Toksik İlişki Ne Demek? Toksik Bir İlişki Nasıl Anlaşılır?

Toksik ilişki ne demek? Son günlerde herkes bu sorunun yanıtlarını bulmaya çalışıyor. Neden biliyor musunuz? Çünkü artık yaşadığımız ilişkiler, öncekiler kadar saf ve temiz değiller. Önceden insanlar sosyalleşmek, birileri ile sohbet edebilmek adına can atarlardı. Günümüzde ise olabildiğince yalnız takılıyorlar.

Sosyalleşen insanların da zaman içerisinde iletişim kurdukları kişilerle büyük problemler yaşadıklarını görüyoruz. Neden peki? Çünkü artık ilişkiler bir çıkar dengesi üzerine kurulmaya başladı. Bir arkadaş çok bonkörse ve diğerlerine yemek ya da kahve, çay ısmarlıyorsa, onun çevresinde çok kişi görebiliyoruz. Çünkü toplumun genelinde para harcamama arzusu var.

Bir başka arkadaş düşünün, arkadaşlarının evine her gittiğinde onların yemeklerini yapıyor, ortalığı toparlıyor, bulaşıkları yıkıyor… O arkadaşın sık sık arkadaşları tarafından evlere davet edildiğine şahit olursunuz. Bir erkek biraz verici ise etrafında çok sayıda kız bulunabilir. Bir patron maaş artı başka şeyler veriyorsa onun yanında daha çok kişi çalışmak ister.

Ancak verdiğimiz örneklerde görmüş olduğunuz gibi bu ilişkilerde bir taraf sömüren,diğer taraf ise sömürülendir. O halde şimdi bir kere daha soralım: toksik ilişki ne demek? Aslında her iki tarafa da zarar veren toksik ilişki, yaşanması tercih edilmeyen ilişki türüdür. Öyleki gerekiyorsa yalnız kalın…

Toksik İlişki Ne Demek?

Toksik ilişki ne demek? Toksik bir kişinin, ilişkide olduğu kişilere genellikle duygusal olarak olsa da fiziksel açıdan da zarar verebildiği ilişkilere toksik ilişki adını verebiliriz. Bu tür ilişkiler kişilere güven duygusu, enerji ve kendini değerli hissetme gibi değerler kazandırmak yerine kendini kötü hissetme, enerjisini tüketme… gibi istenmeyen durumlara sebep olmaktadır.

Toksik İlişki Testi

Toksik İlişki Ne Demek

Sağlıklı ilişkide taraflar korkmadan ben olabilir ve partnerleri tarafından da bu konuda destekleneceklerini bilirler. Ancak toksik ilişki öyle değildir. Her şeyin öncesinde karşınızdaki kişiye güvenemezsiniz. Onun çok bencil olduğunu bilir, size zarar vereceğini düşündüğünüz için ona korkmadan yaklaşamazsınız.

Kısaca söylemek gerekirse, Toksik ilişki ne demek sorusuna rahatlıkla size zarar veren ilişki yanıtını verebiliriz. MaviBoncuğum olarak bu gibi ilişkiler yaşamanıza hep karşı olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Eski sevgili ile yeniden bir araya gelmek başlıklı konumuz altındaki yorumları okursanız ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Toksik ilişkiden kurtulmak için şu bilgiler mutlaka aklınızın bir kenarında dursun: Siz bugüne kadar hayatınıza o insan var diye devam etmediniz. Bugün de o insanın hayatınızdan gitmesi, sizin hayatınızın son bulması anlamına gelmeyecektir. Aksine,hayatınıza bir toksik ilişki ile devam etmek, sizi depresyona ve sonrasında kötü sonlara da sevk edebilir.

Toksik İlişki Testi

Toksik ilişki testi ile yaşadığınız ilişkinin toksik ilişki olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu maddelerin kaç tanesininsizde bulunduğunu sayın.

Toksik İlişki Ne Demek

Toksik İlişki Testi

• Karşılıksız bir şekilde enerjinizin sömürüldüğü bir ilişki içerisinde misiniz? Sonunda ne olacak bilmiyor musunuz?

• Sağlıklı bir ilişki yaşasaydınız kendinizi mutlu hissederdiniz. Şimdi sürekli yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz?

• Birlikte olduğunuz insanın sizi aldattığını, sizinle oynadığını mı düşünüyorsunuz? Ona ve ilişkinize güvenmiyor musunuz?

• Size sevgilisi değil de düşmanıymışsınız gibi mi davranıyor? Size karşı hep öfkelimi?Sizi dibe mi çekmeye çalışıyor?

• İlla ki sorunlar yaşarsınız. Ancak bu sorunları çözmeye çalışan yalnızca siz misiniz? İlişkiniz sizin çabanızla mı yürüyor?

• Partneriniz sizi zaman zaman eleştirebilir. Ama her hareketinizi saygısızca ve sürekli yargılayarak mı eleştiriyor?

• Karşılıklı olarak birbirinize inanmıyor ve güvenmiyor musunuz?

