Sevgilime Nasıl Güvenebilirim?

Sevgilime Nasıl Güvenebilirim?

Sevgilime nasıl güvenirim ya da sevgilime nasıl güvenebilirim sorularına yanıt arayan kişiler için eğer ilişkide güven faktörü söz konusu değilse, sorunların kaçınılmaz olduğu unutulmamalıdır. Güven aslında tek başına bir duygu değildir. birlikte olunan kişinin açıklığı, sadakati, bağlılığı, dürüstlüğü, tatmin edilebilirliği… gibi pek çok unsurun bir araya gelmesinden oluşur. Sağlıklı ve mutlu bir birlikteliğin ise temelini oluşturur.

İnsanlar, fiziksel ve duygusal olarak güvenebildikleri birine kendilerini kelimenin tam anlamı ile teslim edebilir, ona açık olur ve onunla mutlu olurlar. Ancak güvenin olmadığı bir ilişkinin mutlu ya da uzun süreli olması gibi beklentiler oldukça yanlıştır. Bir insana seni seviyorum demek zor; sana güveniyorum demek ise çok daha zordur. Güven, insanın temel ihtiyaçları arasında yer almakta olup, güvenmediğiniz biri ile birlikte olmak istememek de en insani haklarınızdandır.

Sevgilime nasıl güvenebilirim diyen biri, ilk olarak ilişkinin başlangıç aşamasında, o kişi hakkında bazı şeyleri tahmin eder ve kişilik özelliklerini bilir. İlk başlarda birlikte olunan kişiye güvenilmez; onun güvenilir olduğu tahmin edilir ve ona güvenmek istenir. Ancak her güvenmek istediğimiz kişiye güvenemeyiz. Bu durum onun sahip olduğu davranışlara göre değişkenlik gösterir. Anne karnına düşen her bebek doğmaz; doğsa bile sağlıklı olmayabilir. Güven de böyle bir şey; her güvenmek istediğimiz bizde güven duygusu oluşturmaz. İki tarafın birbirine karşılıklı güvenmediği, sadece taraflardan birinde var olan güven duygusu ile de o ilişkide güvenin var olduğunu söylemek yanlış olur.

Sevgilime Nasıl Güvenirim?

Sevgilime nasıl güvenebilirim dediğiniz noktada kendinize bazı sorular sormanız yeterli olacaktır. Bu soruların neler olduğunu sizlere aktaracağız. Siz cevaplarınızda gerçekçi olun yeter.

■ Ne Kadar Sizin Yanınızda? Sevgiliniz ya da eşinizin, sadece fiziksel olarak değil, duygusal olarak da ne kadar yanınızda olabildiği çok önemlidir. Yani, sorunlarınızı ve korkularınızı dinleyip, sonrasında da bu konularda size destek olabiliyor mu? Sadece sizin rahat edebilmeniz, mutlu ve huzurlu olabilmeniz için kendinden fedakarlık yapabilen biriyle birlikteyseniz, bu durum, ona güvenebileceğinizin önemli ölçütleri arasında yer almaktadır.

■ Tutarlı Mı? Birlikte olduğunuz kişinin bir dediği bir dediğinden farklı mı, yoksa söyledikleri gibi davranışları da birbirini tutuyor mu? Bu durum, sevgilime nasıl güvenirim diyen bir kişi için çok büyük önem arz etmektedir. Her an farklı davranışlar içine girmeyeceğini bildiğiniz için kendinizi ona karşı savunmak durumunda kalmazsınız. Buna ek olarak, ne zaman nerede ne yapacağını bilir, şaşkınlık hissetmezsiniz. Tüm bu unsurlar da ona güvenebileceğinizin en önemli işaretleri arasında yer almaktadır.

■ Verdiği Sözleri Yerine Getiriyor Mu? Güvenilir bir insanın verdiği sözleri her zaman yerine getirdiğine şahit olursunuz. Yerine getirilemeyen sözler için ise mutlaka geçerli bir nedeninin olduğunu bilirsiniz. Zaten güvenilir bir insan, tutamayacağı sözler vermez. Dolayısı ile partnerinizin özü sözü birse, ona rahatlıkla güvenebilirsiniz.

■ İletişim Kurmanız Kolay Mı? İletişim kurmanızın zor olmadığı, sorularınıza cevap alıp, rahat bir şekilde konuştuğunuz insana güvenmekte zorluk çekmez, söylediklerinden şüphe etmezsiniz. Dolayısı ile sevgilime nasıl güvenebilirim dediğiniz noktada, bu konularda nasıl olduğuna da bakmalısınız.

■ Sizi Sürekli Tedirgin Ediyor Mu? Sürekli bir yanlış hareket yapabileceğini beklediğiniz sevgilinize güvenebilmeniz söz konusu değildir. Ancak sizi tedirgin etmeyen bir insanla birlikteliğiniz varsa, her an tetikte yaşamak durumunda değilseniz, ona güvenebilirsiniz.

■ Geçmişi Hakkında Yeterince Net Mi? Sevgiliniz size geçmişi ile ilgili bilgiler veriyor mu; yoksa siz bu bilgileri başkalarından mı öğreniyorsunuz? Eğer sizden hiç bir şey saklamıyor, geçmişi ile ilgili her şeyi bilmenizi istiyorsa ki zaten kimse kimsenin geçmişini yargılama hakkına sahip değildir, bu durumda ona güvenebileceğinizi söyleyebiliriz.

■ Yalan Söylüyor Mu? Size yalan söyleyen bir insanın sürekli yalan söylediğini düşünmeniz, haklı olarak ona olan güven duygunuzun sarsılmasına neden olur. Ancak yalan yoksa, birlikte olduğunuz insana rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.