Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ev Seçerken Dikkat!

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ev Seçerken Dikkat!

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? Elinde bir miktar parası bulunan ve bu parayı kira ödememek için kendi evini almak yönünde kullanmak isteyen herkesin en merak ettiği sorudur. Bir evi olmayan kişiler illa ki ev kredisi de çekmek durumunda kalırlar. Ancak bununla birlikte, yine de bir peşinatın bulunması gerekmektedir.

Çünkü ev kredisi çekseniz dahi alacağınız evin tamamını kredi olarak çekemezsiniz. Hatta şöyle bir durum da söz konusudur: alacağınız ev 0 ise çekeceğiniz kredi oranı ve miktarı farklı; 2. el ise çekeceğiniz kredi oranı ve miktarı yine farklıdır. Dolayısı ile hem ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri hem de ev alırken tapuda nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını iyi bilmek gerekir.

Hatta mümkünse yanınızda bu işlerden anlayan birilerini de götürebilirsiniz. Çünkü özellikle iyi niyetli kişiler, insanlara biraz fazla güvenmeleri halinde ciddi sıkıntılarla karşılaşıyor, bazen ellerindeki evden, bazen de paralarından olabiliyorlar. Ve hatta kötü bir evin iyi bir ev gibi anlatılarak satılması da söz konusu.

Ve şu günlerde ev fiyatları o kadar pahalı ki ev alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları her zamankinden çok daha büyük önem arz ediyor. Çünkü eğer elinizde bulunan para az ise ya da yüksek krediler ödeyemeyecekseniz fiyatı daha uygun evlere bakmak durumunda kalıyorsunuz. Ve bu da beraberinde sorunlu evleri getirebiliyor.

Diyelim ki aldınız. Yatırım amaçlı düşündünüz… Ama ya sonra satamazsanız? İşte bu nedenle gelin dikkat etmeniz gereken detayları gözden geçirmeye başlayalım…

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ilk detay, bütçenizi net bir şekilde belirlemenizin gerekliliğidir. Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Özellikle nişanlı olanlar ve ev geçindirecek olan kişiler, bir evin masrafının aylık ortalama 3.000 TL olduğunu bilmelidirler ki aslında bu rakam düşünülmesi gereken asgari tutardır.

“Onu öyle yapar bunu bu şekilde hallederim” gibi düşüncelere girmeden, aylık net gelirinizi baz alarak bütçenizi belirleyin. Buna göre bankanın size ne kadar ev kredisi vereceğini de baştan öğrenin. Herkes en güzel evi almak ister; bütçe 5.000 – 10.000 TL olarak yavaş yavaş arttırılır; “Onu verebilirsem bunu da veririm” denir ama evdeki hesap çarşıya uymaz. Dolayısı ile zamanınızı ve enerjinizi, bütçenize uygun evleri gözden geçirerek harcayın. Diğerleri sizi zorlar.
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer detay da, bütün evleri ön elemeden geçirmenizin gerekliliğidir. Şöyle ki, kaparo verdiğiniz zaman, ev sahibine vazgeçtiğinizi söyleseniz dahi size o parayı geri vermez. Konuşup ikna dahi edemezsiniz. Dolayısı ile doğru evi seçmek adına evin konumundan bulunduğu kata, büyüklüğünden ulaşım imkanlarına kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar değerlendirin.

Evin içini, sizin es geçeceğiniz sorunları görmesi için bir yakınınızla birlikte gezin. Ardından oradan çıkıp binaya bir de dışarıdan bakın. Bu kriterlere farklı şeyler de ekleyebilirsiniz. Ancak bu değerlendirmeyi mutlaka bir kaç ev arasından yapmalısınız.

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun bir diğer yanıtı da evi aracılı ve komisyonlu olarak mı alacağınızı kontrol etmeniz. Şöyle ki: emlak ofisi aracılığı ile alacağınız evin bedeline ek %2 komisyon + KDV bedelini emlakçıya vermeniz gerekecektir.

Yani 350.000 TL’lik bir evin 7.000 TL komisyon bedeli ve KDV’si de varsa eğer, bu durumu mutlaka bütçeniz dahilinde değerlendirmeli ya da sahibinden evlere bakmalısınız. Emlakçılar bu konuda oldukça katı olup, pazarlığa pek yanaşmadığı için siz yine işinizi sağlama almanız gerektiğini bilerek başlamalısınız.

Ev Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından bir başkası da alınacak evin krediye uygun olup olmadığıdır. Bu noktada 0 evlerin en az %80’inin tamamlanmış olması, tapuda Mesken olarak geçmesi, anne, baba ya da kardeşlerden alınmaması… gibi bazı banka kredi şartlarının bulunduğunu unutmamalısınız.

Bununla birlikte hisseli bir ev alıyorsanız, kredi çekebilmeniz için tüm hissedarların satışı yapması gerekmektedir. Anne ya da babanızın kardeşlerinin evlerini almak istemeniz halinde dahi bankalar bu durumu şüpheli işlem olarak değerlendirerek kredi vermeyebilir.

