Boş Zamanlarda Neler Yapılır?

Boş Zamanlarda Neler Yapılır?

Boş zamanlarda neler yapılır sorusuna herkesin, kendine göre verebileceği bir cevap vardır. Ancak önemli olan kaliteli boş zaman aktiviteleri ile uğraşabilmektir. Bu noktada kesintisiz canlı radyo dinlemekten film izlemeye, kitap okumaya kadar pek çok şey deneyebilirsiniz. Ancak bazen insanın üzerine bir rehavet çöker ve “dinlenmek” bahanesi ile hiç bir şey yapmayız ya; işte bu durum psikolojimize büyük oranda zarar vermektedir. En kalitesiz boş zaman aktiviteleri; hatta yapmayı sevmediğimiz şeyler bilr, hiç bir şey yapmamaktan daha iyidir. Peki boş zamanlarda neler yapılır? İşte kesintisiz canlı radyo dinleme dahil yapabilecekleriniz.

Boş Zamanlarda Neler Yapılır?

■ Kesintisiz canlı radyo dinlemek, sohbet etmek, boş zaman aktiviteleri arasında, dinlenmenize de izin veren en sakin aktivitedir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir akıllı telefondan ibaret. Elbette bilgisayarınız varsa daha çok keyif alabilir ve rahat edebilirsiniz; ama sadece internet bağlantısı bulunan bir tablet bile size, kesintisiz canlı radyo dinleme keyfini doyasıya yaşatacaktır.

■ Film izlemek de sizin için dinlendirici boş zaman aktiviteleri arasında yer alır. Derler ya: Çok gezen mi bilir; çok okuyan mı? Farklı insanlara, farklı yaşamlara en çok ulaşabilen kişilerdir en iyiyi bilenler. Film izleyerek, hiç tanımadığınız insanların farklı hayatlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu durum elbette uzanarak yapılabilen, yağmurlu kış günlerinin de değerlendirilmesini sağlayan en etkili yöntemlerdendir.

■ Belgesel izlemek de boş zamanlarda ne yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alır. Pek çoğunuzun belgesellere karşı ön yargısı olduğunu biliyoruz. Ama herkesin ilgi alanına yönelik çok sayıda belgesel var. Ve hepimiz okumayı sevmeyebiliyor maalesef. Bu nedenle belgesel izleyerek, uzay, felsefe, psikoloji, hayvanlar, sağlık… alanında pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

■ Pek çok kişi son zamanlarda yabancı dizi izlemeyi tercih ediyor. Siz de yapabilirsiniz. Boş zaman aktiviteleri arasında yer alan bu etkinlik ile yabancı dilinizi de geliştirmiş olacağınızı unutmamalısınız. Emin olun bir yabancı dizinin bağımlısı olanlar, işten eve gidip bir bölüm daha izleyebilmek adına saatleri iple çekiyor.

■ Okumayı sevenler, kitap okurken aldıkları hazzı, dizi ya da belgesel veya film izleyerek alamazlar. Bir kitap seri halinde basılmış olabilir; örneğin Alaca Karanlık serisi… Ancak tek bir film halinde aktarılır ki, kitabı okuyan kişiler emin olun filmden aynı zevki almıyor. Eğer fantastik kitapları da seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

■ Boş zaman aktiviteleri arasında sevdiklerinizle zaman geçirmek de yer almaktadır. Anne – babanız, arkadaşlarınız, akrabalarınız… Kim olursa olsun, birlikte sıcacık bir çay içmek, sohbet etmek, eskileri yad etmek, size kendinizi umduğunuzdan çok daha iyi hissettirir.

■ Boş zaman aktiviteleri arasında hobilerinizle ilgilenmek de yer almaktadır. Hobiler; yapmaktan keyif aldığınız şeylerdir. Çalışırken, “Keşke boş zamanım olsa da yapsam” dersiniz, boş zamanınız olduğunda ise aklınıza gelmezler. Eğer bir hobiniz yoksa mutlaka edinin: Müzik aleti çalın, sinemaya gidin, tiyatro eğitimi alın…

■ Oyun oynayın… Bu oyunun adı sudoku olur, bulmaca çözmek olur, okey olur… Tavla ise muhteşem bir zeka geliştiricisidir; satranç da öyle. Televizyon izlerken beyniniz uyuşur. Ancak bu oyunları oynarsanız zekanız gelişir. Boş zamanlarınızı bu şekilde değerlendirmek size katkı sağlar.

■ Boş zaman aktiviteleri arasında, uzun zamandır yapmak istediğiniz bir araştırmayı yapmak da yer almaktadır. Belki söz konusu araştırmayı yapmak istediğinizde boş zaman bulamıyordunuz. Ama şimdi zamanınız var. Ve bilginize bilgi katmanın tam zamanı.

■ Dil eğitimlerine başlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızda, öğrenmek istediğiniz bir dili internet üzerinden, hem de ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Ne demişler: Bir lisan bir insan. Hele şimdi ülkemizde çok sayıda yabancı insan varken. Boş zaman aktiviteleri arasında yabancı dil öğrenmek oldukça yararlı.

■ Egzersiz yapabilirsiniz. Böylece hem fiziksel sağlığınıza; hem de beyin sağlığınıza katkıda bulunmuş olursunuz. Bu nedenle, önceliğiniz açık hava egzersizleri olmalı. Ama evde kalmanız gerekiyorsa da yapılabilecek bir egzersiz mutlaka bulabilir, bir şey bulamazsanız dumblelerinize sarılabilirsiniz.

■ Balık tutmaya gidin. Deniz her zaman size zihin ferahlığı verecektir. zamanla balık tutmayı öğrenirsiniz. Önemli olan balığın oltaya gelmesini sağlamaktır. Ve siz bunu başarırsanız akşam yemeğinizi de çıkartmış olursunuz.

■ Kültürel etkinliklere katılın. Örneğin sinemaya, tiyatroya, operaya gidin. Bir şekilde hem zamanınızı kaliteli şekilde değerlendirmiş olur; hem de sosyalleşmiş olursunuz.

■ Egzersiz yapıp, bu arada eğlenmek de isterseniz bisiklete binebilir; ya da paten sürebilirsiniz.

■ Alışveriş yapmak keyifli bir etkinlik. Stresinizi de alır. Dolayısı ile uzun zamandan bu yana almak istediğiniz şeyleri alışveriş sırasında alabilirsiniz.

■ Seyahat edip. Gidip görebileceğiniz yerlere ulaşmak kadar rahatlatıcı bir eylem yoktur. Boş zamanınızı gezerek değerlendirin.

■ Fotoğraf çekin. Hobinizin fotoğrafçılık olmasına gerek yok. Fotoğraf çekmek için gezmeniz gerekiyor. Güzel yerleri, güzel insanları, güzel kareleri bulup çekin. Zamanla alışacaksınız.

■ Yapbozlarla uğraşın. Puzzle tamamlayın. Bu sayede zamanınızın ne kadar çabuk geçtiğini siz bile anlamayacaksınız. Çok parçalı puzzle birleştirirken birilerinden yardım almayı da tercih edebilirsiniz. Bazı yapbozları birleştirmek bir kaç ayınızı dahi alabilmektedir.

■ Evinizi düzenleyebilirsiniz. Uzun zamandan bu yana yapmak istediğiniz temizliğinizi boş zamanınızda rahatlıkla yapabilirsiniz.

■ Boş zamanlarda ne yapılır sorusunun son yanıtı ise dolaba yiyecek atmak. Hem böylece, vaktin az olduğu zamanlarda aç kalmamak adına bir yatırım yapmış da olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.