• Partneriniz kendini çok beğeniyor ve hep kendi istekleri doğrultusunda mı ilerlemenizi istiyor?

• Negatif enerji yüklü; sürekli olumsuz düşünen bir insanla mı birliktesiniz?

• Sizinle iletişim kurmaktan kaçıyor mu? Bu en önemli toksik ilişki testi maddeleri arasında yer almaktadır.

• İlişkinizin temelleri saygı üzerine kurulu değil mi? Saygı olmayan yerde hakaret de vardır unutmayın.

• Aynı ortamda bulunmanıza rağmen birbirinizden sürekli kaçıyor; ayrı zaman geçirmeye mi çalışıyorsunuz?

• Birbirinize destek olmuyor; zor zamanlarınızda birbirinizin yanında olacağınıza güvenemiyor musunuz?

• İlişkinizde sürekli bir kontrol savaşı mı yaşıyorsunuz? Kontrol sürekli bir tarafın elinde mi?

• Kendinizi bir dram içerisinde oyuncu gibi mi hissediyorsunuz? Sürekli yenilenen karmaşaiçerisinde misiniz?

• Sadece onu mutlu edebilmek adına kendi fikirlerinizi yok mu sayıyorsunuz?

• İlişkinizle ilgili sürekli zorluklar mı yaşıyorsunuz?

• Kendinizi değersiz hissediyor; daha iyisine layık olmadığınızı mı düşünüyorsunuz?

• Çok fazla sorun yaşamanıza rağmen ilişkinize, kapana kısıldığını hissettiğiniz ve alıştığınız için mi devam ediyorsunuz?

• Size yapılan haksızlıkları sürekli görmezden gelmeye mi çalışıyorsunuz?

Bu soruların en az beşine “Evet” yanıtını veriyorsanız, toksik ilişki ne demek sorusunun yanıtı yaşadığınız ilişkidir. Ne yapmanız gerektiği de bellidir aslında.

Toksik Bir İlişki Nasıl Anlaşılır?

Toksik bir ilişki nasıl anlaşılır, toksik ilişki ne demek sorusunun yanıtını öğrenen herkes tarafından merak edilir ve araştırılır. Çünkü kimse böyle bir ilişki yaşamak istemez. Hayatını, kendisini sömüren bir insanla paylaşmayı; onun için fedakarlıklar yapmayı kim ister ki? O halde yaşadığınız ilişkiyi, vereceğimiz bilgiler doğrultusunda değerlendirin.

Toksik bir ilişki nasıl anlaşılır?

• Partneriniz tarafından desteklenmiyorsanız toksik bir ilişki yaşıyor olabilirsiniz. Normal şartlarda bir insan partnerinin başarılı olmasını ister. İstek ve ihtiyaçlarını önemser. Ancak söz konusu toksik ilişki olduğunda taraflarkendiihtiyaç ve isteklerini ön planda tutarak partnerlerini umursamazlar. Hatta aralarında bir rekabetin varlığından bile söz edilebilir.

• İletişimde zehirli bir etki vardır. Konuşurken nezaket ve saygıdan eser olmadığı gibi, neredeyse tüm cümleler iğneleme ve eleştiri ile doludur. Bu durumda ya tartışmamak için ortamdan uzaklaşır ya da yalnız kaldığınız bir anda kendinizi, partnerinizin kurduğu cümleleri alaycı bir şekilde tekrarlarken bulursunuz.

• Kıskançlık da toksik ilişkinin habercileri arasında yer alıyor. Bazen partnerinizi şüphe ve güvensizlikle yargılıyorsanız sıkıntı olmayabilir. Hatta seven insan kıskanır. Ancak bu durum sürekli birhal almışsa ya da birbirinizin başarılarını kıskanır hale gelmişseniz ilişkiniz toksik bir hal almış demektir.

• Sürekli kontrol isteği de toksik ilişkinin belirtileri arasında yer almaktadır. Partneriniz size sürekli nerede olduğunuzu soruyorsa, mesajlarına neden geç cevap verdiğinizi tartışıyor ya da siz cevap verene kadar baskın ve sinirli bir şekilde mesaj yazmaya devam ediyorsa, bu durum ilişkinize kısa zaman içerisinde zarar verecek demektir.

• Birbirine sürekli darılan partnerlerin ilişkileri de toksiktir. Bu şekilde insanlar birbirlerine kin tutar. Problemleri içlerinde biriktirir ve dolayısı ile ilerleyen zamanlarda daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına da neden olurlar. Eğer partnerinizin sizinle, üzüldüğünüz konu hakkında konuşamayacağını düşünüyorsanız zaten toksik birilişki yaşıyorsunuz demektir.

Toksik bir ilişki yaşayarak ne siz mutlu olur ne de partnerinizi mutlu edebilirsiniz. Bu gibi bir ilişkiyi evlilik gibi ciddi aşamalara taşımadan ve bağlılık oluşturmadan sonlandırmalı ya da sorunlarınızı çözmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.