Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev almak hepimiz için keyifli; ama aynı zamanda da zorlu bir süreç… Ev sahibi olmak gibsi yok; küçük olsun benim olsun mantığını benimseyen çoğunlukta yer almanız gayet normal. Ancak, ev almak aynı zamanda da zorlu bir süreç, çünkü, bir kaç sene oturduğunuz; ve sizin olduğunu düşündüğünüz evinizin, aslında bir kaç kişiye satılmış olmasını istemezsiniz. Ya da, kış aylarında sıcacık olan evinzin yazın da serin olmasını isterken, yaz aylarında da sıcak olan bir ev ile karşılaşmak sizi mutlu etmeyebilir. Peki ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte bilmeniz gereken, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki tapu kaydıdır. İyice incelenmesi gereken tapu kaydında, almayı planladığınız evin özellikle 2015 yılında yaygın olarak gerçekleştirilen kentsel dönüşüme dahil olup olmadığını mutlaka gözden geçirmelisiniz. Anlamadığınız konularda, alanında bilgili kişilerden yardım almalısınız.

• Ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, almak istediğiniz evin çevresinde bulunan ev fiyatlarıdır. Kredi çekerek ev almayı düşünebilirsiniz; ama acaba alacağınız ev, sizin vereceğiniz fiyatı hak ediyor mu? Çevrede bulunan ev fiyatları ucuz da sizin eviniz pahalı ise, bu durumun nedeni sadece evin içinin bakımlı olması mı; yoksa başka bir sebebi var mı?

• Eviniz toplu taşıma araçlarına ne kadar mesafede? Arabanız yok ise bu durum sizi ne kadar olumlu; ya da olumsuz etkiler? Evinizden, ulaşmak istediğiniz yerlere rahatlıkla gidebilir misiniz?

• Evinize ödemiş olduğunuz fiyat, zaman içerisinde düşer de, siz, bir yatırım aracı olarak aldığınız evinizde değer kaybı yaşar mısınız? Örneğin, siz aldığınızda evinizin önü açık olabilir; ama zamanla bu açıklık kapanır, evinizin rüzgarı, ya da güneşi engellenir, manzarası kapanır mı?

• Almak istediğiniz eve ait kat irtifakının varlığından mutlaka emin olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

• Evin, metrekare değerinin, kağıt üzerinde yazılan ile aynı olduğundan da emin olmalısınız. Günümüzde ev fiyatları genellikle metrekare cinsinden hesaplanıyor, bu anlamda, o kadar büyük olmayan ev, olduğundan daha büyük gösterilip, fiyat artışı yapılmış olabilir mi?

• Ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, almak istediğiniz evin güneş görüyor olup olmadığıdır. Bununla birlikte, ev ne şekilde ısıtılıyor, ve yalıtım ne kadar güçlü, bu anlamda da bilgi sahibi olmanız önemlidir.

• Evinizin bulunduğu semt, siz, eşiniz, çocuklarınız için ne kadar güvenli? Unutmayın, istenilen fiyatı verip evi almak kolay olabilir; ama sonrasında başka yere taşınmak için evinizi satmakta problem yaşayabilirsiniz, sizin dikkat etmediğiniz bazı şeylere diğer alıcılar dikkat edebilir. Bu nedenle iyi araştırmalısınız.

• Almak istediğiniz evin bulunduğu site; ya da binanın ne şekilde yönetildiği, ve bunun yanında, aynı alanda ortak kullanımların neler olduğunu da incelemelisiniz. Herkesin 24 saat kullandığı elektriğe ortak olup, sadece günde 3-4 saat kullanıyor olmanıza rağmen, diğerleri ile aynı ücreti ödemek istemezsiniz herhalde… Bir de dikkat etmeniz gereken aidat var tabi… Kimi bölgelerde aidatların, bir kira bedeline yakın olduğunu gözden uzak tutmamalısınız.

• Otopark ve oyun alanlarının durumu nedir? Çocuğunuz bu oyun alanında güvenli bir şekilde oynayabilir mi? Otopark sizin aracınız için uygun mu?

• Günümüzde ne zaman karşılaşacağımızın belli olmadığı deprem yönetmeliğine karşı eviniz uygun mu?

• Evinizi aldıktan sonra herhangi bir tamirata gerek duyacak mısınız? Eğer öyle ise, bu durum ev fiyatı belirlenirken göz önünde bulunduruldu mu?

• Ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, sanayi kuruluşlarına yakın olmamasının gerekliliğidir. Unutmamalısınız ki bu bölgeler, özellikle hava kirliliğine çok meyilli bölgelerdir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası