Sevgilime Neden Güvenemiyorum?

Sevgilime Neden Güvenemiyorum?

Güven, hepimizin hayatında olması gereken, zor kazanılan, ancak kaybedildiğinde bir daha kazanılması neredeyse imkansız duyguların başında geliyor. İlişkilerde ise her şeyin başı güven dersek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Hiç, sevgilime güvenmek istiyorum ama güvenemiyorum dediğiniz olmadı mı? Sevgilime neden güvenemiyorum, eşime neden güvenemiyorum sorularınızın yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabilecek ve güven sorununuzu aşabileceksiniz.

Sevgilime Neden Güvenemiyorum?

■ Hiç yalan söylmem, ama bazı şeyleri saklarım diyen bir insan ne yazık ki yalan söylemese de sevgilisinin ya da eşinin güvenini kaybedebilir. Diyelim ki bir ilişkiye başladınız. Aslında geçmişin ilişkilerde çok da fazla yer kaplamaması gerekir, çünkü geçmişte kalmıştır. Sevgiliniz sizinle bekar bir insanmışçasına ilgileniyor. Bu doğru olabilir; bekar olabilir; ama eşinden daha yeni boşanmıştır mesela ve siz bunu bir şekilde öğrenirseniz, ona karşı olan güveninizin kırılması kadar doğal bir şey yoktur. Aklınızda hep, ya sakladığı başka şeyler de varsa? sorusu dolaşır ki şüphe, güvenin katilidir. Bu nedenle, sevgilime güvenmek istiyorum ama güvenemiyorum dediğiniz noktada, siz ona karşı dürüst olun ve onun da aynı dürüstlükle size gelmesini istediğinizi ona ifade edin.

■ Eşime neden güvenemiyorum sorusunun yanıtlarından bir diğeri de aldatmadır. Eğer eşiniz sizi bir kere aldattıysa, siz de bunu öğrendiyseniz, bu durumun beraberinde kırgınlık ve güvensizliği getirmesi gayet doğaldır. Peki aşılamaz mı? Aşılır. Muhtemelen takıntılı bir insan halini alacak, onu kontrol etmek adına sürekli arayacak, sorular soracaksınız. Eşinizin sizi bu noktada anlayışla karşılaması, sabırla her isteğinizi yerine getirip soru işaretlerinizi gidermesi ve sizi hala aldatıyor olmadığına inandırması gerekir. Sonrasında, aşılan güven duygusunun ardından da bu güveni sarsmayacak şekilde davranması önemlidir. Aldatma bir suçtur, ama bu sadece eşinizin suçu değildir. Onu aldatmaya iten kişinin de siz olduğunuzu bilmeli ve eksikleriniz ne ise kapatmalısınız.

■ Sevgilime neden güvenemiyorum sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, daha önceki yaşamış olduğunuz olumsuz deneyimlerinizdir. Daha önceki sevgiliniz sizi aldattı ise onun da aldatacağını düşünebilirsiniz. Bunun sonucunda onun sosyal medya hesaplarının şifrelerini isteyebilir, telefonunu karıştırabilir, karşı cins ile görüşmesini yasaklayabilirsiniz. Bu durum sadece karşınızdakini boğar ve onu size karşı yalana sürükler. Beraberinde güvensizlik gelir. Kimse birbirinin aynı değildir. Kimse birbirinin aynı kişiliğe sahip değildir. Herkes birbirinden farklı davranır. Birinin hatasının cezasını bir başkasına kestiğiniz anda, onu da kaybedersiniz. Bu hatayı yapmayın, paranoya olmayın.

■ Kendinize olan güveniniz az ise özgüveniniz gelişmiş değilse, muhtemelen sevgilinize ya da eşinize yetmeyeceğinizi, sizi aldatabileceğini düşünür ve bu nedenle de ona güvenemezsiniz. Güvensizliğinizi aşmak adına öncelikle hangi konularda onun için yetersiz olabileceğinizi düşünün. Sonrasında bu konularda kendinizi geliştirmek için gerekiyorsa eğitim alın. Ardından da size göre olan bu düşüncelerin partneriniz için geçerli olmayacabileceği gerçeğini hatırlayın. Ama yine de bu sorunu aşamadığınızı düşünüyorsanız, bir psikolog ya da ilişki terapistine giderek konu hakkında destek alabilirsiniz.

■ Sevgilime güvenmek istiyorum ama güvenemiyorum diyen bir kişinin bu güvensizlik duygusuna sahip olmasının temelinde onun ilgisizliği de yer alıyor olabilir. Sizi duygusal anlamda tatmin etmeyen, sizi anlamayan sevgili ya da eşinizle önce bu konuyu dürüst bir şekilde konuşmalı ve bu düşünceye sizi nelerin ittiğini ona söylemelisiniz. Sonrasında da ondan beklentilerinizin neler olduğunu anlatmalısınız. Bunlara karşın sorununuzu aşamıyorsanız, bir ilişki danışmanı ya da evlilik terapistinden yardım alabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.