Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boya yapmanın püf noktaları ve boya yapmanın pratik yollarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Ancak daha önce bu konuda paylaşmış olduğumuz Boya Badana Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı konumuzu da gözden geçirmenizi öneriyoruz. Eğer boya yapmanın kolay yollarını göz ardı etmezseniz, emin olun işiniz çok kolay bir hal alacak ve etrafı batırmayacaksınız.

Boya yapmanın püf noktalarından söz etmeden önce sizlere şu ipuçlarını verelim: Boya yapmaya başlamadan önce ortada bulunan tüm eşyalardan kurtulun ki elinize ayağınıza bulaşmasınlar. Sonrasında da yerlere gazete serin. Bu sayede,damlayan boyanın gazeteye damlamasını sağlamış olursunuz. Bir de yanınızda boya inceltici ile birlikte su ve yüzey temizleyici bulundurun. Her ne kadar gazete de serseniz o boya bir şekilde damlar çünkü. Ve sonrasında eğer zaman geçirirseniz yüzeyi temizlemek zor bir hale gelebilir. Damlayan boyaları sıcağı sıcağına temizlemek en mantıklı yöntemdir.

İlk olarak yanınızda hangi malzemeleri hazır bulundurmanız gerektiğinden söz edelim ve sonrasında da boya yapmanın pratik yollarını sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Boya Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

* Spatula
* Zımpara
* İnce boya fırçası
* Boya rulosu
* Toz bezi
* Merdiven
* Kağıt bant
* Boya ızgarası
* Çatlakları kapatmaya yarayan macun
* Boyayı karıştırmak için tahta çubuk

Boya Yapmanın Kolay Yolları

■ Boya yapmanın pratik yollarından ilki, boya yapılacak olan zemini temizlemektir. Bunun için kiri, tozu ve yağı, sünger, bulaşık deterjanı ve su yardımı ile temizlemeniz gerekir. Bu işlem sırasında kalabilecek sabun lekelerini de duru su ile çıkartın. Ve sonrasında duvarda var olan çatlakları spatula yardımı ile kazıyın. Eğer derin çatlakların varlığı söz konusu ise bu alanları macun kullanarak doldurun. Nemli, ıslak ya da kirli yüzeylere boya yapmanızın, ilerleyen dönemlerde çatlaklara neden olacağını kesinlikle unutmayın ve dolayısı ile temizleme aşamasını sakın es geçmeyin.

■ Boyanın kapı çerçeveleri ve pencerelere zarar vermesini önlemek adına bu alanları boyaya başlamadan bir hafta kadar önce mavi bant kullanarak bantlayın. Boyayı yaptıktan hemen sonra da söz konusu bantları çıkartın ki boya kuruduğunda çıkarttığınız bant, yapmış olduğunuz boyama işlemine herhangi bir zarar vermesin. Ancak şu detaya da dikkat edin: Herhangi bir nedenle yine de yapmış olduğunuz boyada mavi bantları çıkartınca bir deformasyon olabilir. Bunu gördüğünüzde hemen ince boya fırçası ile rötüş yapın. Böylece tüm boyalar aynı anda kuruyacak ve herhangi bir farklılık durumu söz konusu olmayacaktır.

■ Boya yapmanın püf noktalarından bir diğeri de astar kullanımının gerekli olmasıdır. Çok fazla boya yapılmasının astarın gerekliliğini ortadan kaldırdığı düşüncesini aklınızdan çıkartın. Astar, daha kapsamlı boya yapmanızı, yaptığınız boyanın daha parlak ve düzgün durmasını sağlar. Dolayısı ile temiz bir boya yapmak istiyorsanız, mutlaka astar da kullanın.

■ Boya rulosuna evinizin her yerinde ulaşamazsınız. Örneğin duvar köşelerini rulo ile boyayamayabilirsiniz. Bu noktada ince boya fırçalarından yararlanmaya özen gösterin.

■ Boya yapmanın kolay yollarından bir diğeri de W tekniğini kullanmaktır. Bu yöntemle boya rulosunu hiç kaldırmadan tüm duvarı çok güzel bir şekilde boyayabilirsiniz. İşlem için ilk adımınız W çizmek olsun. Ardından da boş kalan alanları doldurun. Boya yapmanın bu kadar kolay olduğunu hiç düşünmediğinize şahit olacaksınız.

■ Boya rulosunu boyanın içerisine tam olarak daldırmadan önce bir kere değdirin ve sonrasında nemlendirin ki boyayı tam olarak içine işleyebilsin. Ardından da tüm duvara eşit olarak dağılması için yayma işlemini gerçekleştirin. Ve bu sırada boyanın yere damlamasını önlemek adına boya ızgarası kullanmayı da ihmal etmeyin. Bu yöntemleri denediğinizde çok etkili sonuçlar elde ettiğinize şahit olacaksınız.

■ Boya yapmanın püf noktalarından sonuncusu ise duvarları süslemek. Bunun için pencere ve kapı çerçevelerinde de işlem yapabilirsiniz. Farklı desenler için farklı şekillerde boya fırçaları bulunmaktadır. Bunlardan yararlandığınızda işinizi kolayca halledebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.