Boya Badana Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Boya Badana Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Boya badana yapmanın püf noktaları özellikle yaz aylarında pek çok kişi tarafından araştırılır. Kış soğuklarında ve halılar seriliyken pek kimsenin aklına gelmez boya badana yapmak, ancak mevsim yaz olup halılar kalktığı ve kapı – pencereler açıldığında pek çok kişi boya badana yaparken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını araştırmaya başlar. Bizler de bunu bilmemiz dolayısı ile sizlere boya badana yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden söz etmek istedik.

Boya badana yapmak pek çok kişi için yorgunluktur. Eşyaların üzerleri her ne kadar örtülerek korunmaya çalışılsa da, boya badana yapmanın püf noktalarını bilmemeniz halinde, yerlere boya ya da badana kalıntıları dökülebilir. Bunun üzerine tinerler ve raspa ya da zımparalar kullanılarak bir temizlik de yerlerde yapılır. Sonrasında da ciddi bir ev temizliğine girişilir. Yani nereden baksanız boya badana yapmak en az bir haftanızı alır.

Aslında ev dekorasyonuna önemli bir katkısı bulunan ve yarattığı değişim dolayısı ile içinizi ferahlatan boya badana yaparken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını bilirseniz; boya badana yaparken dikkat edilmesi gerekenleri uygular ve gerekli önlemleri alırsanız, bu zevkli tadilat sizin için işkence olmaktan çıkacaktır. O halde boya badana yapmanın püf noktalarını hemen gözden geçirerek işimize başlayalım.

Boya Badana Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Boya badana yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, evde eşya varsa mutlaka onların korunmasını sağlamaktır. Koltuk ya da diğer benzeri eşyaların üzerlerini naylonlarla kapatmalı, halılarınızı yerden kaldırmalı; hatta yerlere olabildiğince gazete sermelisiniz.
■ Boyanın değdiği yerlere müdahale etmek için işinizin bitmesini beklemeyin. Müdahalenizi o anda gerçekleştirirseniz, herhangi bir leke ya da izle karşılaşma ihtimalini sıfıra indirmiş olursunuz.
■ Boya badana yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de kullanılacak olan renk seçimidir. Açık renkler ortamı daha fazla genişletir ve aydınlatırken, canlı renkler ise ortamın daralmasına neden olmaktadır. Renk seçimlerinizi bu bilgileri göz önünde bulundurarak yapmalısınız.
■ Boya badana yapmanın püf noktalarından bir diğeri de hep aynı markanın kullanılması gerektiğini unutmamaktır. Aynı markayı kullanmanız halinde, renkler arasındaki ton farklarını ortadan kaldırmış olursunuz. Buna ek olarak kalite farkı da ortaya çıkmamış olur.
■ Boya badana yapmak için ilk olarak zeminin pürüzsüz olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi halde iyi bir sonuç alamayabilirsiniz ve emeğiniz de paranız da boşa gitmiş olur.
■ Boyayı zemin üzerine ince bir tabaka halinde uygulamanız da çok önemli. Böylece hem topaklanma; hem de dalgalanmaların ortaya çıkmasını önlemiş olursunuz.
■ Artan boyayı muhtemelen yeniden kullanmak isteyeceksiniz. Bunun için de onu doğru şekilde saklamalısınız. Artan boyayı yeniden kullanmak amaçlı saklamak için üzerine ince bir kat inceltici serpmeli ve sonrasında karıştırmadan kapağını sıkı bir şekilde kapatıp serin bir yerde saklamalısınız.
■ Boya badana yapmanın püf noktalarının sonuncusu ise seçtiğiniz renklerin size iyi gelen renkler olmasıdır. Böylece tüm sene evinizde daha huzurlu zaman geçirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.