Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli? Kiralık ev araştırması yapan herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli sorular arasında yer almaktadır. Günümüz ekonomik koşullarında ne yazık ki herkes ev sahibi olamadığı için kiralık ev bakmak durumunda kalmaktadır. Ancak ev ve özellikle eşya taşımak da kolay iş değildir. Kolay olmadığı gibi eşyaların zarar görmesine de neden olur. Dolayısı ile sık sık ev değişimi de yapılamadığı için, iyi bir ev kiralamak gerekir ki kimse sorunlu bir evde yıllarca oturmak durumunda kalmasın.

Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerin aslında genel ve uzun bir listesi bulunmaktadır. Siz bu listeyi biraz kendi arayışlarınıza göre şekillendirirsiniz ki bu noktada şunu söyleyebiliriz: Günümüzde kiralık ev bulmak için sokak sokak dolaşabilir; bazen de internet üzerinden kiralık ev ilanlarına bakarak aradığınız evi bulmayı hedefleyebilirsiniz. Her ne şekilde bulursanız bulun, kiralamayı düşündüğünüz eve günün farklı saatlerinde bir kaç sefer gidin. Evin size göre artı ve eksilerini bu şekilde daha yakından görebilme şansına sahip olursunuz.

Buna ek olarak tek bir seçenekle kalmayıp bir kaç alternatif arasından değerlendirme ile seçiminizi yapın. Bu aşamada bir soru listesi hazırlayın. Ardından da hazırlamış olduğunuz soruları, hem ev sahibine, hem de evden son çıkan kiracıya sorun. Alacağınız cevapları, değerlendirmeye aldığınız seçenekler arasında karşılaştırın ve sizin için en iyi olan kiralık evi bu şekilde seçmeye çalışın.

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından ilki kiralayacağınız evin sahibini de ev kadar araştırmanızın gerekliliğidir. Genellikle ev sahipleri kiracı adaylarını araştırır. Ancak kiracının da ev sahibini araştırması çok önemlidir. Şöyle ki: kira sözleşmesini imzalayacak olan kişinin evin gerçek sahibi olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Bu bilgiler tapu üzerinde yazmakla birlikte, bazen ev sahipleri kendileri adına işlem yapabilecek yasal vekiller belirleyebiliyorlar. Kira sözleşmesini ev sahibi imzalamıyorsa, mutlaka onun yasal sahibi imzalamış olmalıdır.
Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli

■ Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de tapudaki ev ile kiralanacak olan evin aynı olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bazı sahtekarlar günümüzde farklı evleri göstererek kira sözleşmesini yapmakta ancak aslında başka bir evi kiralamaktadırlar. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için tapudaki adres ve kapı numarası ile kira sözleşmesindeki adres ve kapı numarasının aynı olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

■ Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri için ise apartman yöneticisi ile görüşmenizi öneriyoruz. Apartmanın aidatı ne kadar? Kurallar nelerdir? Ortak kullanım alanları arasında nereler yer alır? Bu bilgilere sahip olmak sizin daha sonra ev ile birlikte apartman konusunda da problem yaşamanızın önüne geçecektir.

■ Deprem ne yazık ki günümüzün en önemli korkutucu gerçeklerinden biri. Bu nedenle ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında, evin depreme dayanıklı olup olmadığı da yer almaktadır. Daha önceki depremlerde ev herhangi bir hasar almış mı, bunun için gerekli testler yapılmış mı? Bunları mutlaka değerlendirmelisiniz.

■ Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler yanında, eve girmeden boya badana yapmayı düşünüyorsanız da, Boya Badana Yaparken Dikkat Efilmesi Gerekenler başlıklı konumuzu gözden geçirerek işe koyulabilirsiniz.

Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli sorusunun önemli detaylarından biri de kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gerekenlerdir. Peki burada hangi hususlara dikkat ederek kira sözleşmesi imzalanması gerekir?
Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında da belirtmiş olduğumuz gibi, kira sözleşmesi yapacağınız ve birlikte imza atacağınız kişinin evin gerçek sahibi ya da onun yasal vekili olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

■ Yine biraz önce değinmiş olduğumuz gibi, kira sözleşmesinde yazan adres, bina adı ve kapı numarası ile tapuda yeralan adres, bina adı ve kapı numarasının aynı olduğundan mutlaka emin olun.

