Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonu, her zaman, sizin düşündüğünüz kadar çok uyum gerektirmez. Zıt renkler ve kombinler zaman zaman çok güzel görünümlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Peki bu noktada ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli? İlerleyen bölümlerde sizlere, ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenlerden detaylı olarak söz edeceğiz.

Ev Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Koltuğunuz ya da yatağınız tek renk olabilir. Bazı insanlar ev dekorasyonunda da giyimde de desen ve rengarenk şeylerden hoşlanmazlar. Ancak bu durum zaman içerisinde değişebilir. Fakat ne koltuk; ne de yatak, biblo kadar kolay değiştirilebilen ev dekorasyonu eşyaları değildirler. Dolayısı ile rengi sade olan koltuk ya da yatağınızı desenli ve renkli yastıklarla hareketlendirme yöntemini seçebilirsiniz.

■ Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler arasında, küçük mekanları büyütmek de yer almaktadır. Bunun için genellikle açık renkler seçilir ve odanın ferah olması sağlanmaya çalışılır, ama durum bunun tam tersidir. Koyu renk duvarları olan odalarınız daha derin, dolayısı ile daha büyük görünürler.

■ Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında kötü görünen eşyalar da yer almaktadır. Bazen mutfak dolapları ya da giysi dolapları bile kötü görünebilir. Ve siz, bazen maddi; bazen de zaman konusunda yaşadığınız yetersizlikler dolayısı ile bu kötü görünüme sahip olan şeyleri hemen değiştiremeyebilirsiniz. Bu noktada duvar kağıtları imdadınıza yetişir. Hatta mobilyaların üzerine yapıştırılmak üzere dekoratif kağıtlar da satılmaktadır. Siz rahatlıkla evinizi bu kağıtlarla yeniden dekore edebilirsiniz.

■ Beyaz, ev dekorasyonunda en sık tercih edilen renklerden bir tanesidir. Çünkü ortamı ferahlatmaktadır. Ancak beyazın tercih edilmesinin tek nedeni bu da değildir; her eşya ve her renge uyum sağlaması dolayısı ile de tercih edilir. Örneğin birbirinden farklı renklerde eşyalarınız varsa, beyaz bir oda içerisinde birbirlerini tamamlayıverirler.

■ Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de ışık seçimidir. Lamba sayısı her zaman çok olarak tercih edilmelidir. İki lamba birden, dört lamba ikiden daha iyidir. Ancak bu lambaların sayısı isteğe göre ayarlanabilmelidir. Böylece mekana her zaman farklı bir hava katabilirsiniz. Bir kademe kapattığınız bir ışık, diğerine göre, ortama daha farklı bir hava katar.

■ Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de kullanılan eşya miktarıdır. Mekanlarda çok eşya tercih edilmemeli, bunun yerine işe yarayacak eşyalar kullanılarak ortamda rahat hareket edilmesi sağlanmalıdır.

■ Altın rengi, ev dekorasyonunun vazgeçilmez renkleri arasında yer almaktadır. Şöyle ki: ortamda bütünlük sağlayan altın rengi, aynı zamanda da şık bir görünüm ortaya çıkartmaktadır. Klasik bir odayı zaten tamamlayan altın rengi, modern bir odaya da beklenmedik bir hava katar ki bu da çok tercih edilen bir durumdur.

■ Salonda bir köşeyi ev bitkilerine ayırabilir ve yanlarına da iki berjer ve bir sehpa koyarak burayı kahve içmek için bir alan haline getirebilirsiniz. Ev bitkileri ile son zamanlarda ilgilenen kişi sayısı oldukça fazla. Her ne kadar bu bitkilerin bakımları zor da olsa, ortama yaşanır bir hava katmaktalar. Mekanın nefes aldığı izlenimini vermek istiyorsanız siz de bitkilerden yararlanmalısınız.

■ Eşyalarınızda deriye olabildiğince yer vermeye çalışın. Kullanımı daha uzun ömürlü olan derinin görünümü de ayrıca şıktır. Deriyi koltuklarınızda ya da yemek masasının sandalyelerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

■ Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer zaman uyum olmasının şart olmadığından söz etmiştik. Bu noktada yemek masanızın etrafındaki sandalyeleri farklı renk; hatta stillerde dahi tercih edebilir ve böylece ortama hareket katabilirsiniz. Sekiz sandalyenin tamamı farklı olursa toplama gibi olur, ama yarı yarıya yapabilirsiniz.

■ Gardıropların yeni bir görünüme sahip olmasını istediğiniz ev dekorasyonunda, dolapları komple değiştirmek yerine kapaklarını değiştirebilir; ya da kapaklara çerçeveler asabilirsiniz. Buna ek olarak dolap içerisine ışıklandırma yapmayı da deneyebilirsiniz.

■ Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli sorusunun son yanıtı ise vintagelerin farklı renge boyanabiliyor olmaları. Maddi ya da manevi değeri olmayan hiç bir vintagenin rengi kahverengi olmak zorunda değil. Bu nedenle onları eşyalarınıza, mobilyalarınıza uygun şekilde boyayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.