Sosyal Konut Projesi Başvuru Nasıl Yapılır? Proje Başvurusu

Sosyal Konut Projesi Başvuru Nasıl Yapılır? Proje Başvurusu

Sosyal Konut Projesi başvuru nasıl yapılır? Uygun fiyata ev sahibi olmak isteyen pek çok kişinin merak ettiği konu bu oldu. Çünkü ev fiyatları bir hayli yükseldi. Hem de bu durum çok kısa bir zaman içerisinde gerçekleşti. Hal böyle olunca da insanlar sahip oldukları ev alma umutlarını kaybettiler.

Ev fiyatları yükselmeden bile kredi ödemeleri konusunda zorlanacakları düşüncesi ile ev alamayan vatandaşlar, ev fiyatlarının yükselmesi ve artan kredi ödemeleri dolayısı ile ev alma hayali dahi kuramaz oldular. Tam da bu esnada Sosyal Konut Projesi gündeme geldi. Bu konu pek çok kişiye umut oldu.

Başvurular 14 Eylül 2022 Çarşamba günü itibari ile başladı. Ve son başvuru tarihi 31 Ekim 2022 Pazartesi olacak. İlk gün başvuruda bulunacak vatandaşlar ile son gün başvuru yapacak vatandaşlar arasında hiç bir fark olmayacak. Elde edilen bilgilere göre halihazırda yapılan başvuru sayısı 225.000’i bulmuş durumda.

Başvurularda yoğunluk yaşanmaması dolayısı ile bir sıralamaya başvuruldu:

• TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar için başvuru tarihi 14 Eylül 2022
• TC kimlik numarasının son hanesi 2 olanlar için başvuru tarihi 15 Eylül 2022
• TV kimlik numarasının son hanesi 4 olanlar için başvuru tarihi 16 Eylül 2022
• TC kimlik numarasının son hanesi 6 olanlar için başvuru tarihi 17 Eylül 2022
• TC kimlik numarasının son habesi 8 olanlar için başvuru tarihi 18 Eylül 2022

19 Eylül 2022 sonrasında ise tüm vatandaşların başvuru yapabilmesi olanaklı hale gelecek. Ve bu başvurular 31 Ekim 2022 Pazartesi gününe kadar devam edecek. Son gün başvuruda bulunanların yoğunluk dolayısı ile başvuru yapamamaları dolayısı ile yaşanan aksaklıklar da giderilecek.

Peki Sosyal Konut Projesi başvuru nasıl yapılır? Bunun için iki aşamalı bir yoldan geçmeniz gerekiyor.

Sosyal Konut Projesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Konut Projesi başvuru nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce belirtelim: Projede başvuru yapacak kişilerin üzerlerine kendilerine ait bir tapunun bulunmaması gerekiyor. Eğer bir tapunuz var ve bunu bir başkasının üzerine devrederseniz, yapmış olduğunuz başvuru incelemeler sonucunda yok sayılıyor.

Sosyal Konut Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır

Sosyal Konut Projesi Başvuru Nasıl Yapılır

E-Devlet üzerinden yapmış olduğunuz başvurunun geçerli hale gelmesi için ödemiş olduğunuz 500 TL de size geri iade edilmiyor. Dolayısı ile şartlara tam olarak uygunsanız başvuruda bulunmanız önemli. Buna ek olarak engelli, emekli ve gençlere kontenjan ayrıldığını da belirtelim. Onların projeden faydalanma şansları biraz daha fazla.

Fakat bunun için de bazı belgelerle emeklilik durumunuzun ya da raporlarla sağlık durumunuzun inraz edilmesi gerekiyor. 14 Eylül 1992 sonrasında doğanlar da şanslı grup arasında yer alan gençler olarak belirtiliyor. Bu bilgilerin detaylarına yine E-Devlet üzerinden başvuru yaparken ulaşabileceksiniz. Dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Peki Sosyal Konut Projesi başvuru nasıl yapılır? Maddeler halinde aktaralım.

• İlk olarak E-Devlet girişi yapmanız gerekiyor.
• Ardından arama kutusuna Konut Başvurusu yazmalısınız.
• Burada karşınıza gelecek Bilgilendirme Formu sayfasında Devam Et’i tıklamalısınız.
• Gelen sayfada ikamet ettiğiniz şehirde bulunan Sosyal Konut Projelerinden birini seçmelisiniz.
• Bir sonraki sayfada ise size verilen bilgileri kabul etmeniz istenecek. Dolayısı ile çok dikkatli okumalısınız.
• E-Devlette bulunan adımları takip etmeniz halinde son aşamada size bir İBAN numarası verilecektir.

Başvurunuz, bu İBAN numarasına yapacağınız 500 TL’lik havale, EFT ya da ATM ödemelerinin sonrasında geçerlilik kazanacaktır. Ardından süreci takip etmeniz gerekiyor. MaviBoncuğum olarak gelişmelerden her an haberdar olmanızı sağlayacağız.

Sosyal Konut Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Konut Projesi başvurusu nasıl yapılır? Bunun için size biraz önce vermiş olduğumuz adımları E-Devlet üzerinden takip etmeniz ve 500 TL olarak yapmanız gereken ödemelerinizi de Ziraat Bankası ya da Halk Bank üzerinden gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında yine E-Devlet üzerinden başvurunuzu tamamlayabilir; gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Sosyal Konut Projesi Başvuru Nasıl Yapılır

Sosyal Konut Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır

Sosyal Konut Projesi başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için zorlanacağınızı düşünmeyin. Bu aşamada E-Devlet’teki arama kutusuna Konut Başvurusu yazmanız ve sonrasında gelen adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Buradaki en önemli detay, okuduklarınızı iyice anlamanız gerektiğidir.

Aksi halde 500 TL olarak yapmış olduğunuz ödemelerinizin iptal edilmesi, başvurunuzun geçersiz sayılması… gibi durumlar söz konusu olabilir. Aynı hane içerisinden sadece bir kişinin başvuruda bulunması ve bir kişinin de sadece tek başvuru yapacağı gerçeğini de kesinlikle unutmamalısınız.

Sosyal Konut Projesi başvuru nasıl yapılır hakkında aklınıza takılanları konu altına yorum olarak yazmak sureti ile bizlere de sorabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.