Sevgilime Güvenemiyorum Ne Yapmalıyım – Nasıl Güvenebilirim

Sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım? Bir ilişkide bu soru sorulmaya başlandı ise çok kritik bir noktaya gelinmiş demektir. Sevgilime neden güvenemiyorum, sevgilime nasıl güvenebilirim, sevgilime nasıl güvenirim… gibi sorular ne yazık ki kısa zaman içerisinde çözüme ulaştırılmazsa, ilişki bitiş noktasına gelir, zaten bitmelidir de.

Aksi halde kişiler ya kendilerine ya da birbirlerine zarar verirler. Unutmayın: bir ilişkinin kilit noktası sevgi değil güvendir. Fazla sevgi ya da aşk insanın gözünü kör edebilir ancak güven olmazsa olmaz kuraldır. Bu durum sadece sizin için geçerli de değildir.

Güvenin de tıpkı sevgi gibi karşılıklı olması gerekir. Peki sevgilime nasıl güvenebilirim dediğiniz noktada bu sorunu nasıl çözersiniz? Aslında önce, sevgilime neden güvenemiyorum sorusuna yanıt bularak başlayabilirsiniz. İlerleyen bölümlerde biz size yardımcı olacağız.

Sevgilime Neden Güvenemiyorum?

Hiç merak ettiniz mi, bir insan en sevdiğine neden güvenmez?

Sevgilime neden güvenemiyorum sorusunun ilk yanıtı maalesef sizin kendinize olan güven eksikliğinizde gizli. Şimdi biraz gerçekçi olun. Kendinizle ilgili olumsuz durumlar ya da bir eksik yanınız varsa, sadece bu nedenden dolayı sevgilinizin sizi aldatabileceğini düşünebilirsiniz.

İşin en kötü yanı ise sevgiliniz tüm bunlardan habersizdir. Siz bir kıskançlık krizine, bir sahiplenme, benimseme duygusuna sığınır ve sevgilinize bazen fiziksel bazen de sözel şiddet uygulamaya başlarsınız. Bu durum oldukça tehlikelidir. Onu kısıtlamaya, psikolojisini bozmaya kadar gider.

Eğer böyle bir sorununuz var ve sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım diyorsanız, en kısa zaman içerisinde bir psikologdan yardım alın. Ya da ilişkinizi bitirin. Yeni bir ilişkiye başlamadan önce psikolojinizin iyileşmesini bekleyin. Sevgilinizin bu durumda hiç suçu yok ve bu nedenle onu mutsuz etmeyin. Sizin sorununuz kendinizle…
Sevgilime Neden Güvenemiyorum?

■ Sevgilime neden güvenemiyorum sorusunun yanıtlarından bir başkası da onu tam anlamı ile tanımamakla alakalıdır. Gerçek anlamda tanıdığınız bir insanın sizi aldatmayacağını bilirsiniz. Çünkü size aşıktır. Bunu sürekli belli eder. Size kıyamaz. Sizi kıramaz…

Ancak tam olarak tanımadığınız ya da aranızda henüz bir sevgi ya da aşkın oluşmadığı bir insandan bunu göremezsiniz. Dolayısı ile bir güvensizlik durumu baş gösterebilir. Kısıtlamalar ve kıskançlıklar başlar. Hal böyle olunca da ilişki içinden çıkılmaz bir hal alır.

Eğer sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım demeye devam ediyorsanız, ya onu tanımaya çalışın ya da içinden çıkılmaz bir hal alan ilişkiniz biterse, sonraki ilişkilerinize, karşı tarafı tanımadan başlamayın.

■ Ona güvenememenizin bir diğer nedeni de, boş zamanınızın çok olması olabilir. Ne yazık ki boş zamanı çok olan insanlar, sürekli, kendilerine ait olduğunu düşündükleri insanı, yani sevgililerini düşünürler. Her hareketi batar.

Gittiği bir yer, giydiği kıyafet, söylediği bir söz…Ancak aslında bunların hepsi kişilerin özgürlük haklarına dahildir. Bu gibi bir durumda sevgilime nasıl güvenebilirim dediğinizde, kendinize, zamanınızı dolduracak bir şeyler bulun. Sosyal olun. Gezin, dolaşın, kitap okuyun, bir derneğe üye olun…

Sevgilime Nasıl Güvenebilirim?

Aslında sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım diyen sizlere, biraz önce, neler yapabileceğinizden kısaca söz ettik. Ancak bu konuyu biraz daha detaylandırmadan da geçmek istemeyiz. Sevgilime nasıl güvenirim diyorsanız, önce kendinize güvenin. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz? Zor değil ki! Gelin birlikte değerlendirelim…

■ Eksik yanlarınız olduğunu düşünüyor ve sevgilinizin bu nedenle size ihanet edeceğine inanıyorsanız, her insanın iyi ya da kötü yanlarının olabileceğini kendinize hatırlatın. Sadece sizin değil, onun da eksik yanları mutlaka vardır. Kimse dört dörtlük değil. Peki hal böyleyken siz onu aldatıyor musunuz? O neden sizi aldatsın?

■ Şimdi gerçekçi olun. Kendinizde neleri eksik buluyorsunuz? Bu eksikleri bir kağıda liste halinde yazın. Değiştirebileceklerinizi değiştirmek için çabalayın. Değiştiremediklerinizi de kabul edin. Sadece siz kusurlu değilsiniz. Şimdi rahatlayın.

