Evde Yetiştirilmesi Kolay Çiçekler

Evde Yetiştirilmesi Kolay Çiçekler

Evde yetiştirilmesi kolay çiçekler, özellikle bitkileri seven ama onlarla ilgilenmeye zamanı çok olmayan ya da evinde uygun yer bulamayanlar için oldukça ideal tercihler olacaktır. Kimi bitkiler ışığı çok severken, kimileri fazla ışık görmek istemez. Aynı durum su için de geçerlidir. Bir de saksı değişimi var tabi… Biz size ilerleyen bölümlerde evde yetiştirilmesi kolay çiçeklerden söz ederek, onlarla ilgili bir kaç da püf noktası verecek ve işinizi daha da kolay hale getirmeye çalışacağız.

Evde Yetiştirilmesi Kolay Çiçekler Hangileridir?

■ Zebra Bitkisi: Işığı seven bitkiler arasında yer alan zebra bitkisini havadar ve güneş gören bir yere koymalısınız. Suyunu ise toprağın yarısının kuruduğunu gördüğünüz anda vermelisiniz.

■ At Kuyruğu Palmiyesi: Evde yetiştirilmesi kolay çiçekler arasında yer alan at kuyruğu palmiyesi uzun süreli susuzluğa dayanabilir. Ama siz onu mümkün olduğunca, toprağının üst yüzeyi kuruduğunda sulamalı ve suyu bol vermelisiniz ki derinlere kadar işleyebilsin. At kuyruğu palmiyesini sulamak için kullanacağınız suyun kloru uçmuş olmalı; bunun için dinlenmiş su kullanmalısınız. Ayrıca, bitkiyi, günde en az üç saat güneş görebileceği bir yerde konumlandırmayı da unutmamalısınız.

■ Yeşim Ağacı: Boyu üç metreye kadar uzayabilen yeşim ağacı, yaz aylarında dinlenmeye çekilecektir. Bununla birlikte, soğuk havaları ve su içerisinde kalmayı sevmez. Işığı seven bitkiler arasında yer alması dolayısı ile güneş ışığını gören havadar bir yerde konumlandırılmalıdır. Toprağı kuruduğunda Yeşim ağacını sulamak gerekir.

■ Japon Aralyası: Her ne kadar ışığı seven bitkiler arasında yer alsa da, alacağı güneş miktarının, ortam karanlık olmadığı sürece bir önemi yoktur. Geniş odalarda rahatlıkla bakılabilir ve boyu 50 santime kadar uzayabilir. Toprağındaki nem azaldıkça sulanması gerekmektedir.

■ Dikenler Tacı: Dikenli taç ve Çin gülü gibi isimlerle de bilinen evde yetiştirilmesi kolay çiçekler arasında yer alan dikenler tacının boyu iki metreye kadar uzayabilir. Günde dört saat güneş görmelidir; daha az güneş görmesi halinde bitkinin çiçekleri açmayacaktır. Çok dikenli olan dikenler tacı nemli bir ortamda ise toprak çok kurumadıkça su vermeye gerek yoktur. Ama nemin çok olmaması halinde toprak kurumaya başladıkça bitkiye su vermek gerekir.

■ Dua Çiçeği: Süs bitkisi olarak çok sık tercih edilen dua çiçeğinin, toprağı kurudukça bol su ile sulanması gerekir. Güneş ışığına fazla maruz kalması halinde zarar görecek olan çiçek hiç güneş almazsa da soluk yapraklı olacaktır. Dolayısı ile ışık miktarını iyi ayarlamak gerekir.

■ Kurdele Çiçeği: Evde yetiştirilmesi kolay çiçekler arasında yer alan kurdele çiçeğinin toprağı kurudukça sulanması ve bunun için dinlendirilmiş suyun kullanılması önerilir. Ama onu sulamayı unuttuğunuzda da size küsmeyecektir. Gölgede rahatlıkla yetiştirilebilecek; çok fazla ışığa gerek duymayan bir bitkidir.

■ Barış Çiçeği: Havadar bir yerde yetiştirilmesi gereken barış çiçeği güneş ışığına direkt maruz kalmaktan hoşlanmaz. Yılda üç kere; ama en çok da ilkbaharda çiçek açar. Yaz aylarında sık sulanmalıdır ama kışın böyle bir gereksinimi yoktur.

■ Çin Herdemyeşili: Evde yetiştirilmesi kolay çiçekler arasında yer alan çin herdemyeşilinin bakımı çok kolaydır. Karanlık ortamlarda daha güzel gelişirler. Parmakla toprağa bakılır ve kuru ise su verilmesi yeterli olacaktır.

■ Paşa Kılıcı: Kuraklığa dayanıklı olan ve ışığı sevmeyen paşa kılıcını fazla suya maruz bırakmak onun ölmesine neden olmaktadır. Toprak yarıya yakın kuruduğunda sulanması yeterli olacaktır. Bu özellikleri dolayısı ile evde yetiştirilmesi kolay çiçekler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.