■ Kira artış bedelinin tutarını ve bu bedelin yılın hangi döneminde kira üzerine ekleneceğini mutlak surette kira sözleşmesine yazın. Aksi halde ev sahibiniz, kira bedelini kafasına göre arttırabilir.

■ Hem ev sahibi hem de kiracı olarak sizin ad, soyad ve TC kimlik numarası gibi bilgilerinizin kira sözleşmesinde yazdığından ve yazan bilgilerin de doğru olduğundan mutlaka emin olun.

■ Kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de her sayfada imzaların bulunduğunu kontrol etme gerekliliğidir. Bunun yanında, ev sahibi ile aynı ortamda, aynı sözleşmeyi imzaladığınızdan da emin olmalısınız.

■ Kira bedelini ev sahibinin hangi banka hesabına ve ayın hangi dönem aralığında yatıracağınızı net bir şekilde kira sözleşmesinde belirtin. Bununla da kalmayıp, havale ya da EFT yaparken mutlaka açıklama kısmına Kira Bedeli yazın.

■Kira sözleşmesinde yer verilmesi gereken bir diğer konu da veriyorsanız depozito ile ilgilidir. Depozitoyu hangi şartlarda verdiğinizi ve nasıl geri alacağınızı mutlaka kira sözleşmesinde belirtin.

■ Kiraladığınız evi hangi durumda aldığınızı ve içerisinde bulunan demirbaşları mutlaka bir madde olarak kira sözleşmesinde belirtin. Bu bilgi sizin depozitoyu geri almanız noktasında oldukça önem taşıyor ve kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Ev Kiralarken Bilinmesi Gerekenler

Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları ve kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gerekenleri sizin için anlattık.Ancak hala bilmeniz gereken bazı detayların bulunduğunu düşünüyoruz. Peki bu detaylar arasında nelerden söz edebiliriz?
Ev Kiralarken Bilinmesi Gerekenler

■ Kira bedelini üst üste üç ay boyunca ödememeniz halinde, ev sahibinin sizi evden çıkarmaya yönelik yasal hakkı bulunmaktadır.

■ Ev kiralarken bilinmesi gerekenlerden biri de şudur: kiraladığınız evden eğer 1 yılınızı doldurmadan çıkma ihtimaliniz varsa bunu mutlaka kira sözleşmesinde belirtmelisiniz. Aksi halde evden 1 yılı doldurmadan çıktığınız takdirde, ev sahibinin sizden, 1 yıllık kira bedelinin geri kalanını yasal olarak isteyebilme hakkı ortaya çıkmaktadır.

■ Kiraladığınız evin elektrik, su, doğalgaz… gibi tüm faturalarını üzerinize, eve taşınmadan önce alın ki sizden önceki kiracının kalan faturalarını da ödemek durumunda kalmayın. Bununla birlikte, daha önce oturduğunuz evin faturalarını üzerinizden düşürtmeyi de ihmal etmeyin.

Tüm bunlara ek olarak ev kiralarken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı niteliğinde bazı önerilerde bulunmadan da yazımızı noktalamak istemiyoruz.
– Kiralayacağınız evi ilk olarak alt komşunuza sorun. Evin akan bir kısmı varsa bunu ev sahibinin, siz eve girmeden önce yaptırmasını sağlayın. Aksi halde hem siz yorulursunuz; hem de eşyalarınızın zarar görme ihtimali ortaya çıkar.
– Ev sahibinize, siz evin içerisindeyken yaptırmayı düşündüğü bir tadilat bulunup bulunmadığını sorun. Bunu baştan konuşmamanız halinde, tıpkı alt komşuya evin akması durumunda olduğu gibi, yapılacak olan tadilattan siz zarar görebilirsiniz.
– Evin içinde herhangi bir haşerenin var olup olmadığını sizden önceki kiracıya sorun. Bu şansa sahip değilseniz de eve önce ilaç yaptırıp, sonrasında içeri girmeyi tercih edin.
Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bu detayları göz önünde bulundurduğunuzda, uzun zaman evinizde huzurla oturma şansını elde edebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.