Siz ise başvuru yaptığınız için ekspertiz ücretini ödemiş olur ve geri iade alamazsınız. Dolayısı ile nakit kaybı yaşamamak adına bu detayı mutlaka iyice araştırmalısınız.

Ev seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de almak istediğiniz evin fiyatının piyasa ortalamasına uygun olup olmadığını belirlemektir. Bunun için evi, muadillerine göre belirlenen fiyatlar doğrultusunda değerlendirebilirsiniz

Bunun için aynı kat, aynı mevki ve aynı büyüklükteki evlerin ne kadara satıldığına bakıp, bu rakamın ortalamasını alabileceğiniz gibi, aynı durumdaki evlerin ne kadara kiraya verildiğine bakıp, söz konusu rakamı 215 ile çarpabilirsiniz. Bu iki yöntemin ortalaması ise size daha sağlıklı bir rakam çıkartacaktır ve zaten bankadan ekspertiz geldiğinde de kredi için buna göre bir rakam çıkartacaktır.

• Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, alınacak evin üzerinde herhangi bir ipotek ya da haciz kaydının bulunup bulunmadığını öğrenmenizin gerekliliği de yer almaktadır. Hacizli evi, üzerindeki haciz kalkmadığı sürece satın alamayacağınız gibi, ipotekli evi de kabul etmemeniz halinde yine satın alamazsınız. Banka ipoteği haricinde herhangi bir şahıs ipoteğini kabul etme durumunuz da yoktur.

• Almak istediğiniz evin rutubet alıp almadığını da mutlaka öğrenmelisiniz. Boyası yeni yapılmış bir evde bunu anlamak zor olup, rutubet alan bir evin bu sorununu gidermek de fazla masraf istemektedir. Dolayısı ile dış yalıtıma bakarak ya da bir uzmandan yardım alarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da evin konumunun ulaşım araçlarına yakınlığı ve sosyal alanlara olan mesafesidir. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız hastane, park, market, okul… gibi yerlere yakın, ulaşım araçlarına kısa mesafede olan evleri seçmelisiniz. Eğer sosyal alan projesi bulunan yerlere yakın bir mevkiden ev almayı düşünüyorsanız da, bu evin sizin için aynı zamanda yatırım olduğunu, ileride değerinin artacağını unutmamalısınız.
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun bir diğer yanıtı da apartman yönetimi ve komşuluk ilişkileridir. Pek çok insan evini sadece bu durumların olumsuzluğuna bağlı olarak satmaktadır. Dolayısı ile evi almaya karar vermeden önce apartman sakinleri ile görüşmeli ve buna göre o apartmanda yaşam kalitesinin ne derece olduğunu değerlendirmelisiniz.

• Ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, almak istediğiniz evde kiracı bulunup bulunmadığını bilmenizin gerekliliğidir. Kiracılı bir ev almanız halinde, yapılan kira sözleşmesindeki şartların tamamını kabul etmiş olur ve kiracı istemediği sürece şartları değiştiremezsiniz.

Bununla birlikte zam yapma ihtimaliniz de bulunmamaktadır. Eğer kiracıyı evden çıkartmak isterseniz, yasal sınırlar gereği en az 6 ay, onun bir ev bulabilmesi için ona zaman tanımanız gerekir. Dolayısı ile tüm bu detayları kontrol etmeden ev almamalısınız.

Ev Alırken Tapuda Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev alırken tapuda nelere dikkat edilmeli sorusunun ilk yanıtı, tüm evraklarınızın yanınızda hazır bulunmasının gerekliliğidir. Söz konusu evraklar: Alıcı ve satıcıların nüfus cüzdanlarının aslı ve varsa vekaletlerinin aslı, alıcı ve satıcıların vesikalık fotoğrafları (Alıcıların 2; satıcıların 1fotoğrafı), zorunlu deprem sigortası, bağlı bulunan belediyeden alınan rayiç bedeli, tapu aslı ve kredi kullanılacak ise banka ipotek evrakları… şeklinde sıralanmaktadır.
Ev Alırken Tapuda Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev alırken tapuda nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de tapuya gitmeden önce randevu alınmasının gerekliliğidir. Bununla birlikte tapu harcı bedelinin de yanınızda bulunması gerekmektedir.

• Ev alırken tapuda dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de ev bedelinin tapuya doğru beyan edilmesidir. Aksi halde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan incelemelerde eksik ya da fazla fiyat çıktığında, hem alıcı hem de satıcının çeşitli cezalara çarptırılması durumu söz konusu olacaktır.

• Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından sonuncusu ise tapu masraflarının kim tarafından ödeneceğinin belirlenmesidir. Bunun için olması gereken, masrafların alıcı ve satıcı tarafından karşılanmasıdır. Ancak günümüzde bu masraflar alıcıya yüklenmektedir. Pazarlık yaparken bu detayları da konuşmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.