Evi Kışa Hazırlamak Ve Arabaları Kışa Hazırlamak Soğuklarla Baş Etmenin Yolları

Kış aylarının soğuk geçen aylar olduğunu; bu nedenle, pek çok kişinin soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar ile baş etmek durumunda kalırken; pek çok kişinin de soba zehirlenmelerinden hayatını kaybettiğini hepimiz biliyoruz. Dikkatli olmamız gerektiği kanısını elde etmemiz hiç de zor olmuyor doğal olarak. Peki kış soğukları ile nasıl baş edilir, soğuklarla baş etmenin yolları nelerdir, soğuk havalarda neler yapmak gerekir…? Sorularımızın cevabını yazı içerisinde bulabileceksiniz.

<

Soğuk havalarda neler yapmak gerekir sorusunun yanıtını, uzmanlar şu şekilde veriyorlar: soğuk havalar gelmeden önce önlem almanız gerekmektedir. Evi kışa hazırlamak çok önemli bir kavramdır. Ev içerisinde güvenlik tedbirlerinin alınması gerekir; ve bu güvenlik tedbirleri sağlıklı olmalıdır ki, soba zehirlenmesi gibi problemlerle baş edilmek durumunda kalınmasın…
Evi kışa hazırlamak için neler yapmak gerekir? Her şeyden önce, eğer, soğuklarla baş etmenin yolları arasında siz evinizde bacalı soba kullanıyorsanız, sobanın bacasını her sene, kışa girmeden önce temizlemeniz gerekmektedir. Şömineli evler de, evi kışa hazırlamak için baca temizliği yapmak durumundadırlar. Soğuk havalarda çalışmanın zorluğu kesinlikle akıllardan çıkartılmamalı; ve, evin su borusu dışarıdan geçiyorsa, borunun donmaması için etrafını sarmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, soğuk havalarda su borunuzun donması ihtimali oldukça yüksektir; ve su sorunu yaşayabilirsiniz. Evi kışa hazırlamak için yapılması gerekenlerden bir başkası da, kapılarda ve pencerelerde bulunan aralıkların, fitil ile, mümkün olduğu kadar kapatılması gerektiğidir. Hiç bir şey yapamıyorsanız, pencerelerinizde, ısıcam benzeri izole malzemeler kullanmaya önem vermelisiniz.
Kış soğukları ile nasıl baş edilir? Elbette sobalarla ve ısıtıcılarla. Genellikle odun sobası, kömür sobası; ya da elektrikli ısıtıcı kullanan kişiler, evi kışa hazırlamak konusunda, güvenlik önlemlerini de almalıdırlar. Mesela, evde, kuru tozlu bir yangın söndürücü, mutlaka kolay ulaşılabilecek bir yerde olmalıdır. Şömineleri ısınma amaçlı kullanan kişilerin, şöminelerin içerisinde kağıt yakmamaları gerekmektedir. Isınmak için kullanılan sobalar, gazlı soba; ya da katalitik soba ise, mutlaka evin belirli aralıklarla gerektiği ölçüde havalandırılması önerilmektedir. Isınmak için kullanılan sobanın üreticisinin önermiş olduğu yakıttan başka yakıt kullanmayın. Kömür sobasında odun; odun sobasında kömür yakmayın. Evi kışa hazırlamakta dikkat edilmesi gereken bir başka konu da, kullanılan bacanın sağlıklı olup olmadığıdır. Eğer ki bacanın yeterli ve sağlıklı olmadığını düşünüyorsanız, odun ya da kömür sobası kullanmaktan, şömine kullanımından kaçının. Bunun sonucu soba zehirlenmesi olabilir. Geceleri uyurken, kullandığınız kömür sobasının söndürülmüş olduğundan emin olun. Soğuklarla baş etmenin yollarını elektrikli sobalarda arıyorsanız, ve elektrikli sobanın kablosunun yıprandığını; ya da kıvılcımlar saçtığını görüyorsanız, o elektrikli sobayı kesinlikle kullanmayın. Evi kışa hazırlamak için, sobaların konuldukları yere de dikkat edin. Sobalarınızı, alev alabilecek eşyaların yanına koymayın. Bu eşyalar: halı, koltuk, yatak, perde… olabilir. Kış soğukları ile nasıl baş edilir sorusunun yanıtının sobalarda bulunması kaçınılmaz; fakat, kesinlikle, sobalarınızın üzerinde yemek ya da su bırakmayın. Çocuklarınızın sobalara yaklaşmasını da önleyin.
Soğuk havalarda soba kullanırken, elbette katalitik soba kullanımı; ya da soba üzerinde yemek pişirirken odayı havalandırmak durumundasınız; fakat bunun dışında, gereksiz yere kapılarınızı ya da pencerelerinizi açmayın. Kapların altını bezlerle, ya da halılar ile tıkayın ki, odaya dışarıdan soğuk girebilmesi ihtimali ortadan kalksın. Bununla birlikte, kullanılmayan odaların kapılarını kapatın; ve o odaları ısıtmaya çalışmayın.
Kış soğukları ile baş etmenin yolları, araba sürücüleri için de bilinmelidir. Arabaları kışa hazırlamak gerekmektedir. Soğuk havalarda, sürücüler yolda giderken istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirler. Bu nedenle, arabaları kışa hazırlamak büyük önem taşımaktadır. Arabaları kışa hazırlamak için, ilk yapmanız gereken, arabanızın gerekli bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız ilk sırada unutulmaması gereken konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Arabaları kışa hazırlamak için, sonbahar mevsimlerinde mutlaka, radyatörde bulunan antifriz seviyesinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer antifriz seviyesinde problem olduğu görülüyorsa, radyatör içerisine, antifriz konulmalıdır. Arabaları kışa hazırlamak için sileceklere de dikkat etmenin önemi çok büyüktür. Sileceklere kesinlikle su koymayın. Arabaları kışa hazırlarken sileceklere, buzlanmayı önleyen sıvılardan koymanız gerekmektedir. Arabaları kışa hazırlarken, arabanın lastiklerine de dikkat etmek gerekmektedir. Yıpranmış lastikleriniz var ise, mutlaka dğeiştirin. Lastiklerin hava basıncının da, arabaları kışa hazırlarken kontrol edilmesi gerekmektedir. Soğuk havalarda, arabanızda buzlanmanın olmasını istemiyorsanız; ve borularınızın tıkanmasından korkuyorsanız, benzin deposunu sürekli olarak doluya yakın seviyede bırakmaya çalışın.

“Evi Kışa Hazırlamak Ve Arabaları Kışa Hazırlamak Soğuklarla Baş Etmenin Yolları” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.