Ev Dekorasyonu Ve Ev Dekorasyonunun Kuralları

Ev Dekorasyonu Ve Ev Dekorasyonunun Kuralları

Evimiz, bizim yaşam alanımız. Evimizin güzel görünmesini isterken, aynı zamanda da rahat edebileceğimiz bir evde yaşamımızı sürdürmek isteriz. Ev dekorasyonu için iç mimar görüşü ve desteği alan kişiler, daha sonra, ev dekorasyonunda dikkat etmeleri gereken noktaların farkına varıp, ev düzenlemesini kendi istekleri doğrultusunda yönlendirebiliyorlar. Biz de size, ev dekorasyonu için para harcayacaksanız, bunu bir sefer yapmanız; ve gereksiz sarfiyattan kaçınmanız amacı ile, iç mimar desteği yanında, ev dekorasyonunda nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.. Ev dekorasyonunun kuralları yedi tane; ve uygulanabilir türden. Bakalım ev dekorasyonunda neleri değiştirmenize yardımcı olabileceğiz…

<

Ev dekorasyonunun yedi kuralından ilki, evinizin stilini belirlemenizin gerekliliğidir. Ev stiliniz, Osmanlı stili, etnik stil, tropikal stil gibi farklı alanlardan hangisini tercih ettiğiniz ile alakalı olarak belirlenmelidir. Ev stilini belirlemek için gözlerinizi kapatın; ve gözünüzün önünde, hayalinizdeki evin canlanmasına izin verin. Ev stili, sizin ev dekorasyonunun kurallarını gerçekleştirmenizde size yardımcı olacaktır. Bu nedenle ev stilini çok dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Eğer, ev dekorasyonunda, ev stiline uygun bir eşya grubu almaya bütçe ayıramayacaksanız, elinizde olan eşyalarınızın ev stilini ne yönde değiştireceğine karar verin. Mobilyalarınızın geneli, ev dekorasyonunda size, hangi ev stilini veriyorsa, ev dekorasyonunu bu ev stilinin çevresinde şekillendirmeye çalışın…
Ev dekorasyonunun kuralları arasındaki ikinci alternatif ise, evinizin, sizin yaşam alanınız olduğunu hatırlamanız. Ev dekorasyonunda olması gerekenler, sizin için olması gerekenlerden ibarettir. Sizin evinizde, başkası için olması gerekenlerin kullanımı gerçekleştirilmiyorsa, o halde onlar, sizin evinizde olması gerekenler arasında yer almamaktadır. Mesela siz evinizde yemek yemiyorsanız, bir mutfak masasına ihtiyacınız yok. Eşiniz salondayken siz mutfakta iş yapmak zorunda olduğunuz için eşinizden ayrı kaldığınızı düşünüyorsanız, mutfak ile salonun arasını açmayı da düşünebilirsiniz.. Unutmayın, ev dekorasyonunda olması gerekenler, sizin için olması gerekenden ibaret olursa siz, kendi yaşam alanınızda daha rahat bir yaşam sürdürürsünüz.
Ev dekorasyonunun kuralları arasında yer alan bir diğer faktör de, evinizin duvarlarının ne şekilde olması gerektiğidir. Buna da yine siz karar vereceksiniz elbette; fakat şunu da unutmamalısınız ki, eviniz küçükse; ve yine eviniz az ışık alıyorsa, duvar renginin açık tonlar arasından seçilmesi gerekmektedir. Evinizin manzaralı bir penceresi varsa, bu pencerenin karşısındaki duvara şık bir ayna yerleştirebilirsiniz. Bu ayna, manzaranızı; ve doğal olarak da ışığı ikiye katlayacaktır. Ev dekorasyonunda yapmanız gerekenlerden bir diğeri de, yine duvarlardan bir tanesini, farklı bir duvar kağıdı ya da taş ile süslemek; ya da farklı renge boyatmak olabilir.
Ev dekorasyonunun kuralları arasında, zeminlerden de söz etmek gerekmektedir. Evinizin küçük ve karanlık olduğu gerçeği ile karşı karşıya iseniz, zemin döşemesini açık renk yaptırmanız gerekmektedir. Eğer zemin döşemesi koyu renk ise; ve sizin de zemin döşemesini değiştirmeye maddi olanaklarınız el vermiyorsa, halılarınızın açık renk olmasını sağlayabilirsiniz.
İç mimarlar, ev dekorasyonu yaparken, ev dekorasyonunda perdelerin sade olmasını önermekteler. Sade perdeler, ev dekorasyonundan daha fazla dikkat çekmeyecek; ve sadece ev dekorasyonunu tamamlayacaktır. Siz de ev dekorasyonu yaparken perdelerinizi, ev dekorasyonunu tamamlayacak şekilde seçmeye özen göstermelisiniz.
Ev dekorasyonunun kurallarından biri de, mobilya renkleri, koltuk ve kanepe takımlarının renkleri ile alakalıdır. Örnek vererek ev dekorasyonunda mobilya rengi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayabiliriz… Bir kanepenizi düz renk bir kumaşla döşetiyorsanız, o kanepenin yanındaki diğer koltukları, desenli ya da daha farklı bir renk ile döşetebilirsiniz. Mobilyalarınızın renklerini ve cilalarını da aynı şekilde iki farklı renk olarak uygulayabilirsiniz. Fakat üçüncü bir rengin, ev dekorasyonunda, mobilya, koltuk, kanepe gibi renklerin içerisine girmesine, siz izin vermemelisiniz. Bu kısım ev dekorasyonunda iç mimarlara kalmalıdır.
Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken son nokta, aksesuarlardır. Aksesuar kullanımında, öncelikle ev stilini göz önüne almalı; ve sizin stilinize uymayan aksesuarların kullanımını durdurmalısınız. Evinizde çerçeve, kuru çiçek; ya da benzeri şeylerden çok, bir tane uzun canlı bir çiçek kullanımını tercih ederseniz daha etkili olacaktır. Ev dekorasyonunda ev stilini yansıtan bir diğer nokta da evinizin kokusudur. Halı tozları, tütsüler, oda spreyleri, çarşaf spreyleri, mumlar; ve tütsülerden bir tanesini eviniz için seçmelisiniz…

Eski Yorumlar
  1. konya iç dekorasyon

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.