■ Hayatta sadece sevgi yok, hüsran, reddedilme, pişmanlık, kaybetme… gibi pek çok duygu var. Tüm bunları kabul edin. İlişkiniz belki sonsuza kadar devam etmeyecek. Bunu yaşayan sadece siz değilsiniz. Ancak her şeyin iyi gittiği bu günleri de kötüleştirmeyin. Olabildiğince mutlu yaşayın gitsin. Siz mutlu oldukça sevgiliniz de mutlu olacak. Neden size ihanet etsin o halde?

■ Her sorunu tek başınıza ve kendi içinizde çözmeye çalışmayın. Sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım dediğiniz noktada, işe ilk olarak durumu en güvendiğiniz yakın arkadaşlarınıza açın. Olmadı mı? Ne deseler kar etmiyor mu? Bir psikologa gidin.

Günümüzde aklı başında herkesin bir psikologu var. Aslında bir psikolog, bir arkadaşla dertleşmekten çok daha iyi gelecektir. Arkadaşınız size küserse, sırlarınız tehlikeye girebilir ama bir psikolog için böyle bir durum söz konusu değildir. Hem onlar bu gibi sorunlarla çok sık karşılaşıyor. Emin olun size yardımcı olacaklardır.

Sevgilime Nasıl Güvenirim?

■ Geçmişte ihanete uğramış olmanız, yine aynı şeyi yaşayacağınız düşüncesini ortaya çıkartabilir. Ancak geçmişteki ilişkinizden zaten bu nedenle vazgeçtiyseniz, neden şimdi iyi giden ilişkinizi de bu ihanetin gölgelemesine izin veriyorsunuz?

Her insan hata yapabilir; önemli olan o hataları tekrarlamamaktır. Hem sevgilinizin bu durumda ne suçu var ki onu da üzüyorsunuz? Asıl bu şekilde davranırsanız sizden gider, unutmayın.
Sevgilime Nasıl Güvenirim?

■ Peki sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım derken, bu duruma neden olan şey, onun randevularınıza geç gelmesi ya da sizi sık aramaması mı? Yoksa söz verdiği şeyleri mi yapmıyor? Öncelikle hayatta her şey var; bunu unutmayın. Belki trafiğe takıldı.

Belki yolda kaza vardı. Belki bindiği otobüsün tekeri patladı. Ya da tam sizi arayacağı sırada patronu geldi. Belki size verdiği sözü tutamadı çünkü işler planladığı gibi gitmedi… Tüm bunlar sizin de başınıza gelemez mi? Hep olumsuza yönelmeyin.

■ Sevgilime nasıl güvenebilirim dediğiniz noktada belki de ihaneti kaldıramayacağınızı düşünüyorsunuz. Ancak Allah bu dünyada insanlara, taşıyamayacakları duygular vermez. Emin olun ki siz de bu acıyı, üzüntüyü, mutsuzluğu… taşıyabilirsiniz. Ölmeden ölmüş gibi yapmanın bir anlamı var mı? Bu gibi olumsuzlukları, onlarla karşılaştığınız zaman düşünürsünüz. Şimdi rahatlayın…

■ Sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım dediğiniz noktada belki daha önce yaptığınız hataları size de bir başkasının yapabileceğinden korkuyorsunuz… Siz daha önce ihanet ettiniz diye ihanete uğramazsınız. Hepimiz insanız, unutmayın. Hepimizin hata yapabilme lüksü var. Aynı şeyi bir daha tekrarlamazsınız, olur biter.

■ Sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım dediğiniz noktada kendinizi üzmekten vazgeçmek de yapılabilecek bir diğer şeydir. Siz kendinizi üzerseniz, herkes sizi üzer. Güzel günlerinizi yaşayın gitsin.

Sevgilim Beni Aldattı Ne Yapmalıyım?

Aslında bu soru, sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım sorusundan çok daha mantıklıdır. Dedik ya: hepimiz bir gün öleceğimizi biliyor ama buna göre mi yaşıyoruz? Ölmeden ölmüş gibi yapmanın bir anlamı yok. Ancak ihanete uğrarsanız, o zaman yapabileceğiniz şeyler var elbette. Sevgilim beni aldattı ne yapmalıyım?

■ Pek çok kadın ihaneti kabul ederek, hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam ediyor. Aldatan erkeğin elinin kiri olduğunu düşünüp, dönüp dolaşıp geleceği yerin kendisinin yanı olduğuna inanıyor. Bu durum daha çok, eğitim seviyesi düşük, yalnızlıktan korkan insanlar için gündeme geliyor.

Erkekler ise nasıl olsa bir sıkıntı çıkmayacağını bilerek, daha rahat hareket ediyor ve hep aldatıyor… Sizin ise sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım diyen kişilikler olduğunuzu biliyor ve bu grupta yer almayacağınızı düşünüyoruz.

■ Birbirine aşık çiftler ise ihaneti, bir kere daha denemek sureti ile rafa kaldırdığını sanıyor. Ancak aldatılan taraf aslında bu durumu hiç unutmuyor ve sürekli gündeme getiriyor. Aslında haksız da oldukları söylenemez değil mi? Huylu huyundan vazgeçer mi? Madem öyle, tekrar denemek neden? Muhtemelen siz bu grupta da yer almayacaksınız. Almamalısınız da aslında…
Sevgilim Beni Aldattı Ne Yapmalıyım?

■ Sizi neden aldattığını öğrenip, buna göre bir durum değerlendirmesi yapabilir, aynı şeyin tekrar yaşanıp yaşanmayacağını yargılayabilirsiniz. Yapmanız gereken en doğru şey de budur. Sürekli aldatılma korkusu yaşayıp, aynı durumun tekrarlanacağını düşünüyorsanız, ilişkiyi bitirmek en doğru karardır. Sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım diyorsanız ve bunun nedeni sizi daha önce aldatmış olmasıysa, bırakın gitsin…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.