Evliliği Bitiren Şeyler

Evliliği Bitiren Şeyler

Evliliği bitiren sebeplerin neler olduğunu biliyor musunuz? Bir yuvayı kurmak zor, ama dağıtmak çok kolay. Aslında evliliği bitiren şeyleri bilmek, onlardan uzak olabilmek adına belki de dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Evlilikler neden bitiyor sorusunun yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız; çünkü iki insan, ruhen ve bedenen bir ömrü birlikte paylaşmak için, kanunların gerekli gördüğü şartlar altında bir araya geliyor; heyecanla birbirlerine “Evet” diyor; sonrasında da belki incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerle boşanıyorlar. Güzel umutlarla başlayan her 5 evlilikten biri, bir anda bitiveriyor.

Türkiye’de, her güzel başlayan beş evlilikten ikisi, ilk beş yıl içerisinde noktalanıyor. Ve bu evlilikler neden bitiyor diye bakıldığında, şiddet, geçimsizlik, terk edilme, aldatma, aldatılma… gibi unsurlarla karşılaşılıyor. Ancak evliliği bitiren sebepler sadece bunlar değil. Bunlar belki de Kaf dağının görünen yüzü… Peki evliliği bitiren sebepler arasında başka neler var?

Evliliği Bitiren Sebepler

■ Yalan Söylemek: Sadece evlilikler değil, aslında tüm ilişkilerin güven temeli yalan dolayısı ile sarsılıyor. Kazanılması zor; kaybedilmesi kolay bir duygu olan güven, seneler boyu yalan söylemeyip, sonrasında bir kere bile söylense yerle bir olabiliyor. Ve ardından hep aynı tereddüt: “Ya bu da yalansa?” Bir insanın sevgilisi ile arasında güven olmaması dahi ayrılık sebebi iken, durum evliliklerde çok daha ciddi bir hal alıyor. Her şeyinizi paylaştığınız; hatta belki uğrunda pek çok şey feda ettiğiniz insana olan güveniniz sarsılınca, o evliliğin yürümesi elbette ki zor oluyor.

■ Maddi Problemler: Evliliği bitiren sebepler arasında maddi sorunların yer alacağını düşünen bir insan, kendisine eş olarak elbette ki maddi durumu iyi birini seçmeli. Böylece maddi sorunlar evliliğin başlangıç aşamasında ortaya çıkmayacaktır. Peki ya işler sonrasında ters giderse? İflas ya da işten çıkarma durumu söz konusu olursa? Yaşanan bir kaza sonucu malulen emeklilik gerekirse? Hem de günümüzün, zor olan ekonomik koşulları altında… Ne yazık ki evliliği bitiren sebepler arasında ekonomik problemler de yer alıyor. Bu durum, o kişinin maddiyata önem verdiği anlamına da gelmiyor aslında. Hayatı idame ettirebilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunuyor. Bunlar arasında maddiyatın da önemli bir yeri var. Ancak evliliği bitiren sebepler arasında maddiyatın yer alması, eşlerin gözle görülür bir çaba sarfiyatsızlığı dolayısı ile ortaya çıkar. Örneğin, kadın para kazanmaya çalışırken, erkek iş arama çabasını sürdürmeyip, kahvede arkadaşları ile takılır; hatta oyun oynayarak para kaybeder. Parasını alkole harcar, arkadaşlarına sürekli borç verir… Evlilikler neden bitiyor sorusunun en önemli yanıtları arasında bu durum yer alıyor.

■ Şiddet Ve Eleştiri: İnsanların evlilik müessesine dahil olmak istemelerinin amacı güzel şeyler yaşamak ve paylaşmaktır. Sürekli eleştirilip aşağılanan, ya da fiziksel şiddete maruz kalan bir insanın o evliliği devam ettirmesi durumu söz konusu ise bu durum sadece mecburiyetten kaynaklanmakta ve o evlilik kağıt üzerinde devam etmektedir. Aslında şunu demeye çalışıyoruz: Kimse kimseyi ezme hakkına sahip değildir; hele ki eşler, tüm şartların eşitlendiği kişiler olarak düşünülmektedir.

