Koyu Renk Duvar Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koyu Renk Duvar Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koyu renk duvar dekorasyonu yapacaksanız, hem monotonluktan sıkılmış; hem de biraz iddiayı seven bir karakter olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak koyu renk duvar dekorasyon gerçekten dikkat gerektiren bir durumdur; aksi halde geri dönüşü zor pişmanlıkları beraberinde getirebilir. İşte bu nedenle koyu renk duvar olayına girecekseniz, işe küçük adımlarla, yavaş yavaş başlamalısınız. Size bu noktada yardımcı olacağız.

Koyu Renk Duvar Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Koyu renk duvar dekorasyonunu ilk kez deneyecekseniz, her şeyin öncesinde evin az önem taşıyan, küçük bir bölümünü seçmelisiniz: Koridor; ya da eşyası az olan küçük bir oda bu anlamda sizin için oldukça doğru seçimler arasında yer almaktadır. Böylece, beğenmediğiniz koyu renk duvarı yeniden daha açık bir renge dönüştürebilirsiniz.

■ Koyu renk duvar kullanımı gerçekleştireceğiniz odanın büyüklüğü ve aldığı doğal ışık da önemlidir. Bir oda küçükse ya da az ışık alıyorsa, o odaya koyu renk duvar dekorasyonunun yapılmamasının gerekliliği yaygın bir kanıdır. Bununla birlikte, bu gibi odalarda koyu renk duvarın ortama derinlik katacağı düşüncesini savunanlar da bulunmaktadır. Elbette karar sizin; ama ışık her zaman ortama ferahlık katar; ışık yoksa renkler olabildiğince açık olmalıdır. Sırf bu nedenle, küçük ortamların büyütülmesinde ayna kullanılır. Yani ışık ve ferahlık ev dekorasyonunda bu denli önemlidir.

■ Koyu renk duvar dekorasyonu son zamanlarda sıklıkla yatak odası dekorasyonunda kullanılmaktadır. Sıcak ve mobilyalara uyumlu renkler seçilirse, koyu renk duvar yatak odasında gerçekten güzel bir atmosferin yakalanmasını sağlayabilir. Bununla birlikte, yorucu ve boğucu olmaması gereken; çünkü uyku ve dinlenme amaçlı kullanılan yatak odasında koyu renk duvar kullanımı konusunda risk de almamalı; doğru tercihlerde bulunmalısınız.

Ev dekorasyonunda koyu renk duvar gerçekten de önemli bir karardır ve füme, bordo ya da koyu kahverengi seçimler iddialıdır. Ama siz hala bu renklerden hangisini kullanacağınıza karar verebilmiş değilseniz, hiç başlamamanız ya da başlangıçta küçük adımlar atmayı tercih etmeniz doğru karar olacaktır. Örneğin, büyük odalarda küçük girintilerin olduğu yerlere koyu renk duvar dekorasyon yapabilirsiniz, ama geniş alanlarda yine bej, ya da beyaz gibi açık tonları kullanmayı, kararsızlık aşamasında tercih etmelisiniz.

■ Koyu renk duvar dekorasyonunda kontrastın da çok önemli bir etken olduğunu unutmamalısınız. Söz konusu kontrastı yer döşemesi ile halı ya da koltuklarla veya televizyon ünitesi ile sağlayabilirsiniz. Bunun ne olacağı size kalmış; ama mutlaka kontrastın olmasının ortamda uyum sağlayacağını da unutmamalısınız.

■ Koyu renk duvarlara kendiniz de katkıda bulunun. Boya ustası olmayabilirsiniz; ama işin ucundan tutabileceğiniz bir nokta da mutlaka vardır. O noktayı yakalayın. Kendi tasarımınızı kattığınız şeyleri daha isteyerek kullanabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.