, kesinlikle bir uzman yardımına başvurulmalıdır. Çünkü bu durumlar evliliği çıkmazlara sokmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.