Tavşana Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Tavşana Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Tavşan bakımı hakkında bilgi aktarımında bulunacağımız ilerleyen bölümlerde, özellikle, tavşana tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. Tavşan bakımı kolay olsa da, belki de en zor kısmı bitmek tükenmek bilmeyen tuvalet ihtiyaçlarına çözüm bulabilmektir. Uyku ve kemirme alışkanlıkları hakkında bilgilerin aktarımını da gerçekleştireceğimiz tavşan bakımının detaylarını hemen paylaşmaya başlayalım.

Tavşan Bakımı Hakkında Bilgi

Tavşan bakımında bilmeniz gereken ilk detay, aslında onların doğaları gereği beslenmelerini gece ve sabahın ilk saatlerinde gerçekleştirdikleridir. Sonrasında da genellikle uyurlar. Yani tavşanların gece beslenip gündüz uyuduklarını söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz.

Ev içerisinde tavşan besleyecekseniz, bilmeniz gereken bir diğer detay da tavşanların genellikle kemirerek beslendikleridir. Zamanlarının büyük bir kısmını kemirebilecekleri bir şeyler arayarak geçiren tavşanlar, sonrasında da buldukları şeyleri kemirirler. Bu noktada, evinizin eşyalarına zarar gelmesini istemiyorsanız, siz tavşanınızın kemireceği şeyleri hazır edebilirsiniz. Böylece hem o beslenme konusunda sorun yaşamamış olur, hem de siz evinizin eşyalarını koruma altına almış olursunuz.

Tavşan bakımı hakkında bilgi verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer detayın da kafeslerinin temizliği olduğunu belirtelim. Tüm evcil hayvanlar için geçerli olan bu durum tavşanlarda kafes temizliği olarak açıklanabilir. Her gün, talaşların altında bulunan karton ya da gazete kağıdı mutlaka değiştirilmelidir.

Peki tavşana tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır? Aslında bu durum oldukça kolaydır. Çünkü tavşanlar, tuvaletlerini hep aynı noktaya yapmaya alışkın hayvanlardır. İdrarlarını kafes içerisinde hep aynı noktaya yaparlar. Siz de bu durumu alışkanlık haline getirebilir ve kafes içerisine bir kap koyup, onun da içerisine temiz bir kağıt havlu serebilirsiniz. Sonra da üzerine, daha önce yapmış olduğu idrardan bir kaç damla koyun.

Tavşan bakımı sırasında bu işlemi bir kaç kere tekrarlamanız halinde duruma alışacak olan sevimli arkadaşınız, alışmasının sonrasında da idrarını hep aynı yere yapacaktır. Bu sırada siz de sabırlı olmayı ihmal etmemelisiniz. Unutmayın ki strese çok kolay girebilen tavşanlar, sizin kızdığınızı fark ederlerse daha çok tuvalet gereksinimi hissederler.

Tavşana tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır sorunuzun yanıtı için maksimum üç ay zamana ihtiyacınız vardır. Sonrasında ise tam olarak alışır ve siz kabı nereye koyarsanız, sevimli arkadaşınız tuvaletini yine de aynı kaba yapacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.