Kedilerin Davranışları Ve Anlamları

Kedilerin Davranışları Ve Anlamları

Kedilerin davranışları ve anlamları aslında hepimiz tarafından yakından bilinmelidir. Sadece evinde kedi besleyenler değildir çünkü kedilerle iletişim halinde olanlar. Sokaklarda da pek çok kedi görürüz ve genel olarak kedilerin davranışları ve anlamları hakkında bilgi sahibi olursak, kedi korkusundan nasıl kurtulabilirim sorusunun yanıtlarını da bulmuş oluruz. Ayrıca, kedi ısırması nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlarına da gereksinim duymayız. Çünkü böyle bir duruma maruz kalmayız. Pek çok hayvanla yaşadığımız sorunların temelinde, onların davranışları ile bizlere vermiş oldukları işaretleri alamamamız yatmaktadır. Peki kedilerin davranışları ve anlamları nelerdir? Hemen gözden geçirelim.

Kedilerin Davranışları Ve Vermek İstedikleri İşaretler

■ Bir kedinin yuvarlanması, sizin kendisi ile oynamanızı istemesi anlamına gelmektedir.

■ Bir kedinin gözlerini hızlıca kırpması, onun size güvendiğinin işaretidir. Ancak bu güvenle birlikte sizden istediği bir şey de vardır. Muhtemelen sizin onun isteğini yerine getireceğinize inanıyordur. Peki kedi istekleri nelerdir ve sizden ne istiyor olabilir? Belki kum kabı pistir ve temizlenmesi gerekiyordur. Belki acıkmıştır ve ona mama vermenizi istiyordur. Belki su kabının içerisinde bulunan su bitmiş ve kedi susuz kalmıştır. Kediniz hızlıca göz kırpıyorsa, onun ihtiyaçlarının kontrol edilmesi gerekiyor demektir. Bu sevimli arkadaşınızın ihtiyaçlarından siz sorumlusunuz, çünkü o güveneceği kişi olarak sizi seçti..

■ Kedilerin davranışları ve anlamları hakkında bilgi vermeye devam ederken, onun ayaklarını açıp, kafasını da yere koyarak size poposunu gösterdiği durumdan da bahsetmemiz gerekmektedir ki bu durumda poposunu gördüğünüz kedinin size ne anlatmak istediğini merak ederseniz, size selam verip, Merhaba dediğini söyleyebiliriz.

■ Kedi uyuyor ve bu sırada kendine sarılıyorsa, bu durum size onun hasta olduğunu düşündürmemeli. Özellikle kış aylarında üşüyen kediniz ısınmak için vücut ısısını dengelemeye çabalıyor demektir.

■ Yavru bir kedi ayakta duruyor; bu sırada kuyruğunu ve kafasını yukarı kaldırıyorsa, size aç olduğunu anlatmaya çalışıyordur. Ona mamasını verebilir ya da süt içirebilirsiniz.

■ Ayaklarını toplayıp oturan ve bu sırada size bakan kedinizin size güvendiğini anlamalısınız, ama bu güven sizin tahmininizden çok daha fazla demektir; bunu da unutmamalısınız. Ağzı ve dili olmayan hayvanların güvenlerini boşa çıkartmayıp, kedilerin davranışları ve anlamlarını bilerek onlarla ilgilenmek de artık sizin boynunuzun borcu halini alır.

■ Kafasını vücudunun içine doğru bükerek ayaklarını vücudunda dolaştıran bir kedinin amacı kendini sevmek ve okşamak değil; sadece temizlemektir. Temizlenmeye ihtiyacı var demektir. Bunu kendisi yeteri kadar yapamadığında ona siz de yardımcı olabilirsiniz.

■ Kedi korkusundan nasıl kurtulabilirim diyen bir kişi bile bir kedinin göbeğini açtığında ne istediğini anlasa, muhtemelen tüm korkuları ortadan kalkar. Çünkü göbeğini açan bir kedinin istediği tek şey kendisini sevmenizden ibarettir. Pek çok kedi bu davranışı nadir zamanlarda sergiler. Bulduğunuzda kaçırmamalısınız ve güvendikleri kişilere bunu yaptıklarını da unutmamalısınız tabi ki.

