Muhabbet Kuşları Nasıl Mutlu Edilir?

Muhabbet Kuşları Nasıl Mutlu Edilir?

Muhabbet kuşları nasıl mutlu edilir sorusu, özellikle evinde tek bir muhabbet kuşu besleyenlerin merak ettiği ve yanıtını almak istediği bir sorudur. Muhabbet kuşlarını mutlu edecek şeyler yaparak, kafesteki sevimli arkadaşınızın monotonluk psikolojisinden çıkmasını istersiniz. Gerçekten de sürekli kafeste olan ve yalnız kalan bir muhabbet kuşunun psikolojisi zaman içerisinde bu durumdan çok olumsuz etkilenir. İşte muhabbet kuşunun mutlu olması için yapabilecekleriniz.

Muhabbet Kuşlarını Mutlu Edecek Şeyler

Muhabbet kuşları nasıl mutlu edilir sorusunun ilk yanıtı, onu kafesten olabildiğince çıkartmaktır. Bunun için iki farklı seçeneğiniz var. İlk olarak şunu unutmayın: Bir muhabbet kuşu, mobilyadan tele, naylona, koltuğa… kadar her şeyi kemirebilir. Dolayısı ile onu gözetiminiz dışında kafesinden çıkartacaksanız, ilk olarak güvenliğini garanti altına almalısınız. Kemirebileceği ve ona zarar verecek her şeyi kaplayabileceğiniz bir muhabbet kuşu odası yapabiliyorsanız, onu her an kafesinden dışarı çıkartabilirsiniz. Ancak bunu yapabileceğiniz bir oda yoksa, muhabbet kuşlarını mutlu edecek şeyler arasında yine de kafesten çıkmak söz konusu olduğu için, kuşunuzu gözetiminiz altında, bulunduğunuz odada kafesinden çıkartın ve uçmasına izin verin. Ancak bu esnada, kapılar ve pencereler kapalı olmalı ve odada, arkasına düşebilme ihtimali bulunan bir dolap bulunmamalı. Muhabbet kuşunu olabildiğince, sürekli aynı odada kafesten çıkartın ki uçtuğu yerleri tanıyabilsin. Böylece etrafına çarpıp canını yakma ihtimali daha az olacaktır. Pencerelerin perdesini de kapatın ki, camı, dışarı çıkıp gidebileceği bir yer olarak düşünerek cama çarpmasın.

■ Muhabbet kuşlarını mutlu edecek şeylerden bir diğeri de kuşun kafesinin, evin aile fertlerinin faaliyetlerini görebilecekleri bir yere yerleştirilmesi gerektiği. Sevimli arkadaşınız bu şekilde kendini bir kuştan çok bir insan gibi hissedecek, muhtemelen sizin konuşmalarınızın aynısını konuşacak, sizden hiç ayrılmak istemeyecek… yani siz muhtemelen onda bağımlılık yapacaksınız ama böylece o çok mutlu olacaktır. Ayrıca muhabbet kuşu kafesi olabildiğince büyük olmalı, onun kaçıp tırmanabileceği, uçup yürüyebileceği, içgüdüsel faaliyetlerini gerçekleştirebileceği çubuklara sahip olmalıdır. Böylece kendini daha mutlu hissedecek olan muhabbet kuşunuzu, aynı zamanda temiz bir kafes içerisinde bulundurmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Veterinerlere göre bu durum, onu sadece mutlu etmekle kalmayacak, sağlıklı olmasını da sağlayacaktır.

■ Muhabbet kuşlarını mutlu edecek şeylerden bir diğeri ise farklı yerlere yiyecekler saklamak ve onların bu yiyecekleri bularak mutlu olmalarını sağlamaktır. Vahşi papağanların, gün içerisindeki enerjilerinin yarısından çoğunu yiyecek bulmak için harcadıklarını biliyor muydunuz? Muhabbet kuşuna da mutlu olması için doğal ortam sağlamalısınız. Bu noktada yiyecek aramak ve sonrasında da bularak farklı bir lezzet tatmak onu çok mutlu edecektir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.