■ Aldatma: Tıpkı yalan gibi, aldatma da güvensizlik nedenidir; hatta güvenin sarsılmasının en önemli nedeni olduğunu da söyleyebiliriz. Aslında aldatanın hatalı olduğu bu durumda, aldatılan kişi kendini eksik ve yetersiz hissetmeye başlar. Bir yandan güvensizlik, bir yandan eksik hissetme dolayısı ile de sürdürülmeye çalışılan evliliğin çekilmez bir hale gelmesi kaçınılmazdır. Zaten aldatan insanı bir kere affetmek, davranışın tekrarına sebep olmaktadır. Dolayısı ile evliliği bitiren sebeplerin en önemlileri arasında yer almaktadır aldatma…

■ Değiştirmeye Çalışmak: Bir insanı ya olduğu gibi kabul etmek; ya da ondan beklentileri, içerisine duygu da katarak, açık bir şekilde dile getirmek gerekir. Değiştirilmeye çalışılan bir eş bu durumdan elbette hoşlanmayacaktır. Bir insanın hayat görüşü, alışkanlıkları, sahip olduğu bilgiler… bir anda ve birisi istiyor diye değişmez. Ancak eşine değer veren kişi, onu kırmamak ya da mutlu etmek için daha dikkatli olabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız ince eleyip sık dokumalı, davulun bile dengi dengine olduğunu unutmamalısınız: Ancak, “Oldu bir kere” dediğiniz noktada da değişmesini istediğiniz eşinize bunu, isteğinizi, içerisine duygu katarak ifade etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Zorla güzellik olmaz.

■ Aile Müdahalesi: Günümüzde, eskisi kadar yoğun olmasa da, hala aile büyükleri ile birlikte yaşayan çiftler var. Hatta çiftler aile büyükleri ile birlikte yaşamasalar dahi, ailelerin ilişkiye müdahalesi söz konusu olabiliyor. Bu durum eşler arasında sorunları ortaya çıkartıyor ki, böyle bir hal alan durumlarda eşlerin kendi ailelerinden sorumlu olduğunu ve eşini ailesi ile karşı karşıya bırakmaması gerektiğini bilmesi çok önemli. Ne yazık ki evlilikler neden bitiyor sorusunun önemli yanıtları arasında aile müdahalesi de yer alıyor.

■ Eşlerin Birbirinden Uzaklaşması: Bu durum bazen sorunlardan kaynaklı olabileceği gibi, bazen de çocukların artan sorumluluğu ya da kariyer kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Uzaklaşma sonucunda bir yabancılaşma durumu ortaya çıkıyor. Bu da zaman içerisinde aldatmanın dahi gündeme gelmesine neden oluyor ki bunun güven sorununu doğurduğundan zaten biraz önce söz etmiştik. Dolayısı ile her ne sebeple olursa olsun, eşlerin birbirini ihmal etmemesi, evliliği bitiren sebeplerin ortaya çıkmaması adına önemli.

■ Sorunları Çözmemek: Evliliği bitiren sebepler arasında, sorunları çözmeden devam etmek de yer almaktadır. Çözülmeyen problemler, zaman içerisinde daha fazla büyür. Ve bir sorun, iki sorun derken ilişki tıkanır. Bu noktadan sonra hangi sorunu ele alıp çözmeye nereden başlayacağınızı da bilemezsiniz. Dolayısı ile problemleri büyümeden çözmek gerekir.

■ Fiziksel Birliktelik Problemleri: Fiziksel birliktelik açısından başlangıçta yaşanmayan sorunlar, zaman geçmesi ile birlikte, gündeme evliliği bitiren sebepler de geldiğinde ortaya çıkar. Oysa ki evlilik, fiziken ve ruhen birliktelik için atılan bir imzadır ve fiziksel birlikteliğin de önemi bu noktada oldukça büyüktür. Eşlerin hiç bir bahane ya da sebeple birbirlerini fiziksel anlamda ihmal etmemeleri gerekir. Aksi halde durum yine aldatmaya kadar varacaktır.

■ Psikolojik Sorunlar: Evliliği bitiren şeyler arasında yer alan psikolojik sorunlar, evlilikler neden bitiyor sorusunun yanıtları arasında yer alır. İlk zamanlar birbirini idare eden eşler, sonrasında, ilişki zora girdikçe ve aile ihmal edildikçe rahatsız olmaya başlarlar. Böyle durumlarda uzman bir yardım almak önerilmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.