Dresuar Evin Neresinde Kullanılır?

Dresuar Evin Neresinde Kullanılır?

Dresuar nedir sorusunu sorduğunuz pek çok kişiden yanıt alamazsınız. Dresuar evin neresine konur ve dresuar evin neresinde kullanılır sorularınız da genellikle yanıtsız kalır. Ancak aslında ev dekorasyonunda, özellikle evin giriş bölümünde kullanılır dresuar. Peki dresuar seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Adı pek sık duyulmayan ama ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan dresuar hakkında merak ettiğiniz her bilgiyi aktaracağız size.

Aslında son dönemlerin oldukça sık kullanılan ev dekorasyonu parçalarından bir tanesi dresuar. Hem de seçiminde o kadar özgürsünüz ki, ne mobilyalarınızla; ne de mekanın bütünlüğü ile genel olarak uyum sağlamasına gerek yok. Eminiz ki şimdi aklınız, adını pek bilmediğiniz bu parça ile ilgili daha çok karıştı. Gelin onu tanımakla işe başlayalım.

Dresuar Nedir?

Dresuar adı dilimize Fransızca’dan girmiş olmakla birlikte, genellikle evin girişi; yani antre adı verilen bölümünde kullanılan bir mobilyadır. Genellikle düz ayaklıdır ve çok amaçlı bir sehpayı andırır.

Genel olarak evin giriş kısmında kullanılıyor olsa da, aslında pratik oluşu ve işlevselliği dolayısı ile her alanda kullanılabilir. Orijinal tasarımlara bağlı kalınarak hazırlanmışsa, genellikle uzun; ama eni dardır ve üzeri düzdür.

Evin girişinde kullanılmasının sebebi, evden çıkarken, alınması gereken eşyaların kontrol edildiği alan niteliğinde olmasıdır. Üzerine cep telefonu, anahtar… gibi gerekli eşyalar konulabilir. Eve girerken de çantadan çıkartılan anahtar ya da cep telefonu yine üzerine konulabilir. Eninin dar olması yer kaplamaması anlamına gelmektedir.

Dresuar Evin Neresine Konur?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi genellikle antrede kullanılan dresuar salonda da kullanılabilir. Ancak dresuar evin neresinde kullanılır sorusunun yanıtları sadece bunlarla sınırlı değil. Çok farklı ev dekorasyonu stilleri içerisinde dresuara yer bulunabiliyor.

Üzerini simetrik olarak yerleştirebileceğiniz bir dresuar kullanımına da yer verebilirsiniz. 2 tane vazo, 2 tane mum, 2 tane abajur, 2 tane bibloyu, bu çok amaçlı sehpa üzerine simetrik olarak yerleştirdiğinizde çok güzel bir görünüm elde edebilmeniz mümkün.

Birbiri ile uyumlu aksesuarlarınızı, dresuar üzerine, göz yormayacak bir uzunlukta, asimetrik olarak da yerleştirebilirsiniz. Böyle bir yerleşimde, baskın rengi tek bir tarafa değil, genel olarak dresuar üzerine yayarsanız, oldukça soft bir görünüm elde etmiş olur ve gözleri yormazsınız.

Salon ya da yemek odasında dresuar kullanımı gerçekleştirecekseniz, çekmeceli olmasına dikkat edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi ev dekorasyonunda dolap ve çekmecenin önemi bir başkadır. Toz olmaması için yemek takımlarınızı, kaşık çatal takımlarınızı ya da kristal bardaklarınızı bu çekmecelere yerleştirebilir ve kullanmak istediğinizde yeniden yıkamak durumunda kalmazsınız.

Her ne kadar, dresuar evin neresine konur sorusuna yanıt olarak salon ve antreyi vermiş olsak da, aslında yatak odasında da dresuar kullanımı gerçekleştirilebilir ve üzeri de ayna ile zenginleştiğinde yatak odanız daha geniş bir görünüme kavuşabilir. İsterseniz burada dresuarınızı tuvalet aynası olarak da kullanabilirsiniz. Ya da eğer tuvalet aynanız zaten varsa, kitaplarınızı, kaybetmek istemediğiniz kitap, not defteri ve şarj aleti gibi eşyalarınızı da üzerinde konumlandırabilirsiniz. Kısacası yatak odasında dresuar kullanımı hem size yeni bir kullanım alanı sunar, hem de sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak özgürlüğünüze özgürlük katar.

Mutfaklarda da kullanılan dresuarların arkası da ayna, tablo ya da içerisinde fotoğrafların bulunduğu çerçevelerle süslenebilir. En başta söylemiş olduğumuzu bir kere daha tekrarlayarak: dresuar kullanımının tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı olduğunu ve sizi tamamen özgür bıraktığını bir kere daha hatırlatalım.

Dresuar Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

■ Dresuar seçerken uzun ayaklı olan modelleri tercih ederseniz, hem evinizde fazla yer kaplamasını önlemiş olur, hem de çocuk ya da evcil hayvanlarınızın ona ulaşmasını önlemiş olursunuz. Böylece eviniz daha düzenli olmakla kalmaz; siz de ona daha kolay erişim sağlamış olursunuz.

■ Uzun bir zamandan bu yana varlıklarını sürdüren dresuarların klasik olan modelleri ahşaptan yapılmış olup, bu modeller genellikle oymalıdır ve klasik modelleri sevenler için idealdirler. Aynı zamanda modaları geçmeyeceği için de tercih edebilirsiniz. Ama modern ya da spor dresuarlar da mevcut olup, ev dekorasyonu bu tarz olanlar için idealdir. Ancak ihtişamı seviyorsanız, sizin için gösterişli, aynalı ve varaklı modeller de bulunabilir. Siz yeter ki tarzınızı bilin. Sonrasında seçim yapmanız oldukça kolay olacaktır.

■ Eğer bütünlükten yanaysanız evinizin eşyalarına uygun modellerdeki dresuarları da seçebilirsiniz. Bu noktada küçük mekanları genişletip, büyük evlerde de fazla eşyalarınızı nereye koyduğunuzu aramak yerine dresuarlar çok işinize yarayacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.