■ Kedi ısırması nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlarını arayan pek çok kişi bu duruma, sevdiği kedisinden dolayı maruz kalmaktadır. çünkü kedilerin davranışları ve anlamlarını okuyabilmek gerçekten çok değerlidir. Peki ya kediniz kaybolduysa? Kedilerin davranışları ve anlamlarına bakıldığında bu durum, insanlar gibi kedilerin de yalnız kalmak istediği anlamına gelmekte olup, bu gibi zamanlarda onu zorlamayın; bırakın yalnız kalsın. İstediğinde çıkıp gelir zaten. Etrafta arayıp durmanıza gerek yok.

■ Bir kedinin gözlerini çok büyük açmasının nedeni, etrafta bulunan ve gördüğü bir şeye dikkat kesildiği anlamına gelmektedir. Sevimli arkadaşınızın konsantrasyonunu bu gibi zamanlarda bozmayın.

■ Kedilerin kutulara ya da onun gibi dar yerlere girmelerinin sebebi, kutu içerisinde saklı hazineleri aramak değildir. Onlar sadece dar alanlarda zaman geçirmeyi çok severler.

■ Biraz önce, kedi ısırması nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlarını arayan insanların genellikle kendi kedilerinden yana bu sorunu yaşadıklarını belirtmiştik. Kediler ısırdıklarında zaman zaman oyun istediklerini ifade edebilirler. Yani kediniz sizi ısırıyorsa, sizin onunla oynamanızı istiyordur.

■ Son dönemlerde kedilerin de teknolojiye merakı var diyebileceğiniz bir davranışları da var kedilerin ki o da bilgisayar üzerinde oturmak… Ama aslında işin iç yüzü öyle değil. Bir kedi bilgisayar üzerinde oturuyorsa, amacı ısınmaktan başka bir şey değildir. Kediler sıcak yerleri severler. Ama bu durum bilgisayarınızın ekranına zarar verebilir.

■ Pencereye çıkan kedi de kendine eş aramıyor aslında. Büyümeye başlayan kediniz eğer pencere kenarına çıkmaya çalışıyorsa, artık avlanma içgüdüleri gelişmeye başlamış demektir. Bu gibi zamanlarda genellikle kuşlar ve fareler, bir de balıklar ilgilerini çekecektir.

■ Kafasını yere koyup, poposunu havaya kaldıran bir kedinin almış olduğu bu pozisyon, onun size saldırmaya hazırlandığı anlamına gelmektedir. Hani kedi korkusundan nasıl kurtulabilirim diyenlere kedilerin davranışları ve anlamları hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğinden söz etmiştik ya, bu pozisyonda bir kedi gördüğünüzde, o sizin kendi kediniz bile olsa ondan uzak durun.

■ Kedilerin davranışları ve anlamlarını kuyruk hareketlerini okuyarak da algılayabilirsiniz.
• Dört ayağının üstünde durup kuyruğunu kabartarak yere uzatan kedi korkmuştur.
• Dört ayağının üzerinde durup kuyruğunu dimdik yukarı kaldıran kedi sizi gördüğüne mutlu olmuştur.
• Ayaklarını büküp, kuyruğunu da uzatan ama kafasını yukarı dik bir şekilde kaldıran kedi üzgündür. Onların da duyguları olduğunu unutmayın.
• Sizinle arkadaş olmak isteyen bir kedi dört ayağının üstünde durur, kuyruğunu da hafifçe kıvırarak yukarı doğru kaldırır.
• Dört ayağının üstünde durup, kuyruğunu da geri doğru uzatan kedi, bir şeyin ilgisini çektiğini ifade etmeye çalışıyordur.
• Dört ayağının üzerinde durup kuyruğunu da yukarı kaldırarak titreten bir kedi, sizi çok seviyor demektir.
• Dört ayağının üzerinde durup, kuyruğunu yanından öne doğru uzatan kedi, sevildiğini biliyordur.
• Dört ayağının üzerinde durup, kuyruğunu da ayağı gibi yere sarkıtan kedi, tedirginliğini anlatıyordur.
• Dört ayağının üzerinde durup kuyruğunu kabartan kedi çok sinirlidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.