Yatak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak odası dekorasyonunun önemli parçalarından olan yataklar, aynı zamanda sağlıklı, ve kaliteli uykunun da en önemli unsurları arasında yer almaktadırlar. Bu nedenle yatak seçimi önemlidir. Peki yatak seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımız içerisinde sizlere, tarak seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden, ve genel hatlarıyla yatak seçiminden söz edeceğiz…

Yatak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yatak seçiminde iki aşamalı hareket edilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki kaliteli; ve sağlıklı uyku adına uyulması gereken kurallardır. Peki nedir bunlar?

• Yatak seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, yatağın kumaşı… Bu kumaşın pamuklu, ya da örme kumaş olması gerektiğini, jakarlı kumaşlardan ise uzak durulması gerektiğini unutmamalısınız.
• Yatağın sertliği; ya da yumuşaklığı da çok önemlidir. Herkes için önem arz eden bu detay, özellikle bel fıtığı problemi olan, ya da bel ağrısı çekenler için daha da önemlidir. Yatağın çok sert; ya da çok yumuşak değil, orta sertlikte; ve ortopedik olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
• Yatağı kullanacak olan kişinin boyu da önemli bir diğer nokta. Eğer iki kişilik yatak alınacaksa, daha uzun boylu olanın boyuna dikkat edilmeli. Yatağın boyu, kişinin boyundan 15 santim daha uzun olmalıdır.

Yatak seçiminde dikkat edilecek bir diğer nokta da yatak odası dekorasyonudur. Şimdi de bu detayları inceleyelim…

• Yatak odası dekorasyonu klasik olacaksa, yatağın altında baza bulunmamalı, yatak yere yakın bir model olarak seçilmelidir. Yatak başlığı ise oymalı; ya da işlemeli olmalıdır.
• Yatak odası dekorasyonu modern ise, o halde kumaş ne kadife, ne de saten olmamalı. İşlemeli desenler de kullanılmamalı… Bütünlüğün bozulmaması adına spor, sade kumaşlı yataklardan destek alınmalı:
• Retro dekorasyon söz konusu ise de renklerden, ve şekillerden korkmamalısınız. Yatak, ve başlığın bile farklı renklerde olabileceği bu dekorasyon çeşidinde, başlığın düz değil de, farklı şekillerde olmasına da özen gösterebilirsiniz.
• Vintage tarzında yatak seçimi, eskitme olabileceği gibi, başlık rengi koyu, ya da açık ahşap tonlarında olabilecektir. Bu şekilde vintage tarzını tamamlamış olursunuz.

Tüm bunlara ek olarak, eğer eşyalarınız fazla, yatak odası ise küçükse, bazalı modellerden de destek alabileceğinizi belirtmeliyiz. Aksi halde, yer sıkıntınız yoksa, yere yakın yataklar daha şık durmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.