Ev Aydınlatmasının Ev Dekorasyonundaki Önemi

Ev Aydınlatmasının Ev Dekorasyonundaki Önemi

Eviniz, sizin yaşam alanınız, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak şekilde dekore edilmiş olmalı. Bu anlamda, ev aydınlatmasının önemi çok büyüktür. Ev aydınlatması yaparken, evin her bölümünün, ihtiyaca göre aydınlatılması gerektiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Örneğin, ev dekorasyonunda, mutfakta farklı, yatak odasında farklı ihtiyaçlar karşılanmaktadır. O halde, ev dekorasyonu yaparken, ev aydınlatmasının, gözleri yormayan bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda size, evinizin farklı alanlarında uygulamanız gereken farklı aydınlatma şekillerinden söz edeceğiz…

<

Yemek odası aydınlatması: Ev dekorasyonu; ve ev aydınlatmasında, yemek odasının yeri ve önemi büyüktür. Yemek odasında bulunan yemek masasında, sadece yemek yemez, kitap okur, keyifli sohbetler edersiniz. Bu nedenle, yemek odası aydınlatması önemlidir. Çünkü, yemek odası aydınlatmasının gözlerinizi yormayacak şekilde dizayn edilmiş olması gerekmektedir. Ev dekorasyonu ve ev aydınlatmasında yemek odası aydınlatması şu şekilde olmalıdır: metal, ve koyu renk şapkası olan bir abajur, sarkıt şeklinde, yemek masasının 55 – 60 santim yukarısına asılmalıdır. Bu sayede, hem yemek yerken, kitap okur; ya da sohbet ederken gözleriniz yorulmayacak; hem de yemek masası eşit şekilde aydınlatılacaktır. Yemek odasında televizyon da var ise, televizyonun arkasının da hafif bir ışık yansıtılarak aydınlatılması, ev aydınlatmasında daha sağlıklı ve göz yormayan bir yemek odası aydınlatmasının söz konusu olmasına olanak tanıyacaktır.
Yatak odası aydınlatması: Yatak odası aydınlatması, ev aydınlatmasında, genellikle, kitap okuyan kişilerin rahatı düşünülerek gerçekleştirilmelidir. İki kişilik yatakta, yatağını başka birisiyle paylaşan kişilerin kullanacakları yatak odası aydınlatması, mutlaka bir şapkalı abajur ile gerçekleştirilmelidir. Şapkalı abajur, yatağın tam ortasına konulmalıdır. Fakat, şapkalı abajurun her tarafı ışığı yansıtmamalı ki siz kitap okurken eşiniz rahatsız olmamalıdır. Bu nedenle, ışık geçirmeyen şapkalı bir abajur, yatak odası aydınlatması için iyi bir tercih olacaktır. Yatak odasında kitap okuyan kişiler, göz yormayan, baş ucu masa lambasından da yararlanabilirler…
Ev dekorasyonu ve ev aydınlatması, yaşı 40; ya da 50 olan kişiler için biraz daha farklı olmalıdır. 40 – 50 yaşlarından sonra, insanların gözleri zayıflamaya; ve ışığa daha fazla gereksinim duymaya başlar. Bu gibi bir durumda, ev aydınlatması için ya daha fazla sayıda lamba kullanacak; ya da, daha kuvvetli ışık kaynaklarından yararlanacaksınız. Fakat, şunu da unutmayın, yaşın ilerlemesi durumunda, insanların karanlık ve aydınlığa alışma süreleri daha uzun bir zaman dilimini kapsayacaktır. Bu nedenle, ışık kontrastının iyi yapılması gerekmektedir. Göz almayan, gözlerinizi parlama ile yormayan ışıklardan yararlanmanız gerekmektedir.
Ev dekorasyonunda ev aydınlatması yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi şudur: aydınlık ve karanlık arasındaki kontrast göz yormayacak şekilde olmalıdır. Yani: bir kitap okuma lambasından; ya da bir spot ışıktan, çok güçlü bir ışık, tek noktaya gelmektedir, bu ışıktan vazgeçtiğiniz anda, gözleriniz karanlığa çok daha zor alışacaktır. Bundan dolayı, spot ışık ya da kitap okuma lambası kullandığınız bir yerde, aynı zamanda bir tavan lambası, aplik; ya da yer lambası ile, ortamın ışığını yumuşatmanız önerilmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.