Sevgilime Nasıl Güvenirim?

Sevgilime Nasıl Güvenirim?

Sevgilime güvenmiyorum mu dediniz? Oysa ki güven, bir ilişkinin olmazsa olmaz kuralları arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle soru: Sevgilime nasıl güvenirim ya da sevgilime nasıl güvenebilirim olmalıdır.m İlerleyen bölümlerde sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi aktarımında bulunacak ve sevgilime güvenmiyorum şeklindeki sorununuzu aşmanıza yardımcı olmaya çaışacağız. O halde hemen bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım. Bakalım sevgilime nasıl güvenirim ya da sevgilime nasıl güvenebilirim diyen biri neler yapmalı?

Sevgilime Nasıl Güvenirim?

Şu sorunun cevabını kendinize net bir şekilde verebilir misiniz? Sevgiliniz size samimi değil mi? Sizden bir şeyler saklıyor mu? Yoksa siz sevgilinizin size karşı samimi olmadığını ve sizden bir şeyler sakladığını mı düşünüyorsunuz? Bir ilişkinin olmazsa olmaz beş kuralı vardır. Bu kurallardan bir tanesi bile dikkate alınmazsa o ilişki yürümez. Söz konusu kuralların ilkidir güven. Sevgilime güvenmiyorum diyorsanız, o ilişki yürümez. Peki ya diğer kurallar nelerdir?

• Güven
• Dürüstlük
• Sadakat
• İlgi
• Sorumluluk

Sevgilime nasıl güvenebilirim diyorsanız, size öncelikli olarak, bir ayrımın farkına varmanız konusunda yardımcı olalım: Sevgiliniz sizi aldatmıyorsa, bu onun size sadık olduğunu gösterir. Dürüst; ya da güvenilir olduğuna dair bir gösterge değildir. Ne demek istediğimizi örneklendirelim. Sevgilinizin sizi aldatmadığından %100 emin olabilirsiniz. Hatta bunun için sürekli onda denemeler yapmışsınızdır ve o bu denemeleri her seferinde kazanmıştır. Yani sizi aldatmıyordur Bu sevgili sizin için gerçekten sadık bir insandır. Ama, ailesi hakkında yalan söyleyip söylemediğini, yaptığını söylediği işin gerçek olup olmadığını, eğitim durumunu doğru şekilde belirttiğini nereden biliyorsunuz? Bu konularda yalan söyleyen bir sevgili, sizi aldatmıyor da olsa güvenilir değildir. Dürüst de değildir. Dolayısı ile sevgilime güvenmiyorum derken, onun sadık olup olmadığına bakmamalısınız. Güven daha farklı bir duygudur. Sevgilime nasıl güvenirim ise elbette temel sorudur.

Güvenilir sevgilinin yanında kendinizi huzurlu hissedersiniz. Size verdiği sözleri yerine getirir. Çevresindeki insanlar onu her davranışında takdir eder, size yalan söylemez… Peki bu şekilde güven vermiş bir sevgilinin, gizli bir başka sevgilisi daha varsa, bu onun yine de güvenilir olduğu anlamını mı taşır? Hayır. Şöyle ki, siz onun bir sevgilisi daha olduğundan şüphelenmiyorsanız, dolayısı ile onu sorgu sual yağmuruna tutmuyorsanız bile, sizin arkanızdan iş çeviren, istemediğiniz şeyi yapan insan güvenilir değildir. Ama aynı zamanda sadık da değildir. Buna şöyle bir açıklama yapabiliriz: Bir yanlış, tüm doğruları götürür. Aldatmadığı sürece sadık olan sevgiliniz aldatırsa, hem sadakatsız; hem de güvenilir olmayan bir insan halini alıverir.

Sevgilime nasıl güvenebilirim dediğiniz zaman size ilk olarak şu soruyu yöneltiriz: Sevgilinizle ne kadar zamandır birliktesiniz? Onu ne kadar zamandır gözlemliyorsunuz? Bir insan için, sevgilime güvenmiyorum dediğiniz noktada, eğer daha ilişkinizin başındaysanız, hata yapıyorsunuz demektir. İlişkinin başlarında, bir insanın konuşmalarını, tavırlarını, hareketlerini, verdiği sözleri yerine getirip getirmediğini, insanlarla olan iletişimini görmeden, sevgilinize ne güveniyor; ne de güvenmiyor olamazsınız. Güven tanıdıkça gelişir. Sadece şunu yapmayı tercih edebilirsiniz: Sevgilinizi, uzun zamandır tanıdığınız, güvendiğiniz insanlar arasından seçebilirsiniz. Temeli güven üzerine atılmış bir ilişkiye ancak bu şekilde başlamış olursunuz. Ama güven de tek başına yeterli değildir.

Peki o halde, eğer yeni yeni tanıdığımız bir insanla sevgili olduysak, sevgilime nasıl güvenirim’den önce nelere bakmalıyız? İlk olarak size olan ilgisini gözlemleyin. Eğer sizinle ilgileniyorsa, bunu onun artı hanesine yazın. Sonrasında sorumluluk sahibi olup olmadığını gözlemleyin. Sevgiliniz ilişkinizi yürütebilecek kadar sorumluluk sahibi mi? Ardından dürüst olup olmadığına bakın. Sözleri ve beden dili, size onun dürüst olup olmadığı hakkında kısa zaman içerisinde bilgi verecektir. Ama sizin de iyi gözlemci olmanız, durumlara taraflı bakmamanız gerekir.

Sonrasında sıra sadakate gelir ki, bir sevgili zaten sadık olmak zorundadır. Sizinleyken aynı zamanda bir başkası ile de ilgilenebilen, sizden çaldığı zamanı bir başkasına ayırabilen bir sevgilinizin olmasını istemezsiniz muhtemelen. Ve tüm bunları eksiksiz bir şekilde sağlayabilen sevgili sizin için güvenilirdir. Ya da güvenilir değildir. Güvenin, aranması gereken en son unsur; ama en önemli detay olduğunu umuyoruz ki anlatabilmişizdir. Bu nedenle, artık sevgilime güvenmiyorum demeden önce daha dikkatli olun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.