Ev Kazaları Nasıl Önlenir?

Hemen hemen hepimiz zaman zaman ev kazaları ile karşı karşıya kalırız, ve canımızın yandığı da olur… Ancak, eğer evde bir de bebek, ya da çocuk varsa, ev kazalarının önlenmesi daha önemli bir hal almaktadır. Peki ev kazaları nasıl önlenir? Ev kazalarını önlemek için neler yapmalıyız? Ev kazalarını nasıl önleyebiliriz? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz…

Ev Kazalarını Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?
Ev Kazalarını Nasıl Önleyebiliriz?
Ev Kazaları Nasıl Önlenir?

Ev kazaları arasında en sık yaşananlardan birisi düşmeler, diğeri de çarpmalardır, ve emeklemeye başlayan bir bebeğin, okula başlama sürecine kadar geçirdiği dönemde sık sık düşme, ve çarpmalarla karşılaşılabileceği bilinmektedir. Önemsiz olduğunu anlamanız için bir düşme, ya da çarpmayı gördüyseniz doktora anlatmalı, görmediyseniz çocuğunuzun mutlaka bir kontrolden geçmesini sağlamalısınız. Bu durumu önlemek, ve en aza indirgemek için yapabileceklerinizin listesi ise şu şekildedir:

Kendini kontrol edemeyecek kadar küçük olan çocuğunuzun düşmesini önlemek için, onu yatırıp uyuttuğunuz yere dikkat edin. Yüksek yerlerde, kenarı açık olan yataklarda yatan bebeklerin, beşinci aylarını doldurmalarından itibaren dönebilmeleri nedeniyle düşme ihtimallerinin çok yüksek olduğunu unutmayın.

Yine bebeğinizin kendini kontrol edebilecek bilince ulaşmamış olduğu zamanlarda onu balkonda, dam, duvar kenarı gibi yerlerde tek başına bırakmamalısınız. Evinizin balkon demirleri, hem çocuğun boyunun yetmeyeceği kadar yüksek olmalı, hem de, parmaklıklar arasından çocuğun geçebileceği; ya da kolu; ve bacağını sıkıştıramayacağı darlıkta olmalıdır.

Ev kazalarını önlemenin yolları arasında, evde bulunan halıların kenarlarının kıvrık olmaması, ve zeminde çocuğun takılacağı bir şeyin bulunmamasının da gerekliliği yer alırken, bununla birlikte, zeminin ıslak olmamasına, ve çocuğun kaymamasına özellikle dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Ev içerisinin ışıklandırma bakımından yeterli olmasına, özellikle merdivemn başlarında bu kurala kesinlikle uyulması gerektiğine dikkat etmeli; ve çocuğun ayakkabı, ve terliklerinin ayağına tam olmasına özen göstermelisiniz.

Ev kazalarını önlemenin yolları arasında yer alan bir diğer detay da, yanık kazalarına karşı dikkatli olmanın gerekliliğidir. Güneş, sıcak içecek, ya da yiyecek, su buharı, ateş… gibi her türlü şey, ev kazalarında yanıklara neden olabilmektedir. Peki bu yanıklardan nasıl korunabiliriz?

Çocukların yiyecekleri; ve içeceklerinin çok sıcak olmaması; ve çocuk bunları tüketirken annesinin de onun yanında olması çok önemlidir. Bununla birlikte, ocak, ya da sobanın üzerinde kaynamakta olan bir şey varsa, çocuğun, bu tencere, ya da tavanın sapına erişememesi gerekmektedir. Elektrikli aletlerin kablolarının, çocuğun erişebileceği şekilde sarkmaması önemli iken, çocuğa banyo yaptırılırken kullanılan suyun çok sıcak olmamasının gerekliliği de dikkat edilmesi gereken bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ev kazalarını önlemek için alınacak tedbirler arasında kesiklere karşı dikkatli olunmasının gerekliliği de yer almaktadır. Makas, ya da bıçakların, çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanması, çocuklara verilen yiyecek; ya da içecek kaplarının plastik gibi, düşüp kırıldığında çocukları kesmeyecek malzemelerden yapılmış olmasına da dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca, kesik kazalarının önlenebilmesi için, yağ tenekesi, ve konservelerin kapaklarının dikkatli açılmasına da önem verilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası