Doğru Karar Vermenin Yolları

Doğru Karar Vermenin Yolları

Doğru karar vermenin yollarını bildiğimizi sanır; ama pek çoğumuz bilmeyiz. Çünkü bizim adımıza birilerinin karar vermesine alışmışızdır. Bu durumda ya bizim adımıza bir başkası karar verir ve biz onu kendi kararlarımız gibi uygularız, ya da kendimiz karar verdiğimiz için doğru karar verdiğimizi sanırız Peki doğru karar verme yöntemleri ve doğru karar verme teknikleri nelerdir? İlerleyen bölümlerde sizlerle bu sorunun yanıtlarını paylaşacağız.

Doğru Karar Verme Yöntemleri

■ Doğru karar vermenin yolları arasında her zaman uzun uzun düşünmek yer almaz; hatta bunun için yeterli zamanınız da bulunmayabilir. Bu noktada sezgilerinize güvenmeyi öğrenmeli ve onları takip etmelisiniz. Aslında herkesin içinde doğru çalışan bir 6. his vardır. Onu kullanabilirsiniz.

■ Doğru karar verme tekniklerinden bir diğeri de, olaylara bir başkası gözünden bakmayı alışkanlık haline getirmektir. Bizler genellikle konuları kendimize ve kendi durumumuza göre değerlendiririz. Ancak bakış açısını değiştirip, aynı konuya bir başkasının gözünden bakarak daha doğru kararlar verebilirsiniz.

■ Vereceğiniz kararın sonucunu düşünmeyin. Her karar iyi ya da kötü sonuçlar doğurabilir. Siz hata yapmak ya da kaybetmekten korktuğunuz için karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak iyi olacağını düşünerek verdiğiniz kararın da sonucu olumsuz olabilir. Dolayısı ile doğru karar vermenin yollarını ararken her zaman olayların sonucunu düşünmeyin.

■ İnsanlara, sizin için neyin iyi olabileceği hakkındaki fikirlerini sorabilirsiniz. Ancak bu onların sizin adınıza karar verecekleri anlamına gelmez. Onlar fikirlerini size söyler ve siz bunlar arasından bir beyin jimnastiği ile seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı seçenekler her zaman doğru yolu buldurur. Ama birinin sizin adınıza karar vermesini istemek, kararınız hakkında sorumluluk üstlenmemek, yetişkin bir bireyin yapmaması gereken bir davranış biçimidir.

■ Doğru karar vermenin yollarından bir diğeri de vereceğiniz kararın sizi amacınıza götürüp götürmeyeceği hakkında fikir sahibi olmaktır. Her karar sizi her zaman amacınıza götürmez; doğru karar olduğunu düşünseniz bile… Dolayısı ile amacınızı belirleyip, kararlarınızı o yönde verin.

■ Doğru karar verme yöntemleri hakkında bilgi edinirken duygularınızı da göz önünde bulundurun. Duygularınız bazen sizi yanlış yönlendirebilir, özellikle endişe, korku, kızgınlık.. size yanlış kararlar verdirir. Dolayısı ile duygularınızın ne yönde olduğuna bakıp, olumsuz iseler sizi etkilemelerine izin vermeyin. Ama iyi olduklarında da onları değerlendirin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.