Muhabbet Kuşlarında İshal Hastalığı

Muhabbet Kuşlarında İshal Hastalığı

Muhabbet kuşlarında ishal hastalığı ile soğuk kış günlerinde çok sık karşılaşyoruz ve bu sorunun muhabbet kuşunun ölümüne neden olduğu da pek çok kişi tarafından belirtiliyor ki belki de en yakın sevimli arkadaşımızın öleceğini düşünerek korkuyoruz. Peki, muhabbet kuşumun ishal olduğunu nasıl anlarım ya da muhabbet kuşum ishal oldu ne yapmalıyım sorularının yanıtlarını doğru şekilde biliyor musunuz? Örneğin, acaba her sıvı dışkı, muhabbet kuşlarında ishal hastalığının varlığına mı işaret eder, yoksa başka belirtileri de var mıdır? İlerleyen bölümlerde tüm bu soruların yanıtlarını sizlere aktaracağız ve muhabbet kuşlarında ishal hastalığı hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınız.

Muhabbet Kuşlarında İshal Hastalığı

Muhabbet kuşunuzun anüs çevresinde dışkı var ise onun ishal olduğunu düşünebilirsiniz ki zaten en sık görülen hastalık da ishaldir. Her sıvı dışkı ishal belirtisi değildir ama. Örneğin eğer dışkının yeşil olan kısmı sıvı değil; ama beyaz olan kısmı sıvı ise muhabbet kuşunuzun böbrekleri ile alakalı bir sıkıntısı vardır. Pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen ishallerin bazılarının tedavisi çok kolaydır; ama bazen muhabbet kuşlarında ishal hastalığının tedavisi çok zor olabilir ya da hiç tedavi edemeyebilirsiniz. Bizim amacımız ise sizin, ishal ve muhabbet kuşunuz hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip olabilmeniz.

Muhabbet Kuşumun İshal Olduğunu Nasıl Anlarım?

Muhebbet kuşunuzun ishal olduğunu size düşündüren ilk şey, anüs çevresinde beliren dışkı olmalıdır. Sorun sadece bundan ibaret ise zaten basit bir sindirim sistemi problemidir ve tedavisi de hastalığın kendisi kadar kolaydır. Bu durum genellikle yavru; ya da yeni alınan muhabbet kuşlarında görülür. Kuşun beslenme alışkanlıklarının kazanılması ya da yenilenmesi veya hava değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Tedavi için herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan, kendiliğinden düzelebilmesi gibi bir durum dahi söz konusudur.

Ama eğer muhabbet kuşunuzun sadece anüs çevresinde dışkının birikmesi durumu söz konusu değilse, buna ek olarak kusuyorsa, halsizse, gözlerinin ve gagasının çevresinde nem varsa, kuşunuz gerçekten ciddi bir ishal vakası yaşamaktadır. Sorunu bulaşıcı olabilir. Dolayısı ile eğer varsa onu diğer kuşlarınızdan ayırarak karantinaya almalı, hastalığın diğer kuşlara bulaşmasını önlemelisiniz.

Muhabbet Kuşum İshal Oldu Ne Yapmalıyım?

Aslında muhabbet kuşları pek üşüyen kuşlar değildirler. Ama ishal hastalığında vücut ısılarını koruyamazlar. Dolayısı ile sizin onları sıcak bir ortamda tutmanız gerekir. Olması gereken ideal sıcaklık 26 derecedir. Mümkünse temiz ve daha küçük bir kafese alabilirsiniz. Aynı zamanda, sıvı kaybı yaşamaları dolayısı ile kafeslerinde sürekli temiz taze su bulundurmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Söz konusu hastalık basit bir sindirim sistemi probleminden de kaynaklansa, ciddi bulaşıcı bir problem de olsa, dikkat etmeniz gereken ilk hususlar bunlardır.

Sonraki aşamada kuşunuzla ilgili bir değerlendirme yapmalısınız. Mesela yavru ise daha annesinden yeni ayrıldı ise siz herhangi bir şey yapmasanız da bir kaç güne kadar onun ishal sorunu düzelecektir. Beslenme alışkanlığı kazanmasından ileri gelen bu sorun basittir ve bir kaç günlüktür. Yeni aldığınız bir kuşta ishal sorunu görüyorsanız, kusmuyorsa, halsiz değilse, bulaşıcı bir problemi yoksa, ama ishal olmuşsa, muhtemelen ya farklı bir yem kullanıyorsunuzdur ve ona alışma süreci yaşıyordur; ya da hava değişiminden etkilenmiştir ki bu sorun da bir kaç günde kendiliğinden düzelebilir.

Eğer uzun süredir bakmakta olduğunuz muhabbet kuşunuz ishal olduysa, halsiz değilse ya da kusmuyorsa, sorunu bulaşıcı değilse yani gagasında ya da göz çevresinde nem yoksa, kuşunuzu tedavi etmelisiniz. PedShop’larda satılan ishal önleyici damlalardan alarak sularına, belirtilen kullanım talimatlarına uyarak karıştırabilirsiniz. Bu şekilde, ishal sorununun 5 – 6 günlük bir zaman içerisinde düzelmiş olması gerekir.

İshal olan muhabbet kuşunuz aynı zamanda halsiz ise nezle olmuş, şişkinliği var ya da kusuyor ise bu durum ciddi bir enfeksiyonun kuşunuza bulaştığının habercisidir ve antibiyotik tedavisi ile giderilmesi gerekir. Ama yanlış dozlarda kullanılan antibiyotikler de vitaminler de kuşunuz için ciddi tehlikeleri ortaya koyabilir. Dolayısı ile mutlaka hastalandığını hissettiğiniz kuşunuzu bir veterinere götürmeli, onun belirlediği dozajda antibiyotik ya da vitamini kuşunuza, belirtilen şekilde vermelisiniz. Bazı antibiyotiklerin kuşun ağzına şiringa ile verilmesi gerekebilir. Bazen ise suyuna karıştırmanız yeterli olacaktır.

İshal olan kuşunuzun beslenmesinde de değişikliklere gitmelisiniz. Örneğin, tek gıda ile beslenmesine dikkat etmelisniz. Bu noktada yem olarak dal darının kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü dal darı işlenmemiştir, herhangi bir katkı maddesi ya da yağ içermemektedir. Ama eğer kuşunuz dal darı yemiyorsa ona sade yem vermelisiniz. Ekmek, bisküvi, meyve, sebze, mama… gibi ek gıdaları kuşunuza ishal olduğu dönemde vermemelisiniz.

Suluğunda bulunan ishali aynı sulukta 8 saatten fazla tutmamalı, kafes içerisinde mutlaka kuş kumu bulundurmalısınız. Tüm bunlara ek olarak yapabileceğiniz farklı şeyler de bulunmaktadır ki onlardan da söz ederek, muhabbet kuşum ishal oldu ne yapmalıyım sorunuza verebileceğimiz tüm yanıtları sıralamış olalım.

■ Kuşunuzun suluğuna bir kaç damla limon ya da portakal suyu damlatabilirsiniz.
■ Kafes içerisine haşlanmış patates ya da pirinç lapası koyabilirsiniz.
■ Yemlik içerisine kuş kömürü koyabilir ya da bir yemliği kuş kömürü ile doldurmaktansa, yem içerisine kuş kömürü karıştırabilirsiniz.
■ Suyunun içerisine çok az tuz ve şeker karıştırabilirsiniz.
■ Kuşunuza yeşillik verecekseniz, tam olarak kurumasını bekleyip öyle verin. Aksi halde ıslak yeşillik yemesi, muhabbet kuşlarında ishal hastalığına neden olmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.