Doğru Eş Nasıl Seçilir? Doğru Eş Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Eş Nasıl Seçilir? Doğru Eş Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru eş nasıl seçilir? Evlenme çağındaki herkesin en merak ettiği sorular arasında bu konu yer alıyor. Ancak bir de hayatını bir insanla birleştirmeyi planlayanlar bu sorunun yanıtlarına ilgi duyuyorlar. Çünkü evlenmeye karar verdikleri insanın doğru insan olup olmadığına emin olmak onlar için çok önemli. Aslında bilinçli insanlar onlar; aşkın gözlerini kör etmediği insanlar…

Bir insanın doğru eş seçebilmesi için sahip olması gereken en önemli kriter, aslında o insanın önce kendini tanımasıdır. Çünkü kendini tanıyan insanın karşısındaki insanı da tanıması kolay olur. Aynı zamanda güven veren bir birliktelik yaşamak her iki tarafın da mutlu olmasının temelini oluşturur. Çünkü mutlu olan mutlu eder. Güvenen insan mutlu olmayı başaran insandır.

Partnerine güven veren insan da zaten onun tarafından mutlu edilmeyi fazlasıyla hak ediyor demektir. Hele ki günümüzde dış uyaranlar bu derece fazlayken… Aynı zamanda evlenmeyi düşündüğünüz insanın sizin özgürlüğünüze, sınırlarınıza, iş ve okulunuza, hayallerinize… müdahale etmemesi gerekir.

Sonradan bir insanı değiştirerek kendi istediğiniz kalıba sokabileceğinizi düşündüğünüz insan sizin için doğru eş olmadığı gibi, emin olun siz de onun için doğru eş değilsinizdir. Peki hayatımızın bu en önemli kararını verirken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru eş nasıl seçilir?

Doğru Eş Nasıl Seçilir?

Doğru eş nasıl seçilir? Bu soruya verilmesi gereken ilk yanıt: eş olarak seçmeyi düşündüğünüz insanı iyi tanımanızın gerekliliğidir. Onu duygusal ve mantıksal olarak iyi tanıdığınıza emin olmalısınız. Onun hakkında sahip olduğunuz tüm bilgilere sımsıkı sarılabiliyor ve onu sonradan değiştirmeyi düşünmeden, olduğu gibi kabul ediyorsanız, sizin için doğru eş olma ihtimali yüksektir.

Doğru Eş Seçimi Nasıl Olmalı

Doğru Eş Nasıl Seçilir

Peki bir insanın olumsuz özellikleri nasıl kabul edilebilir? Elbette ki insanların olumsuz özelliklerini değiştirmeleri sadece partnerleri değil, kendileri ve çevrelerindeki diğer insanlar için de çok önemlidir. Ancak ya değişmezse? Ya da değiştiğinde mutlu olmazsa? Dolayısı ile onun olumsuz yönlerini değiştirmekten ziyade ne kadar tolere edebileceğinizi düşünmelisiniz.

Bu noktada da kendinizi gerçek anlamda tanıyor olmanız gerekir. Böylece ne istediğinizi ve ne istemediğinizi; hayattan beklentilerinizin neler olduğunu bilirsiniz. Bu da size neyi ne kadar tolere edebileceğiniz konusunda daha doğru fikir verir. Ayrıca isteklerinizi karşınızdaki insana daha açık ifade edebilir; bu noktada onu daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Doğru eş nasıl seçilir? Onun ne kadar tutarlı bir insan olduğuna dikkat etmelisiniz. Geçmiş yaşamı size onun hakkında ipucu verecektir. Ancak söyledikleri ile yaptıklarının benzerliği de tutarlı bir insan olup olmadığı hakkında size bilgi verebilecek önemli bir diğer detaydır.

Unutmayın: her sevdiğiniz ya da aşık olduğunuz insanın sizin için doğru eşolduğunu düşünemezsiniz. Çünkü özellikle aşkın kalıcılığı yoktur. Sevgi daha kalıcı olsa da saygı ile tamamlanmalıdır. Ve beraberinde sadakatin de olması gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü ilişkide güven çok önemlidir. Güvendiğiniz insanı seversiniz. Ancak her sevdiğiniz insana güvenemezsiniz.

Doğru Eş Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru eş seçimi nasıl olmalı? Bunun için evlilik kararı verdiğiniz insanın evlilik olgunluğuna sahip olup olmadığına kararvermeniz büyük bir öneme sahiptir. Karşınızdaki insanın sizin hedef ve hayallerinize, hayata bakışaçınıza, özgürlük sınırlarınıza, okul ya da iş yaşamınıza, aile ve arkadaşlarınıza… saygı duyması çok önemlidir. Bu saygıya sahip olup olmadığını iyi değerlendirmelisiniz.

Doğru Eş Nasıl Seçilir

Doğru Eş Seçimi Nasıl Olmalı

Evlilik kararı vermeden önce yanıt aramanız gereken, belirtmiş olduklarımıza ek bazı farklı sorular da bulunmaktadır. Bunlar arasında:

• Ben evlilik olgunluğuna sahip miyim?
• Bu insan benim iyi ve kötü günlerimde yanımda olabilecek mi?
• Ömrümün sonuna kadar onunla kalmayı gerçekten istiyor muyum?
• Onu yeterince tanıyor; doğru ve yanlışlarını biliyor muyum?
• Hayata farklı noktalardan bakıp ortak bir bakış açısında buluşabilecek miyiz? Buluşamazsak birbirimize saygı gösterecek miyiz?

Doğru eş seçimi nasıl olmalı? Eğer bu noktada doğru seçim yapamazsanız hayatınızın bir zindana dönebileceğini unutmamalısınız. Anlaşamazsak ayrılırız mantığı ile düşünmekten de vazgeçmelisiniz. Çünkü evlenip ayrıldıktan sonra gerçekten arkadaş kalabildiğini dile getiren insanların dahi %95’i yalan söylüyordur.

Dolayısı ile birbirinize karşı evlilik öncesinde açık ve net olmalı, karşınızdaki insana beklentilerinizi ve kendinizi tam anlamıyla anlatmalı ve onun isteklerini gözetmelisiniz. Emin olun ki doğru eş nasıl seçilir sorusunun en önemli yanıtı budur. MaviBoncuğum içerisinde benzer pek çok sorunuzun yanıtlarını da bulabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.