Hangi Akvaryum Balığı Daha Dayanıklıdır?

Hangi Akvaryum Balığı Daha Dayanıklıdır?

Hangi akvaryum balığı daha dayanıklıdır sorusunun yanıtlarını araştıran kişiler, muhtemelen yoğun iş temposuna sahip, akvaryumun suyunu sık sık değiştiremeyen; akvaryum içerisine çok sık yem atamayan; ama bu görüntünün evinde olmasını isteyen kişilerdir. Akvaryuma hangi balıkları almalıyım diye sorarlar. Dayanıklı akvaryum balıkları, diğer balıklarla uyum içerisinde yaşayabilir, fazla su değişimi istemez; az ya da çok beslenmeye tahammül edebilirler. Evde küçük bir çocuk varsa sık sık yem de atabilir çünkü akvaryum içerisine ve bu durumlar beraberinde, akvaryum içerisinde sırt üstü süzülen, ölmüş balıkları getirebilir. O halde dayanıklı akvaryum balıkları hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz en doğru adrestesiniz.

Akvaryuma Hangi Balıkları Almalıyım?

■ Zebra Balığı: 19 litrelik küçük bir akvaryum içerisinde, 18 – 25 derece arası sıcaklıkta, bir filtrenin bulunması halinde yaşayabilen zebra balığını tek olarak değil, beşli grup halinde almalısınız; çünkü bu şekilde mutlu olurlar. Daha rahat hareket edebilmeleri için daha büyük bir akvaryumu da tercih edebilirsiniz elbette.

■ Tetra Balığı: Diğer pek çok akvaryum balığı türü ile iyi anlaşan tetra balıkları küçük oldukları için bir akvaryum içerisine çok sayıda alabilmeniz mümkündür. Filtre ve akvaryum ısıtıcısına gereksinim duyarlar. Onları dışarıdan izlemek çok keyiflidir; çünkü hem çok renkli hem de çok aktiftirler. Özellikle akvaryuma hangi balıkları almalıyım diyen ve bu işe yeni başlayan kişiler için ideal balıklardır.

■ Lepistes Balığı: 10 – 27 derece arası sıcaklıkta yaşayan lepistes balıklarının suyunu haftada bir kere değiştirmeniz yeterlidir. Her bir lepistes balığı için akvaryumunuzda 4 litre su bulunması gerektiğini unutmayın. Ayrıca lepistes balıkları çok hızlı ürerler. Dolayısı ile eğer akvaryumunuz çok büyük değilse, hep aynı cins olanları almaya çalışın. Erkek lepistes balıklarının yüzgeçleri dişilere göre daha büyük ve renkleri de daha canlıdır.

■ Melek Balığı: Melek balıklarının uzunlıkları 15 santime kadar ulaşabileceği için onları 75 litreden küçük akvaryumlarda tutmamalısınız. Dayanıklı akvaryum balıkları arasında yer alan bu balıkların toplu halde yaşamayı sevdiklerini ve buna ek olarak diğer balıklarla uyum içerisinde yaşayabileceklerini belirtelim. Ancak yetişkin olanların ısırgan yapıda olduklarını da hatırlatalım; yani küçük melek balıkları ile yetişkin melek balıklarını aynı akvaryum içerisine koymayın; birlikte büyümelerini sağlamanız daha mantıklı.

■ Japon Balığı: Hangi akvaryum balıkları daha dayanıklıdır diyenler için 75 litrelik bir akvaryum içerisine Japon balığını önerebiliriz. Isıtıcıya gereksinim duymaz, ama çok hızlı büyürler. Ve bir akvaryum içerisinde bir Japon balığı varsa, yanına farklı tür bir balık koymamalısınız.

■ Vatoz Balığı: Kendi hallerinde ve huzurlu yaşayan balıklar olan vatoz balıkları saklanabilecekleri bir mağara ya da yoğun bir bitki alanına da sahip olurlarsa çok mutlu olurlar. Akvaryumunuzu temizlemeye yardımcı olup, kenarlardaki ve altlardaki algleri, diğer balıkların atıklarını yerler; ama yine de zaman zaman yosun da yemeleri gerekmektedir. Hangi akvaryum balıkları daha dayanıklıdır dediğiniz noktada vatoz balığını da tercih edebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.